Chałki, blintzesy i holiszki. Pięć dni z kuchnią żydowską na festiwalu TISZ

Źródło:
tvnwarszawa.pl
TISZ FestiwalMuzeum POLIN

Wyplatanie chałek, tradycyjna szabatowa kolacja i rozmowy o herbacie - to tylko kilka pozycji z programu nadchodzącego TISZ Festiwalu Żydowskiego Jedzenia. Tegoroczna edycja będzie poświęcona relacjom sąsiedzkim, dlatego uczestnicy kulinarnych spotkań dowiedzą się między innymi, jakie smaki i zapachy kuchni żydowskiej można odnaleźć w przepisach Łemków, Kaszubów czy Tatarów.

TISZ Festiwal Żydowskiego Jedzenia odbywa się w stolicy od środy do niedzieli, czyli pomiędzy 22 a 26 września. Na te pięć dni zaplanowano liczne warsztaty, kulinarne spotkania, spacery i dyskusje.  Goście będą mieli okazję spotkać się z zaproszonymi przez Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN ekspertami kuchni żydowskiej, przedstawicielami mniejszości etnicznych i językowych oraz migrantami.

- Jak co roku organizujemy festiwal w trakcie święta Sukkot, zwanego także świętem Kuczek bądź świętem szałasów, które upamiętnia wędrówkę Żydów przez pustynię, podczas której Żydzi mieszkali w szałasach, a nie we własnych domach. Święto to przypomina nam o tym, że nie zawsze i nie każdy z nas ma możliwość mieszkania w czterech ścianach we własnym domu i czasami musi przebywać w sytuacji schronienia tymczasowego - opowiada Magdalena Maślak, pomysłodawczyni i koordynatorka TISZ Festiwalu Żydowskiego Jedzenia.

W tym roku organizatorzy festiwalu zamierzają przekazać dochód jednego z pokazów na rzecz Fundacji Ocalenie, która pomaga uchodźcom, imigrantom i cudzoziemcom. Zostaną jej przekazane środki ze sprzedaży biletów na seans filmu "Breaking Bread" 25 września w Muzeum POLIN. Po projekcji zaplanowano też dyskusję o tym, czy jedzenie może mieć wpływ tam, gdzie nie wystarcza polityka.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE W TVN24 GO

Spotkania z cyklu "Sąsiedzi"

Motywem przewodnim czwartej edycji festiwalu są relacje sąsiedzkie. "Każdego dnia TISZ Festiwalu Żydowskiego Jedzenia będzie można zwrócić uwagę na swoich sąsiadów, tych nowych i tych, którzy są obok od wielu lat, i zapoznać się z ich kuchnią. Będzie również czas, by przyjrzeć się, jak bliskie są związki między kuchniami sąsiedzkimi, w tym także daniami żydowskimi i polskimi" - zapowiada muzeum.

Organizatorzy tłumaczą, że sięgają po ten temat ze względu na ostatnie doświadczenia związane z pandemią. To czas, który uświadomił wielu z nas, jak ważne jest bliskie otoczenie, gdy nie ma możliwości wyjścia z domu i korzystania z uroków restauracji, klubów i kawiarni.

Podczas spotkań kulinarnych będzie można poznać kuchnię łemkowską (pokaz pieczenia prołziaków), kaszubską (opowieści o kuchni regionu), tatarską (pokaz przygotowania kałdunów), niderlandzką (opowieść o kuchni żydowskiej z Amsterdamu) i wietnamską (spacer po "małym Wietnamie", czyli targowisku na Bakalarskiej). Wszystkie spotkania w cyklu "Sąsiedzi" dostępne będą na kanale Muzeum POLIN na Facebooku i YouTube. Stacjonarnie odbędzie się wyłącznie niedzielny spacer.  

