W 30 godzin potrafi wykryć mutacje koronawirusa. Nowy sprzęt w warszawskim laboratorium

Źródło:
PAP / tvnwarszawa.pl
Sprzęt do sekwencjonowania mutacji koronawirusa
Sprzęt do sekwencjonowania mutacji koronawirusaTVN24
wideo 2/4
Sprzęt do sekwencjonowania mutacji koronawirusaTVN24

Warszawskie laboratorium jest jednym z nielicznych w kraju, gdzie wykrywane i klasyfikowane są mutacje koronawirusa. Jest to możliwe dzięki sekwenatorowi. Urządzenie analizuje próbki i porównuje kod genetyczny wirusa z innymi wariantami z całego świata. Dotychczas na Mazowszu przebadano w ten sposób 1300 próbek.

Z sekwenatora korzystają diagności laboratorium w Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Warszawie. Urządzenie pojawiło się w siedzibie stacji pod koniec czerwca i jest jednym z sześciu sekwenatorów w Polsce. Jego koszt to około milion złotych. Urządzenie pozwala zbadać genotyp i morfologię dowolnego wirusa, w tym SARS-CoV-2. - Dzięki temu możliwe jest wykrycia nowych mutacji, które nie zostały wcześniej wykryte i opracowane - wyjaśniał podczas briefingu prasowego diagnosta laboratoryjny WSSE Jarosław Paciorek.

Maszyna wyposażona jest w dwa urządzenia, które na podstawie analizy próbek umożliwiają zautomatyzowane przygotowanie bibliotek. Każde z nich jednorazowo bada osiem próbek. Następnie biblioteki posiadające dane na temat kodu genetycznego są zgrywane na chip, umieszczany w sekwenatorze.

Paciorek opisywał, że sekwencjonowanie w pełni wykonuje program bioinformatyczny. Cały proces trwa około 30 godzin. - Diagnosta dostaje gotowy raport z wynikiem. To maszyna laboratoryjna i jednocześnie serwer analizujący masę danych teleinformatycznych - wyjaśnił. Sekwenator jest połączony z bazą danych, gromadzącą wyniki z laboratoriów z całego świata. - Jeżeli Australia przesłałaby do takiej bazy danych sekwencję, to nasze byłyby porównywane z tamtą - zaznaczył.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE W TVN24 GO

Nowy sprzęt do sekwencjonowania mutacji wirusówTVN24

"Możliwe jest przebadanie nawet około 400 próbek tygodniowo"

- Dzięki technologii sekwencjonowania możliwe jest przebadanie nawet około 400 próbek tygodniowo - poinformował w czwartek Mazowiecki Państwowy Wojewódzki Inspektor Sanitarny Przemysław Rzodkiewicz. Jak podkreślał, dzięki urządzeniu wzrośnie szybkość wykrywania mutacji wirusa SARS-Cov-2 w Polsce. - Jest to wyzwanie, z którym będziemy mierzyć się w czasie czwartej fali COVID-19 - powiedział.

Warszawskie laboratorium jest w tej chwili czwartym punktem, w którym rozpoczęto sekwencjonowanie. - W najbliższym czasie, prawdopodobnie do końca lipca, zostaną uruchomione dwie kolejne lokalizacje, gdzie będzie prowadzona sekwencja - poinformował Krzysztof Saczka, Główny Inspektor Sanitarny. - Sekwencjonowanie w postępowaniach epidemiologicznych pozwala nam zidentyfikować ryzyko, z jakim mamy do czynienia - wyjaśnił.

Podkreślił też, że wiodącą mutacją COVID-19 obecnie jest mutacja Delta, której w czwartek odnotowano 119 przypadków.

- Chcę Państwa zapewnić, że Inspekcja Sanitarna, podnosząc swoje kompetencje, cały czas stara się ograniczyć rozprzestrzenianie koronawirusa - powiedział. - Stoi na straży bezpieczeństwa zdrowia publicznego. Im sprawniej będzie działała Inspekcja Sanitarna, tym bardziej będziemy mogli czuć się bezpiecznie - zaznaczał. W swojej wypowiedzi szef GIS przypominał też, że w walce z koronawirusem kluczową rolę odgrywają szczepienia. - To jest kierunek, który w zdecydowanym stopniu może ograniczyć łańcuchy zakażeń, czyli rozprzestrzeniania się COVID-19 - mówił.

Nowy sprzęt do sekwencjonowania mutacji wirusówTVN24

Badania nad genomem koronawirusa

- Na początku epidemii na terenie Mazowsza mieliśmy poniżej ośmiu, dziewięciu laboratoriów, które mogły wykrywać wirusa SSARS-CoV-2, dzisiaj takich laboratoriów jest 46, to pokazuje, jaka jest różnica - poinformował wojewoda mazowiecki Konstanty Radziwiłł.

