Stoją na parkingu, nikt ich nie odebrał. ZDM sprzedaje 47 aut odholowanych z ulic

Autor:
mg
Źródło:
Zarząd Dróg Miejskich
Zarząd Dróg Miejskich sprzeda odholowane samochody

Zarząd Dróg Miejskich wystawia na sprzedaż 47 aut odholowanych z warszawskich ulic, w tym m.in. bmw, mercedesa i audi. Po auta nie zgłosili się ich dotychczasowi właściciele i przejęło je miasto.

Zarząd Dróg Miejskich po raz kolejny sprzedaje samochody usunięte z ulic zgodnie z artykułem 50a Prawo o ruchu drogowym. Przepis ten dotyczy pojazdów pozostawionych bez tablic rejestracyjnych lub takich, których stan wskazuje, że nie są używane. "Samochody te, jak w przypadku każdego odholowania, usuwane są na wniosek straży miejskiej lub policji i trafiają na parkingi firm, z którymi mamy podpisane stosowne umowy. Tam czekają na właściciela lub osobę uprawnioną do odbioru. Jeśli w ciągu sześciu miesięcy nikt po auta się nie zgłosi, przechodzą one na własność miasta z mocy ustawy" - tłumaczy w komunikacie Zarząd Dróg Miejskich. Sprzedaży nie podlegają jednak auta odholowane spod zakazu parkowania, w myśl art. 130a Prawa o ruchu drogowym. 

Wcześniej auta szły na złom, od niedawna są wystawiane na sprzedaż

Do jesieni 2021 roku auta, których nikt nie zdecydował się odebrać, po przejściu na własność miasta były złomowane. "Robiliśmy to zazwyczaj bez żalu, bo w większości przypadków chodziło o samochody mocno zniszczone, których na drogi nie przywróciłby nawet generalny remont" - podkreśla Zarząd Dróg Miejskich.

Od niedawna podejście się zmieniło, bo okazało się, że na "wraki" są kupcy. "Jesienią 2021 roku w drodze postępowania przetargowego wystawiliśmy na sprzedaż 8 takich samochodów, spośród których 7 znalazło nowych właścicieli, a suma, jaką za nie uzyskaliśmy, wyniosła 92 tysiące 700 złotych" - informuje ZDM. Jak przypomina ZDM, wiosną bieżącego roku w przetargu znalazło się 16 aut, z czego pięć z nich zostało sprzedanych za 8 360 zł. 

Teraz Zarząd Dróg Miejskich ogłosił kolejny przetarg. Na liście znalazło się 47 samochodów, w tym 11 wystawionych powtórnie. Wśród pojazdów do sprzedaży są m.in. bmw, dodge, mercedes i audi.

Na tvnwarszawa.pl informowaliśmy o pierwszej sprzedaży porzuconych samochodów

ZDM wystawia na sprzedaż odholowane auta
ZDM wystawia na sprzedaż odholowane autaZDM

Autor:mg

Źródło: Zarząd Dróg Miejskich

Źródło zdjęcia głównego: Zarząd Dróg Miejskich

Pozostałe wiadomości