Warszawa utonie w ciemności dla Ziemi

Warszawa

tvnwarszawa.plGodzina dla ziemi

W akcję "Godzina dla Ziemi" Warszawa włącza się po raz siódmy. Swój udział zgłosiło już ponad 10 000 osób z Warszawy i okolic. W sobotę o godz. 20.30 na godzinę zgasną iluminacje świetlne Pałacu Kultury i Nauki, najważniejszych warszawskich mostów, murów obronnych Starego Miasta oraz wszystkich urzędów dzielnic.

- Na chwilę obecną w systemie jest zarejestrowanych 78 221 osób deklarujących udział w naszej akcji. W tym ponad 10 000 osób z Warszawy i okolic - mówi Julia Krzyszkowska z Fundacji WWF.

W ubiegłym roku według danych WWF w akcji wzięło udział ponad 65 000 osób z całej Polski.

Podczas Godziny dla Ziemi w Warszawie światła zgasną na:

- mostach: Gdańskim, Śląsko-Dąbrowskim, Świętokrzyskim, Poniatowskiego, Siekierkowskim,- Pałacu Kultury i Nauki,- obiektach MPWiK, m.in.: Zakładzie Wodociągu Centralnego, ujęciu wody „Gruba Kaśka” czy oczyszczalni ścieków „Czajka”,- murach obronnych Starego Miasta, archikatedry św. Jana Chrzciciela i kościoła Jezuitów,- wszystkich urzędach dzielnic.

Na całym świecie

Akcja ma zachęcać do zmiany codziennych nawyków na bardziej przyjazne dla naszej planety. Zaangażowanie setek tysięcy ludzi w ponad 150 krajach świata ma uczyć wspólnej odpowiedzialności za ekologiczną przyszłość Ziemi.- O bezpieczeństwo ekologiczne naszego otoczenia musimy walczyć ze szczególną dbałością. Chcemy stworzyć jak najlepsze warunki do tego, by każdy warszawiak mógł efektywnie dbać o środowisko. Miasto w 2008 roku powołało stały zespół ds. ochrony klimatu, aktywnie działa na rzecz redukcji emisji dwutlenku węgla, było również gospodarzem szczytu klimatycznego ONZ, COP19 – zaznacza Hanna Gronkiewicz-Waltz.

Czy to ma sens?

Akcja odbywa się od kilku lat i od tylu wzbudza też kontrowersje. Zdaniem wielu, nie ma ona nic wspólnego z ekologią, bo nowoczesne żarówki najwięcej energii zużywają właśnie w momencie włączania. Dodatkowo powoduje problemy dla elektrowni i sieci przesyłowych - najpierw pojawia się w niej nadwyżka energii, potem zaś gwałtownie skacze pobór.

Co to jest "Godzina dla Ziemi"?
Lech Marcinczak/ tvnwarszawa.pl

Zobacz jak obchodziliśmy godzinę dla ziemi rok temu

kś/roody