ProziakiMuzeum POLIN

Kulinarne spacery

Festiwal otworzy w środę o godzinie 10 spotkanie "W poszukiwaniu żydowskiego jedzenia" w Fortecy Kręglickich. Znajdą się tam stoiska, oferujące żydowskie jedzenie po polsku lub polskie po żydowsku. Na spacer pomiędzy straganami będzie można wybrać się w towarzystwie przewodnika Muzeum POLIN. W sobotę uczestnicy mogą wyruszyć na spacer po ogrodzie działkowym Pratulińska, podczas którego dowiedzą się, jak uprawiać warzywa i kwiaty w mieście. Szczególna uwaga zostanie poświęcona jesiennym roślinom i temu, jak wyhodować na działce dynie, aronie, orzechy, cukinie, jabłka, dalie, astry, wrzosy i cynie. Nie zabraknie też porad dotyczących przygotowania ogrodu na nadejście zimy. Druga sobotnia propozycja to spacer "Chodź na bajgla!". Podczas wycieczki po mieście będzie można spróbować wypieków i dowiedzieć się, czy smaki przedwojennej żydowskiej Warszawy można jeszcze odnaleźć na dzisiejszej kulinarnej mapie miasta.

Festiwal Żydowskiego JedzeniaMuzeum POLIN

Na godzinę 13 w niedzielę zaplanowano spacer "Tu kupisz i zjesz wszystko", podczas którego uczestnicy podążą śladem nieistniejących już jatek, bazarów, sklepów, żeby sprawdzić, gdzie przed wojną można było kupić najlepsze warzywa, kasze i mięso.

Żydowskie menu w barach mlecznych

W programie festiwalu jest też spotkanie przy herbacie dla seniorów i rozmowa o wielokulturowej podróży przez tradycje oraz międzypokoleniowe warsztaty z tradycyjnymi szabatowymi przysmakami kuchni Żydów aszkenazyjskich i wspólne plecenie chałek. "Część przygotowanych potraw będzie można zabrać do domu, a część uzupełni szafkę Serce Miasta, które wspiera osoby w kryzysie bezdomności" - zapowiadają organizatorzy.

Warsztat z zaplatania chałkiMuzeum POLIN

Miłośnicy rękodzieła mogą wziąć udział w warsztatach "Nici porozumienia", podczas których wyszyją nazwy potraw żydowskich w jidysz i po polsku na dwumetrowym obrusie. "Organizatorzy zachęcają również, by uszyć z nimi czulent i zapraszają do klubokawiarni Muzeum POLIN na warsztaty szycia filcowych warzyw i składników czulentu w sobotę 25 września. Będzie to również okazja do tego, by poznać pojęcia w języku jidysz związane z kulinariami" - czytamy w komunikacie.

Zgodnie z tradycją festiwalu w piątek uczestnicy i uczestniczki spotkają się na szabatowej kolacji. W tym roku odbędzie się ona w kawiarni Czytelnik Nowe Wydanie. "W piątek trzydaniowe menu zaprezentuje szef kuchni Grzegorz Jankowski a deser przygotuje mistrzyni cukiernictwa Alessia Di Donato. Kolacji towarzyszyć będzie opowieść o kuchni żydowskiej i jej związkach z kuchniami sąsiedzkimi, w tym regionalnymi kuchniami polskimi" - zapowiada Muzeum POLIN.

Warsztaty haftuMuzeum POLIN

Organizatorzy festiwalu zaprosili do udziału warszawskie bary mleczne. W wybranych lokalach podczas tegorocznej edycji wydarzenia będzie można spróbować tradycyjnych żydowskich potraw. W menu znajdą się na przykład naleśniki z serem, czyli blintzesy, placki ziemniaczane, czyli latkesy, gołąbki - holiszki.

Pełny program TISZ Festiwalu Żydowskiego Jedzenia dostępny jest na stronie Muzeum POLIN.

