Przygotuj się na:

ZAWRTOKA NA POW ZAMKNIĘTA

Duże utrudnienia napotykają kierowcy zjeżdżający z trasy z S2 w kierunku centrum Warszawy. Po likwidacji tymczasowej, dodatkowej zawrotki na węźle Puławska utworzyły się korki.

W lesie odkryli grób ze szczątkami 20 osób. "Ofiary zbrodni niemieckiej z czasów II wojny światowej"

Najnowsze

Autor:
kk/b
Źródło:
PAP
Specjaliści IPN odkryli zbiorowy grób na obrzeżach stolicy

Na obrzeżach Warszawy odkryty został zbiorowy grób ze szczątkami 20 osób. Wstępna identyfikacja wskazuje, że były pośród nich kobiety i dzieci. Specjaliści z Instytutu Pamięci Narodowej nie wykluczają, że są to ofiary nazistowskiego terroru.

O odkryciu poinformowało we wtorek po południu Biuro Poszukiwań i Identyfikacji IPN. "Szczątki ponad 20 osób (w tym kobiet i dzieci) odnalazł dziś zespół Biura Poszukiwań i Identyfikacji IPN w zbiorowym leśnym grobie na przedmieściach Warszawy. Z relacji świadka wynika, iż są to ofiary zbrodni niemieckiej z czasów II wojny światowej" - czytamy we wpisie udostępnionym w mediach społecznościowych.

Na razie nie podano lokalizacji grobu ani żadnych szczegółów dotyczących odnalezionych osób. Polska Agencja Prasowa podaje, że IPN wkrótce ma przedstawić w najbliższym czasie więcej informacji w tej sprawie. Może się to stać już w środę.

Poszukiwania IPN

Biuro Poszukiwań i Identyfikacji IPN od wielu lat prowadzi poszukiwania tajnych miejsc pochówku ofiar reżimów totalitarnych - zarówno w całej Polsce, jak i poza granicami kraju. Poszukiwania te głównie koncentrują się na ofiarach terroru komunistycznego, których w latach 1944-56 w Polsce - według niektórych szacunków historyków IPN - mogło zostać zamordowanych ponad 50 tysięcy. Poza ofiarami komunizmu poszukiwane są również szczątki ofiar niemieckiego nazizmu.

Poszukiwania są prowadzone między innymi na terenie dawnego więzienia przy Rakowieckiej. Zdaniem specjalistów mogą przyczynić się one do odnalezienia szczątków rotmistrza Witolda Pileckiego - oficera ZWZ-AK, dobrowolnego więźnia Auschwitz i autora raportów o Holokauście, także powstańca warszawskiego. 73 lata temu - 25 maja 1948 r. - z wyroku komunistycznych władz zastrzelono go w więzieniu przy Rakowieckiej, a jego miejsce pochówku nigdy nie zostało ujawnione.

Wśród bohaterów polskiej historii, których na terenie więzienia mokotowskiego zamordowała komunistyczna bezpieka, poza Pileckim, byli m.in. gen. August Emil Fieldorf "Nil", mjr Zygmunt Szendzielarz "Łupaszka", mjr Hieronim Dekutowski "Zapora".

Odnaleźli szczątki na terenie dawnego więzieniaIPN

Autor:kk/b

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Poszukiwania IPN / Twitter