Jak wyjaśniał, dzięki procesowi sekwencjonowania genomu wirusa SaSARS-CoV-2 (oraz każdego innego wirusa i każdej innej bakterii) podnoszony jest stopień rozeznania. Inspektorzy mogą bardzo łatwo ustalić, skąd przyszedł dany wariant, co jest szczególnie pomocne przy podejmowaniu decyzji o znoszeniu lub ustanawianiu obostrzeń. Wyniki sekwencjonowania są też dla badaczy cennym źródłem dodatkowych informacji, zarówno dotyczących mutacji wirusa, jak i działaniu szczepionek.

Wojewoda zachęcał, żeby nie świętować jeszcze wygranej walki z koronawirusem dlatego, że ciągle istnieją jeszcze duże grupy osób, które nie przeszły infekcji, nie wytworzyły przeciwciał lub nie przyjęły szczepionki.

Nowy sprzęt do sekwencjonowania mutacji wirusówTVN24

Autorka/Autor:kk

Źródło: PAP / tvnwarszawa.pl

Źródło zdjęcia głównego: TVN24

Tagi:
Raporty:
Pozostałe wiadomości

Najpierw było "złe spojrzenie" i żądanie przeprosin. Sytuacja szybko jednak eskalowała. Pojawiły się groźby i żądanie pieniędzy. Napastnicy dostali dwa złote, a po chwili zostali zatrzymani. Dwaj mężczyźni oraz kobieta usłyszeli zarzuty i zostali tymczasowo aresztowani.

Zaczęło się w autobusie od "złego spojrzenia"

Zaczęło się w autobusie od "złego spojrzenia"

Źródło:
tvn24.pl

Kierowcy musieli się rozstać z 55 samochodami. Skonfiskowała je policja, na podstawie nowych przepisów, które weszły w życie 14 marca. Chodzi o nietrzeźwe osoby, które wsiadły za kierownicę. Część tych aut trafiła do "osób godnych zaufania".

Trafiają na policyjne parkingi lub do "osób godnych zaufania". Ile aut skonfiskowano pijanym kierowcom?

Trafiają na policyjne parkingi lub do "osób godnych zaufania". Ile aut skonfiskowano pijanym kierowcom?

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W drodze do Niemiec, w Ukrainie, kupił podrobione turkmeńskie prawo jazdy. Pokazał je podczas kontroli w Warszawie. Usłyszał zarzuty, musi opuścić Polskę, a najbliższe trzy miesiące ma spędzić w strzeżonym ośrodku dla cudzoziemców

Pokazał podrobione prawo jazdy, trafił do strzeżonego ośrodka dla cudzozimców

Pokazał podrobione prawo jazdy, trafił do strzeżonego ośrodka dla cudzozimców

Źródło:
tvn24.pl

Funkcjonariusze Straży Granicznej z placówki Warszawa-Modlin razem z inspektorami Państwowej Inspekcji Pracy z Ciechanowa oraz z policjantami z KPP w Mławie zatrzymali 10 mężczyzn, którzy złamali przepisy pobytowe na terytorium Polski. Cudzoziemcy, mimo że pracowali w jednej z mławskich firm, mieli przeterminowane wizy i unieważnione karty pobytu.

Pracowali w firmie produkcyjnej, przebywali w Polsce nielegalnie. 10 osób zatrzymanych

Pracowali w firmie produkcyjnej, przebywali w Polsce nielegalnie. 10 osób zatrzymanych

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Policjanci z Ochoty pokazali zdjęcia pacjenta jednego z warszawskich szpitali. Proszą o pomoc w ustaleniu tożsamości starszego mężczyzny, który nie miał przy sobie dokumentów.

Trafił do szpitala, nie wiadomo, kim jest

Trafił do szpitala, nie wiadomo, kim jest

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Pomimo stałych napraw, które zapewniają bezpieczeństwo i komfort podróżnym, najstarszą nitkę podziemnej kolei w stolicy czekają spore prace modernizacyjne. Pojawią się nowe urządzenia sterowania ruchem, uszczelnione zostaną tunele i dylatacje. Wymienione zostaną też szyny.

Wozi warszawiaków od 30 lat. Wymienią kamery na najstarszych stacjach metra, uszczelnią tunele

Wozi warszawiaków od 30 lat. Wymienią kamery na najstarszych stacjach metra, uszczelnią tunele

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Zarząd Dróg Miejskich ogłosił przetarg na włączenie do Systemu Informacji Parkingowej 18 parkingów. W ostatnim czasie dołączyły do niego też miejsca postojowe należącej do trzech prywatnych operatorów.

Przy 18 miejskich parkingach pojawi się informacja o wolnych miejscach. Dołączą też prywatne

Przy 18 miejskich parkingach pojawi się informacja o wolnych miejscach. Dołączą też prywatne

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Na trasie A2 zderzyły się dwa auta osobowe oraz tir. Jedna osoba trafiła do szpitala. Z ustaleń policji wynika, że do zderzenia doszło, gdy jeden z kierowców włączał się do ruchu. Były ogromne utrudnienia.

