Nowe linie tramwajowe. Dwa przetargi na projekt rozstrzygnięte

TVN Warszawa | Najnowsze

Autor:
ran
Źródło:
tvnwarszawa.pl
Tramwaje WarszawskieTramwaj na Gocław

Tramwaje Warszawskie ogłosiły, jaką firmę wybrały do zaprojektowania linii na Gocław i połączenia Dworca Zachodniego z Grójecką.

"Trasę tramwajową na Gocław będzie mogła zaprojektować krakowska firma Progreg, której oferta została uznana za najkorzystniejszą" – poinformowała w komunikacie spółka Tramwaje Warszawskie.

Za swoje prace Progreg chce ponad 5,8 miliona złotych. Teraz inne firmy, które brały udział w przetargu, mają czas na odwołania, kolejny krok to podpisanie umowy.

Czterokilometrowa trasa tramwajowa zgodnie z planami ma połączyć aleję Waszyngtona z Gocławiem. Wykonawca będzie miał dziewięć miesięcy na opracowanie projektów budowlanych, a sama budowa planowana jest na lata 2021-23.

Niektórzy mieszkańcy nie chcą nowej linii tramwajowej. Nie zgadzają się na wycinkę drzew i dewastację terenów zielonych podczas realizacji tej inwestycji.

Trasa linii na Gocław
Tramwaje Warszawskie

Tunel przy Zachodnim

Tramwajarze wybrali również firmę Progreg w innym przetargu – na dokumentację projektową połączenia ze stacji Warszawa Zachodnia do Grójeckiej. Zwycięzca przetargu będzie miał 18 miesięcy na przygotowanie dokumentacji oraz na zdobycie zgód i pozwoleń administracyjnych, w tym pozwolenia na budowę.

„Dokumentacja związana z przygotowaniem inwestycji na terenie stacji kolejowej będzie gotowa w 24 miesiące. Najważniejsze prace budowlane zaplanowaliśmy na 2022 i 2023 rok. Wartość brutto wybranej oferty to 5 mln 486 tys. zł” – podają TW.

Nowa trasa zacznie się pod Dworcem Warszawa Zachodnia, stamtąd tramwaj pojedzie tunelem o długości około 500 metrów pod Parkiem Zachodnim, a wyjazd z tunelu znajdować się będzie między jezdniami ulicy Bitwy Warszawskiej 1920 roku Następnie trasa pobiegnie między jezdniami ul. Bitwy Warszawskiej 1920 r. aż do ulicy Grójeckiej, gdzie powstanie węzeł przesiadkowy.

Trasa przy Dworcu Zachodnim
Tramwaje Warszawskie

Źródło: tvnwarszawa.pl

ran