Przygotuj się na:

JAK DOJECHAĆ NA CMENTARZE?

Na cmentarze we Wszystkich Świętych w Warszawie najlepiej dojechać komunikacją miejską. Ratusz przedstawił, jak i kiedy będą kurować linie cmentarne. Równocześnie urzędnicy zachęcają, aby groby najbliższych odwiedzić wcześniej.

Najnowsze

Zasady bezpieczeństwa w kościołach. Księża mają założyć maseczki

Najnowsze

Autor:
kk/b
Źródło:
tvnwarszawa.pl
ShutterstockArchidiecezja warszawska przypomina o zasadach uczestnictwa w nabożeństwach

Archidiecezja Warszawska przypomina wiernym o obowiązujących zasadach bezpieczeństwa podczas nabożeństw. Choć okres najsurowszych obostrzeń minął, nadal należy pamiętać o zasłanianiu ust i nosa oraz zachowaniu dystansu. Maseczki będą musieli zakładać także księża koncelebrujący msze święte.

Uczestnictwo w życiu sakramentalnym i parafialnym w czasie pandemii wiąże się z przestrzeganiem pewnych ograniczeń. Przypomniał o nich w czwartek ksiądz Przemysław Śliwiński, rzecznik prasowy arcybiskupa i Archidiecezji Warszawskiej. Podkreślając przy tym, że trzymanie się zasad będzie przejawem odpowiedzialności za zdrowie innych oraz własne, a także pozwoli wiernym w poczuciu bezpieczeństwa udawać się do kościoła.

Jak dodał rzecznik, metropolita warszawski kardynał Kazimierz Nycz dziękuje księżom za "zaangażowanie duszpasterskie w czasach kryzysu epidemicznego" oraz zaleca konsekwentne stosowanie się do obostrzeń.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE NA TVN24 GO >>>

Zasłanianie ust i nosa

Najważniejsze zasady postępowania zostały ujęte w pięciu punktach. Pierwszy z nich mówi o obowiązku zachowania dystansu podczas mszy świętych i nabożeństw oraz o stosowaniu maseczek, które zakrywają nos i usta. Zaleca się także księżom, by przypominali o tym sposobie zapobiegania rozprzestrzenianiu się koronawirusa podczas każdej mszy.

Druga zasada odnosi się do duchownych, którzy również powinni zasłaniać nos i usta, gdy nie sprawują eucharystii. "Ksiądz kardynał zaleca również, by księża koncelebrujący mszę świętą stosowali maseczki" - zaznacza ks. Śliwiński.

Kolejną ważną rzeczą jest zapewnienie w kościołach i kaplicach płynów do dezynfekcji rąk, które będą dostępne dla wiernych. Zaleca się także, by księża i szafarze dezynfekowali dłonie przed udzielaniem komunii.

Zasady udzielania komunii świętej

Są także szczegółowe wytyczne co do sposobu podawania komunii. Dopóki trwa pandemia, rekomendowane jest udzielanie jej na dłoń wiernego. "Pamiętajmy jednocześnie, że nie wolno odmówić komunii świętej ani do ust, ani na rękę" - przypomina ks. Śliwiński. Zalecenia sanitarne sugerują także udzielanie jej w dwóch odrębnych miejscach - zależnie od sposobu. Jeśli warunki w parafii nie pozwalają na taki rozdział, przedstawiciele archidiecezji proponują, by najpierw udzielać komunii wiernym, którzy przyjmą ją na dłoń, a następnie osobom przyjmującym ją bezpośrednio do ust.

"Metropolita Warszawski prosi, by księża instruowali wiernych o sposobie przyjmowania Komunii świętej na rękę, gdyż wiele osób wciąż nie wie, jak odpowiednio i godnie przyjąć Eucharystię w ten sposób. Niewątpliwie istnieje potrzeba wyjaśniania - podczas kazań czy ogłoszeń duszpasterskich - sensu przyjmowania Komunii świętej na rękę w czasie pandemii" - apeluje rzecznik archidiecezji.

Kto jest zwolniony z obowiązku uczestnictwa w niedzielnej mszy?

Skutki zachorowania na COVID-19 mogą być wyjątkowo groźne dla osób starszych, chorych i zmagających się z problemami z odpornością. Osoby te, jak również ci, którzy z uzasadnionych przyczyn obawiają się zakażenia, nie są zobowiązani do uczestnictwa w niedzielnej mszy świętej.

"Warto o tym przypomnieć wiernym w ogłoszeniach duszpasterskich, zachęcając jednocześnie te osoby do uczestnictwa we mszach świętych, także w tygodniu, kiedy do kościołów przychodzi mniej osób, oraz do korzystania z wciąż licznie dostępnych transmisji" - informuje ks. Śliwiński.

Dominikanin ojciec Rafał Szymko opowiadał w "Tak jest" w TVN24 o sytuacji Kościoła w czasie pandemii:

Dominikanin ojciec Rafał Szymko o sytuacji Kościoła w czasie pandemii
Dominikanin ojciec Rafał Szymko o sytuacji Kościoła w czasie pandemiiTVN24

Autor:kk/b

Źródło: tvnwarszawa.pl

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Tagi:
Raporty:
Pozostałe wiadomości