Uczelnie mierzą się z podwyżką cen energii. Czy mogą wprowadzić zdalne nauczanie?

Autor:
kk/b
Źródło:
PAP
Radom może czekać drastyczna podwyżka ceny prądu
Radom może czekać drastyczna podwyżka ceny prąduTVN24
wideo 2/7
TVN24Radom może czekać drastyczna podwyżka ceny prądu

Wzrost cen energii może uderzyć w budżet warszawskich uczelni wyższych. Choć prognozy finansowe na nadchodzący rok są niepokojące, to rektorzy nie planują wprowadzania z tego powodu zdalnego nauczania. Według resortu edukacji i nauki wzrost cen i wysoka inflacja "nie powodują ryzyka zaprzestania funkcjonowania tych podmiotów".

Rosnące ceny energii elektrycznej będą mocno odczuwalne zarówno dla klientów indywidualnych, jak i dla samorządów, instytucji i przedsiębiorców. Wyższe koszty dostaw prądu dotkną między innymi warszawskie uczelnie. Polska Agencja Prasowa zapytała, czy może to spowodować problemy z ich funkcjonowaniem i czy rozpatrywane jest wprowadzenie nauki zdalnej. Szkoła Główna Handlowa, Szkoła Główna Gospodarstwa Wiejskiego, Uniwersytet SWPS, Warszawski Uniwersytet Medyczny, Politechnika Warszawska czy Uniwersytet Warszawski nie planują nauczać studentów zdalnie.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE W TVN24 GO

SGH zapłaci za prąd o 800 tysięcy złotych więcej

Przykładowo w SGH koszty opłat w 2022 roku w stosunku do 2021 roku za prąd rosną o 62 procent, czyli o 800 tysięcy złotych. Uczelnia szacuje, że wraz z innymi mediami, opłaty wzrosną o 1,1 miliona złotych w 2023 roku. - Obciążenia te utrudniają dalszy rozwój działalności uczelni, niemniej jednak nie będą stanowiły przesłanki do wprowadzania nauki zdalnej - nie będziemy w ten sposób poszukiwać oszczędności - zapewnił kanclerz SGH doktor Marcin Dąbrowski.

Szkoła Główna HandlowaAdrian Grycuk / Wikipedia (CC BY-SA 3.0 PL)

Z kolei rzecznik WUM Jarosław Kulczycki również przyznał, że wzrost cen energii elektrycznej i cieplnej jest dużym problemem dla funkcjonowania uczelni, ponieważ według wstępnych prognoz koszty energii elektrycznej mogą wzrosnąć w 2023 roku ponad 3-krotnie, to jest o około 25 milionów złotych.

- Oczywiście, rosnące opłaty za energię stanowią wyzwanie dla naszej uczelni, podobnie jak dla wszystkich użytkowników. Niestety, mając na uwadze brak szczegółowych informacji o przyszłych stawkach i narzędziach, jakie mogą takie podwyżki ograniczać (lub ich braku), nie możemy udzielić szczegółowej odpowiedzi o skali wzrostu kosztów - przekazał rzecznik prasowy Politechniki Warszawskiej Krzysztof Szymański.

- Mając na uwadze charakter zajęć, wprowadzenie nauki zdalnej na Politechnice Warszawskiej jest rozważane jedynie w szczególnych przypadkach. Jeżeli będzie taka konieczność, to będziemy taką decyzję podejmowali na podstawie konkretnych przesłanek - dodał.

Politechnika WarszawskaTomasz Zieliński / tvnwarszawa.pl

Rzecznik Prasowy SGGW Krzysztof Szwejk przekazał, że szacunkowy kosztów mediów na tej uczelni w 2022 roku w stosunku do 2021 roku wzrośnie o 70 procent.

Z kolei rzeczniczka UW Anna Modzelewska zapewniła, że uczelnia ma stabilną sytuację finansową, a "podwyżki cen gazu i elektryczności dotkną Uniwersytet Warszawski w takim stopniu jak inne podmioty." - Prowadzenie badań i dydaktyki jest dla nas priorytetem, więc nie będzie oszczędności w tym zakresie. Kształcenie w nowym roku akademickim będzie odbywać się co do zasady stacjonarnie - zapewniła.

Uniwersytet WarszawskiShutterstock

MEiN: nie ma zagrożenia działania uczelni wyższych

Rzecznik prasowy MEiN Adrianna Całus-Polak poinformowała, że resort monitoruje sytuację podmiotów szkolnictwa wyższego i nauki i w miarę możliwości realizuje działania mające na celu ograniczenie negatywnych skutków gwałtownego wzrostu cen towarów i usług, zwłaszcza nośników energii.

- Podkreślić należy, że analiza osiąganych przez uczelnie publiczne wyników finansowych nie wskazuje na zagrożenie kontynuacji działania tych podmiotów. Ewentualne zawirowania związane z wysoką inflacją i wzrostem cen mediów, o ile niewątpliwe mogą przełożyć się na pogorszenie dotychczasowej kondycji finansowej uczelni, w ocenie ministerstwa nie powodują ryzyka zaprzestania funkcjonowania tych podmiotów - podkreśliła Całus-Polak.

Jednocześnie zapewniła, że MEiN podejmuje działania mające na celu wyasygnowanie z budżetu państwa dodatkowych środków finansowych na wsparcie uczelni.

Warszawski Uniwersytet MedycznyArchiwum TVN

Autor:kk/b

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Tomasz Zieliński / tvnwarszawa.pl

Pozostałe wiadomości