Najnowsze

Kwiaty, zioła i słowiańskie zwyczaje. Wianki nad Wisłą powracają

Najnowsze

Autor:
kk
Źródło:
tvnwarszawa.pl
Wianki puszczane nad Wisłą
TVN24Wianki puszczane nad Wisłą (wideo archiwalne)

Powitanie lata odbędzie się na Podzamczu, gdzie szykowany jest wielki piknik świętojański oraz inne atrakcje nawiązujące do Nocy Kupały. Zwieńczeniem atrakcji będzie wodowanie gigantycznego wianka na Wiśle i spektakl muzyczny "Preludium Słowiańskie".

Wianki nad Wisłą odbędą się w sobotę 26 czerwca. Stołeczna Estrada przygotowała całodzienny program, wypełniony atrakcjami nawiązującymi do Nocy Kupały. Odwiedzający Podzamcze będą mieli okazję przenieść się do czasów dawnych Słowian za sprawą zrekonstruowanej, tradycyjnej wioski z tamtego okresu. Znajdą ją w rejonie ulicy Sanguszki. Będą tam prezentowane słowiańskie zwyczaje, rzemiosło, bitwy i życie codzienne.

W planach jest również piknik świętojański oraz atrakcje dla smakoszy i stoiska, gdzie można będzie kupić zioła i rośliny. "Na terenie Multimedialnego Parku Fontann będzie można również skosztować staropolskiej kuchni i zjeść śniadanie na trawie oraz wziąć udział w zajęciach z florystką, podczas których można się nauczyć, jak pleść wianki i pielęgnować kwiaty" - zapowiada urząd miasta. Warsztaty florystyczne zakończą się konkursem na najpiękniejszy wianek.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE W TVN24 GO

W ramach części artystycznej zaprezentowany zostanie bajeczny taniec kwiatów, czyli projekt instalacji ruchowej bodyart w wykonaniu performerów i plastyków Art Color Ballet.

Kulminacyjny punkt imprezy, czyli wodowanie gigantycznego wianka na Wiśle, przewidywany jest na sobotnie popołudnie. "Obchody tegorocznych Wianków nad Wisłą o godzinie 21.30 zwieńczy 'Preludium Słowiańskie' - spektakl muzyczny inspirowany kalendarzem słowiańskim, twórcy widowiska to Marek Smok Rajss i Agnieszka Glińska" - czytamy w komunikacie ratusza.

Plakat promujący Wianki nad WisłąUrząd m.st. Warszawy

Wianki nad Wisłą są wydarzeniem cyklicznym, organizowanym od 1996 roku. Ubiegłoroczna edycja została odwołana z powodu pandemii, więc po raz ostatni warszawiacy świętowali nadejście lata w roku 2019.

Autor:kk

Źródło: tvnwarszawa.pl

Pozostałe wiadomości