Informowaliśmy też o festiwalu Szalone Dni Muzyki:

"To wspaniała inicjatywa artystyczna i społeczna"TVN24

Autorka/Autor:kkow/kk/b

Źródło: tvnwarszawa.pl

Źródło zdjęcia głównego: Muzeum POLIN

Pozostałe wiadomości

Jechał całą szerokością jezdni, jego auto miało uszkodzone koło i urwany zderzak. Na drodze w Ostrołęce świadkowie zablokowali mu drogę, ale kierowca rzucił się jeszcze do ucieczki. Po zatrzymaniu przez policję okazało się, że mężczyzna był pijany, miał sądowy zakaz prowadzenia i jechał kradzionym samochodem.

Pijany jechał kradzionym i uszkodzonym autem, świadkowie zablokowali mu drogę

Pijany jechał kradzionym i uszkodzonym autem, świadkowie zablokowali mu drogę

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W stolicy rozpoczął się przegląd syren alarmowych. W jego trakcie mogą być one uruchamiane. Prace potrwają miesiąc.

Przez miesiąc będą testować syreny alarmowe

Przez miesiąc będą testować syreny alarmowe

Źródło:
PAP

Zgłoszenie świadka i szybka reakcja służb zapobiegły tragedii w Ciechanowie. Policjanci tuż przed przyjazdem pociągu ściągnęli z torów zagubionego i zdezorientowanego 75-latka. Mężczyzna nie potrafił wytłumaczyć, dlaczego się tam znalazł. Senior trafił pod opiekę lekarzy.

Ściągnęli z torów zagubionego 75-latka, po chwili przejechał pociąg

Ściągnęli z torów zagubionego 75-latka, po chwili przejechał pociąg

Źródło:
PAP

Stołeczni drogowcy poinformowali o priorytetach w zakresie remontów jezdni i budowy dróg rowerowych. Wskazali też miejsca, gdzie niebawem pojawi się więcej zieleni, a także podsumowali, co zostało do zrobienia w kwestii oświetlenia ulic.

Frezowanie, więcej zieleni i nowe ścieżki rowerowe. Miejscy drogowcy o planach na najbliższe miesiące

Frezowanie, więcej zieleni i nowe ścieżki rowerowe. Miejscy drogowcy o planach na najbliższe miesiące

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Kierowcę autobusu zaniepokoiła starsza kobieta, która siedziała w pojeździe od dłuższego czasu i nic nie wskazywało na to, by zamierzała wysiąść. Wezwał strażników miejskich, którzy się nią zajęli. Okazało się, że 82-latka ma problemy z pamięcią, a jej zaginięcie zgłosiła rodzina.

Jeździła autobusem od pętli do pętli, pamiętała tylko imię i nazwisko

Jeździła autobusem od pętli do pętli, pamiętała tylko imię i nazwisko

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Prokuratura poinformowała o zatrzymaniu pięciu osób w sprawie kradzieży woluminów z Biblioteki Uniwersyteckiej w Warszawie. Powołano międzynarodowy zespół śledczy. Wiadomo, że jednej z zatrzymanych osób przedstawiono już zarzuty.

Pięć osób zatrzymanych w związku z kradzieżą cennych starodruków z Biblioteki Uniwersyteckiej w Warszawie

Pięć osób zatrzymanych w związku z kradzieżą cennych starodruków z Biblioteki Uniwersyteckiej w Warszawie

Źródło:
PAP

Ksiądz pełniący posługę w jednej z warszawskich parafii został zatrzymany przez funkcjonariuszy Centralnego Biura Antykorupcyjnego. Duchowny usłyszał zarzuty, jest podejrzany o oszustwa podatkowe oraz przywłaszczenie pieniędzy pochodzących z darowizn. Straty Skarbu Państwa mogły wynieść ponad pięć milionów złotych.

Ksiądz z warszawskiej parafii zatrzymany przez CBA

Ksiądz z warszawskiej parafii zatrzymany przez CBA

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Pierwsza sesja nowej Rady Warszawy z zaprzysiężeniem prezydenta stolicy odbędzie się we wtorek 7 maja o godzinie 14.30 w Pałacu Kultury i Nauki w Sali Warszawskiej na IV piętrze - poinformował komisarz wyborczy.