Zderzenie trzech samochodów na A2. Autostrada była zablokowana

Zderzenie trzech samochodów na A2. Autostrada była zablokowana

Aktualizacja:
Źródło:
tvnwarszawa.pl

W miejscowości Groszowice pod Radomiem pociąg osobowy relacji Lublin - Wrocław śmiertelnie potrącił pieszego. Wprowadzono zastępczą komunikację autobusową.

Śmiertelne potrącenie na torach. 100 osób z pociągu przesiadło się do autobusów

Śmiertelne potrącenie na torach. 100 osób z pociągu przesiadło się do autobusów

Źródło:
tvnwarszaawa.pl

Dwaj uczestnicy bójki na Nowym Świecie w centrum Warszawy zostali skazani na siedem lat więzienia. Sąd orzekł również nawiązkę po 10 tysięcy złotych. Wyrok usłyszał również kolega skazanych, który pomagał ukrywać się jednemu z nich - pięć miesięcy ograniczenia wolności. Głównego podejrzanego nie udało się sprowadzić z Turcji.

Zabójstwo na Nowym Świecie. Jest wyrok, ale główny podejrzany nie stanął przed sądem

Zabójstwo na Nowym Świecie. Jest wyrok, ale główny podejrzany nie stanął przed sądem

Źródło:
tvnwarszawa.pl
Koniec procesu w sprawie głośnego zabójstwa na Nowym Świecie. "Pozostaje się złapać za głowę"

Koniec procesu w sprawie głośnego zabójstwa na Nowym Świecie. "Pozostaje się złapać za głowę"

Źródło:
tvn24.pl
Premium

Funkcjonariusze Centralnego Biura Antykorupcyjnego w śledztwie dotyczącym korupcji zatrzymali 65-letniego adwokata Waldemara G., będącego jednocześnie rektorem jednej z warszawskich uczelni. Do czasu wyjaśnienia sytuacji jego obowiązku przejmuje prof. dr hab. Roman Wieruszewski.

Rektor jednej z warszawskich uczelni usłyszał zarzuty. Dotyczą korupcji

Rektor jednej z warszawskich uczelni usłyszał zarzuty. Dotyczą korupcji

Źródło:
PAP, tvnwarszawa.pl

Był historykiem i członkiem opozycji demokratycznej w okresie PRL. Na elewacji budynku przy ulicy Rudnickiego 6 odsłonięto w środę mural pamięci prof. Karola Modzelewskiego. Biało-czarne dzieło zaprojektował znany artysta Wilhelm Sasnal.

Odsłonięto mural upamiętniający profesora Karola Modzelewskiego

Odsłonięto mural upamiętniający profesora Karola Modzelewskiego

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Wernisaż wystawy "Dar Paderewskiego", zorganizowanej w Muzeum Wnętrz w Otwocku Wielkim, odbędzie się w czwartek. Od piątku wystawa będzie dostępna dla zwiedzających. To prezentacja ponad 220 dzieł sztuki i pamiątek związanych z Ignacym Janem Paderewskim, jednym z największych polskich muzyków i mężów stanu XX wieku.

"O życiu Ignacego Jana Paderewskiego opowiadają należące do niego przedmioty"

"O życiu Ignacego Jana Paderewskiego opowiadają należące do niego przedmioty"

Źródło:
PAP

Już po raz dziesiąty wyłoniono laureatów corocznej Nagrody Architektonicznej Prezydenta Warszawy. Nagrody przyznano w pięciu głównych kategoriach: architektura użyteczności publicznej, architektura mieszkaniowa, nowe życie budynków, projektowanie przestrzeni publicznej oraz wydarzenie architektoniczne.

Park na kopcu, drewniana biblioteka, muzeum na Cytadeli. Nagrody architektoniczne prezydenta Warszawy przyznane

Park na kopcu, drewniana biblioteka, muzeum na Cytadeli. Nagrody architektoniczne prezydenta Warszawy przyznane

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Platforma Obywatelska decyduje o kandydatach do Parlamentu Europejskiego. Po południu kandydatury ma zatwierdzić Rada Krajowa. Reporterka "Faktów" TVN Arleta Zalewska ustaliła nieoficjalnie nazwiska wyborczych "jedynek" ze wszystkich okręgów.

Kto z KO do europarlamentu? Nieoficjalnie: znamy listę "jedynek"

Kto z KO do europarlamentu? Nieoficjalnie: znamy listę "jedynek"

Źródło:
TVN24

We wtorek przy ulicy Koszykowej nieznani sprawcy okradli mężczyznę. Wyrwali mu torbę, w której mogło znajdować się nawet kilkaset tysięcy euro - ustalił nieoficjalnie reporter tvnwarszawa.pl Artur Węgrzynowicz. Policja nie ujawnia szczegółów, potwierdza jedynie, że "doszło do zdarzenia o charakterze kryminalnym".

Zuchwała kradzież w centrum Warszawy, w torbie mogło być nawet kilkaset tysięcy euro

Zuchwała kradzież w centrum Warszawy, w torbie mogło być nawet kilkaset tysięcy euro

Źródło:
tvnwarszawa.pl