Radne apelują o wegetariańskie posiłki dla uczniów i przedszkolaków

Autor:
kk
Źródło:
PAP
Coraz więcej Polaków zostaje wegetarianami lub weganami. Materiał z 2019 roku
Coraz więcej Polaków zostaje wegetarianami lub weganami. Materiał z 2019 roku
tvn24
tvn24Coraz więcej Polaków zostaje wegetarianami lub weganami (wideo archiwalne)

Radne Koalicji Obywatelskiej proponują, by warszawskie szkoły i przedszkola serwowały chociaż jeden bezmięsny posiłek dziennie. Jak argumentują, wielu uczniów z dietą wegetariańską jest pozbawionych możliwości zjedzenia ciepłego obiadu w trakcie wielu godzin lekcyjnych. Stołeczny ratusz zamierza rekomendować dyrektorom sprawdzenie zapotrzebowania na takie żywienie.

Trzy warszawskie radne z klubu Koalicji Obywatelskiej: Magdalena Roguska, Renata Niewitecka i Dorota Łoboda zwróciły się w połowie września do władz miasta z prośbą o dostosowanie szkolnych i przedszkolnych jadłospisów do potrzeb wegetarian.

"Uczennice i uczniowie spędzają w szkole wiele godzin, od rana do późnego popołudnia. Dla osób niejedzących mięsa, brak posiłków wegetariańskich w szkolnych stołówkach oznacza brak ciepłego posiłku w ciągu dnia. W szkołach ponadpodstawowych blisko 35 procent uczniów to osoby spoza Warszawy, w ich przypadku czas bez ciepłego posiłku jest jeszcze dłuższy, bo do wielu godzin lekcji dochodzi jeszcze długi czas dojazdu do domu ze szkoły" - napisały radne.

Zaznaczyły, że tam, gdzie posiłki dostarczają firmy cateringowe lub kuchnię prowadzi firma zewnętrzna, istnieje możliwość zamówienia bezmięsnych posiłków. Zauważyły, że największy problem z dostępnością wegetariańskich posiłków występuje w szkołach i przedszkolach dysponujących własną kuchnią. "Choć są w Warszawie placówki, których personel w szkolnej, czy przedszkolnej kuchni przygotowuje dania wegetariańskie" - dodały.

Zaproponowały, aby każdego dnia jedno z dwóch dań - zupa lub drugie danie - serwowanych w szkołach i przedszkolach było przygotowywane bez mięsa. "Takie rozwiązanie pozwoli wszystkim uczniom zarówno tym, którzy jedzą mięso, jak i tym, którzy są wegetarianami - na zjedzenie ciepłego posiłku w ciągu dnia. Dostępność dań wegetariańskich jest w obecnych czasach standardem, czas najwyższy, aby również warszawskie placówki oświatowe dostosowały się do tego standardu" - uważają.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE W TVN24 GO

Radne chcą wegańskich posiłków w przedszkolach i szkołachShutterstock

Chcą sprawdzić zapotrzebowanie na bezmięsne posiłki

Zastępca rzecznika stołecznego ratusza Jakub Leduchowski odpowiedział, że warszawskie placówki oświatowe oferują różnorodne i zbilansowane posiłki.

- Propozycja wprowadzenia dań wegetariańskich, dni bezmięsnych dla wszystkich dzieci została przedstawiona kadrze zarządzającej placówkami już na początku roku szkolnego 2019/2020. W tym roku również przypomnimy dyrektorom o zaletach posiłków bezmięsnych. Będziemy też rekomendować zbadanie zapotrzebowania na wprowadzenie posiłków wegetariańskich - zaznaczył Leduchowski.

Dodał, że zagwarantowanie możliwości wyboru diety tradycyjnej lub wegetariańskiej wszystkim uczniom może być trudne, dlatego zaproponujemy dyrektorom wprowadzenie w codziennym jadłospisie jednego dania bezmięsnego (zupa lub drugie danie). Rzecznik zaznaczył, że od wielu lat w ramach warszawskiej kampanii społecznej "Wiem, co jem" dzieci i młodzież uczeni są, jak zdrowo jeść.

Opracowywane są zasady organizacji żywienia w miejskich placówkach oraz informacje, jakie produkty powinny się znaleźć w szkolnych sklepikach. - Przygotowujemy jadłospisy dla stołówek oraz kształtujemy prawidłowe nawyki żywieniowe społeczności szkół i przedszkoli - przekazał Leduchowski.

Przygotowali ankietę dla dyrektorów szkół i przedszkoli

Ratusz wydał między innymi poradnik "Propozycje posiłków dla dzieci w przedszkolach i szkołach" - 90 jadłospisów, w tym 30 wegetariańskich. Pod koniec 2019 roku przygotował publikację "Propozycja szkolnych posiłków jednodaniowych", która uwzględnia m.in. większy udział produktów roślinnych i ograniczenie tych pochodzenia zwierzęcego. Obejmuje ona 30 posiłków szkolnych, w tym 15 propozycji zestawów dań wegetariańskich. Publikacja w wersji papierowej została rozesłana do szkół. Dostępna jest również na stronie internetowej m.st. Warszawy.

"Centrum Komunikacji Społecznej uruchomiło ankietę dla dyrektorów przedszkoli i szkół dotyczącą organizacji żywienia. Wyniki ankiety będą znane pod koniec października br. i posłużą do doskonalenia organizacji żywienia w placówkach oświaty" - zaznaczył rzecznik.

Autor:kk

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości