Przygotuj się na:

WEEKENDOWE UTRUDNIENIA

Weekendowe utrudnienia dla kierowców i pasażerów komunikacji miejskiej. Swoje prace zapowiedzieli drogowcy i wodociągowcy. Będą objazdy i zmiany w rozkładach komunikacji.

Od Zandberga do Kalety. Chcą walczyć o sprawy Warszawy

Najnowsze

Autor:
dg
Źródło:
tvnwarszawa.pl
archiwum TVN24Budynek Sejmu

Z inicjatywy posłanki Koalicji Obywatelskiej Aleksandry Gajewskiej, byłej stołecznej radnej, powołano parlamentarny zespół do spraw Warszawy. - Liczymy, że swoje prace zespół rozpocznie na przełomie sierpnia i września - mówi tvnwarszawa.pl posłanka.

W czwartek odbyło się pierwsze posiedzenie zespołu, podczas którego wybrano jego prezydium. Przewodniczącą została Aleksandra Gajewska, natomiast wiceprzewodniczącymi: Anna-Maria Żukowska z Lewicy, Jarosław Krajewski z Prawa i Sprawiedliwości i Władysław Teofil Bartoszewski z Polskiego Stronnictwa Ludowego.

Oprócz wymienionych, w skład zespołu weszli: Urszula Zielińska, Małgorzata Kidawa-Błońska, Katarzyna Piekarska, Klaudia Jachira, Joanna Fabisiak, Marcin Kierwiński, Maciej Lasek, Katarzyna Lubnauer, Michał Szczerba, Dariusz Rosati z KO, Magdalena Biejat i Adrian Zandberg z Lewicy oraz Sebastian Kaleta z PiS.

Lista priorytetowych tematów

Jak przekazała pomysłodawczyni zespołu, powstał on jako wsparcie dla "rozwoju stolicy z poziomu krajowego".

- W najbliższych dniach zostanie opracowany plan pracy zespołu. Wysłałam list między innymi do prezydenta Rafała Trzaskowskiego oraz innych samorządowców, aby przekazali nam listę tematów, które należy potraktować priorytetowo. Swoje propozycje przedstawią również członkowie zespołu. Liczymy, że pod koniec sierpnia dojdzie do spotkania - powiedziała Aleksandra Gajewska.

Według niej, najważniejsze kwestie nad którymi należy się pochylić to: transport, wsparcie projektów infrastrukturalnych realizowanych w Warszawie, mocno obciążające budżet "janosikowe", czy sprawy związane z edukacją. - Jako radna Warszawy zajmowałam się sprawami ochrony środowiska. W kontekście stolicy niezwykle ważna jest poprawa jakości powietrza. Jako zespół chcielibyśmy sprawić, aby rząd bardziej wspierał samorząd w tym zakresie - zaznaczyła Gajewska.

Nie tylko rząd i samorząd

Jak podkreśliła, zespół parlamentarny powinien być m.in. łącznikiem pomiędzy rządem, a władzą samorządową, ale nie tylko. - To jest przestrzeń, która powstała nie tylko po to, aby wsłuchiwać się w głos jednej i drugiej strony. Chcemy zaprosić do współpracy specjalistów, aktywistów czy organizacje pozarządowe - przekonuje posłanka.

Jak Gajewska wyobraża sobie współpracę z politykami PiS, którzy mają sejmową większość i dlaczego w zespole jest tylko dwóch posłów tej formacji? - Zaproszenie do zespołu było otwarte. Mamy już doświadczenie we współpracy. Różnimy się w poglądach na wiele kwestii, ale mam nadzieje, że w trakcie prac zespołu połączy nas przede wszystkim interes mieszkańców - odpowiedziała posłanka.

Jak zaznaczyła, prace zespołu mają rozpocząć się pod koniec wakacji.

Na tvnwarszawa.pl informowaliśmy również o malejących wpływach do budżetu miasta:

"Wpływy do budżetu miasta będą maleć"Rafał Trzaskowski, Facebook

Autor:dg

Źródło: tvnwarszawa.pl

Źródło zdjęcia głównego: archiwum TVN24