Jest termin pierwszej sesji nowej Rady Warszawy

Jest termin pierwszej sesji nowej Rady Warszawy

Źródło:
PAP/tvnwarszawa.pl

Policjanci zatrzymali 21-latka, który jak ustalili, podawał się za prokuratora oraz policjanta Centralnego Biura Śledczego. Młody mężczyzna usłyszał zarzut oszustwa.

21-letni "prokurator" zatrzymany

21-letni "prokurator" zatrzymany

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W sobotę, 27 kwietnia, tramwajarze wrócą na ulicę Obozową, gdzie wybudują kolejne przystanki. Zmiany wiążą się z utrudnieniami. Będzie zamykana zarówno jezdnia w stronę Śródmieścia, jak i na Bemowo. Kierowcy pojadą objazdami. Zmienią się też trasy komunikacji miejskiej.

Wybudują kolejne przystanki, kierowcy pojadą objazdami

Wybudują kolejne przystanki, kierowcy pojadą objazdami

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Prace przy budowie linii tramwajowej na Sielce w ciągu ulicy Spacerowej i Gagarina zbliżają się do końca. Ratusz zapowiada, że pierwsze składy z pasażerami pojadą na przełomie maja i czerwca. Otwarcie Spacerowej dla kierowców obu kierunkach ma nastąpić już w połowie przyszłego miesiąca.

Ostatni etap prac na Gagarina. Kolejne zmiany w ruchu i jazdy testowe tramwaju

Ostatni etap prac na Gagarina. Kolejne zmiany w ruchu i jazdy testowe tramwaju

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W piątek, 26 kwietnia, rowerzyści z Warszawskiej Masy Krytycznej oficjalnie rozpoczną sezon pod hasłem "Wiosna wraca rowerem". W sobotę natomiast na ulice wyjadą motocykliści.

W piątek rowerzyści, w sobotę motocykliści

W piątek rowerzyści, w sobotę motocykliści

Źródło:
tvnwarzawa.pl

Na ulicy Koszykowej będzie więcej zieleni. Miejsce betonowych płyt zajmą nasadzenia krzewów i bylin. Zmieni się otoczenie przy ulicy Lindleya, Chałubińskiego i Krzywickiego.

Na Koszykowej mniej betonu, więcej zieleni

Na Koszykowej mniej betonu, więcej zieleni

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W Polsce można je spotkać jedynie w Miejskim Ogrodzie Zoologicznym w Warszawie. Zamieszkała w nim para czapli malgaskich. W naturze ptaki te występują na Madagaskarze, są gatunkiem zagrożonym.

Jedyne w Polsce. Niedawno zamieszkały w warszawskim zoo

Jedyne w Polsce. Niedawno zamieszkały w warszawskim zoo

Źródło:
PAP

Drogowcy na Placu Pięciu Rogów rozstawili kamery i rozpoczęli liczenie. Okazuje się, że miesięcznie przemieszcza się tamtędy ponad milion osób. Tygodniowo ponad 12 tysięcy spacerowiczów ogląda "niebieskie jajo" - interaktywną rzeźbą Joanny Rajkowskiej.

Policzyli ludzi na Placu Pięciu Rogów i sprawdzili zainteresowanie "niebieskim jajem"

Policzyli ludzi na Placu Pięciu Rogów i sprawdzili zainteresowanie "niebieskim jajem"

Źródło:
PAP

W czwartek rano nad południową Norwegią na trzy godziny zamknięto przestrzeń powietrzną. Powodem był "błąd techniczny" w centrum kontroli w Oslo - przekazał norweski operator portów lotniczych. Opóźnienia lotów mogą potrwać cały dzień. Zakłócenia dotknęły także podróżujących z Polski.

