Warszawa widziana z kosmosu

Warszawa

fot. Ron Garan/NASA

Warszawa widziana z odległości 400 kilometrów? Takie widoki mają jedynie mieszkańcy Międzynarodowej Stacji Kosmicznej. Jeden z astronautów przebywających na ISS, Ron Garan postanowił uwiecznić stolicę Polski na zjawiskowym zdjęciu.

- Zrobiłem to zdjęcie mieniącej się feerią świateł Warszawy, stolicy Polski, nocą 21 kwietnia 2011 roku, kiedy Międzynarodowa Stacja Kosmiczna znalazła się na wysokości 387 km nad miastem - napisał Garan na swoim profilu w jednym z popularnych serwisów społecznościowych.

Na zdjęciu widać dokładnie granice miasta. Oświetlone drogi, jasne centrum. Takiej Warszawy nikt z nas nie widział.

Ostatni, który odbył spacer w kosmosie

Ron Garan jest amerykańskim astronautą, który na ISS spędził łącznie 164 dni. W kosmos poleciał po raz pierwszy 31 maja 2008, brał wtedy udział w misji STS-124. na Ziemię wrócił 14 czerwca tego samego roku.

Drugi raz Garan znalazł się w przestrzeni kosmicznej podczas Ekspedycji 27. Poza nim na ISS znalazło się pięciu astronautów tworzących stałą załogę od marca do maja 2011 roku. Garan, wraz z dwojgiem kolegów z tej misji Andriejem Borisenką i Aleksandrem Samokutjajevem, pozostał na ISS do 16 września 2011 roku.

CZYTAJ RÓWNIEŻ NA TVNMETEO.PL

map//aq