Na kilka godzin wstrzymano loty nad Norwegią. Powodem "błąd techniczny"

Na kilka godzin wstrzymano loty nad Norwegią. Powodem "błąd techniczny"

Źródło:
tvn24.pl, Kontakt 24, The Local, mojanorwegia.pl

Policjanci z warszawskiej Woli zatrzymali 46-latka, który popełnił wykroczenie drogowe. Okazało się, że jego prawo jazdy jest podrobione. Mężczyzna tłumaczył, że kupił je przez internet, bo właściwe mu odebrano. Grozi mu pięć lat więzienia.

Zabrali mu prawo jazdy, nowe kupił w sieci

Zabrali mu prawo jazdy, nowe kupił w sieci

Źródło:
PAP

Kierowcy musieli się rozstać z 55 samochodami. Skonfiskowała je policja, na podstawie nowych przepisów, które weszły w życie 14 marca. Chodzi o nietrzeźwe osoby, które wsiadły za kierownicę. Część tych aut trafiła do "osób godnych zaufania".

Trafiają na policyjne parkingi lub do "osób godnych zaufania". Ile aut skonfiskowano pijanym kierowcom?

Trafiają na policyjne parkingi lub do "osób godnych zaufania". Ile aut skonfiskowano pijanym kierowcom?

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Najpierw było "złe spojrzenie" i żądanie przeprosin. Sytuacja szybko jednak eskalowała. Pojawiły się groźby i żądanie pieniędzy. Napastnicy dostali dwa złote, a po chwili zostali zatrzymani. Dwaj mężczyźni oraz kobieta usłyszeli zarzuty i zostali tymczasowo aresztowani.

Zaczęło się w autobusie od "złego spojrzenia"

Zaczęło się w autobusie od "złego spojrzenia"

Źródło:
tvn24.pl

32-letni kierujący był tak pijany, że ledwo mówił i nie mógł dmuchnąć w policyjny alkomat. W nocy bez włączonych świateł wjechał pod prąd na jedną z głównych ulic w Piasecznie.

W nocy, bez świateł, jechał jedną z głównych ulic w mieście. Nie był w stanie dmuchnąć w alkomat

W nocy, bez świateł, jechał jedną z głównych ulic w mieście. Nie był w stanie dmuchnąć w alkomat

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Dwóch mężczyzn usłyszało zarzut posiadania znacznej ilości narkotyków. W mieszkaniu na terenie Radomia i samochodach podejrzanych znaleziono łącznie 16,5 kilograma kokainy i heroiny.

"Nakryli ich, gdy rozdrabniali i pakowali narkotyki". O wartości sześciu milionów złotych

"Nakryli ich, gdy rozdrabniali i pakowali narkotyki". O wartości sześciu milionów złotych

Źródło:
PAP

Pomimo stałych napraw, które zapewniają bezpieczeństwo i komfort podróżnym, najstarszą nitkę podziemnej kolei w stolicy czekają spore prace modernizacyjne. Pojawią się nowe urządzenia sterowania ruchem, uszczelnione zostaną tunele i dylatacje. Wymienione zostaną też szyny.

Wozi warszawiaków od 30 lat. Wymienią kamery na najstarszych stacjach metra, uszczelnią tunele

Wozi warszawiaków od 30 lat. Wymienią kamery na najstarszych stacjach metra, uszczelnią tunele

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Zarząd Dróg Miejskich ogłosił przetarg na włączenie do Systemu Informacji Parkingowej 18 parkingów. W ostatnim czasie dołączyły do niego też miejsca postojowe należącej do trzech prywatnych operatorów.

Przy 18 miejskich parkingach pojawi się informacja o wolnych miejscach. Dołączą też prywatne

Przy 18 miejskich parkingach pojawi się informacja o wolnych miejscach. Dołączą też prywatne

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Policjanci z Ochoty pokazali zdjęcia pacjenta jednego z warszawskich szpitali. Proszą o pomoc w ustaleniu tożsamości starszego mężczyzny, który nie miał przy sobie dokumentów.

Trafił do szpitala, nie wiadomo, kim jest

Trafił do szpitala, nie wiadomo, kim jest

Źródło:
tvnwarszawa.pl