Ze Sceny na Woli do Pałacu Kultury i Nauki. Ratusz: Teatr Dramatyczny opuści dawną siedzibę

Autor:
mp/ran
Źródło:
PAP
wikipedia.pl (CC BY-SA 3.0)Teatr Dramatyczny ma opuścić Scenę na Woli do końca 2020 roku

Teatr Dramatyczny opuści Scenę na Woli do końca 2020 roku, a jego dawne miejsce zajmie Teatr Żydowski – poinformowała rzeczniczka ratusza. Wcześniej budynek przy Kasprzaka 22 przejdzie remont.

Scena na Woli imienia Tadeusza Łomnickiego Teatru Dramatycznego wcześniej funkcjonowała jako Teatr na Woli, który Łomnicki otworzył w 1976 roku. Teatr ten został połączony z Teatrem Dramatycznym na mocy uchwały Rady Warszawy z 2013 roku. Dramatyczny od tego czasu grał na czterech scenach: na Woli, na Mokotowie oraz na dwóch scenach w Pałacu Kultury i Nauki.

Budynek przy Kasprzaka 22, w którym mieści się Scena na Woli, miasto odkupiło w listopadzie 2019 roku od dotychczasowego właściciela, Santander Polska. W czwartek rzeczniczka ratusza Karolina Gałecka potwierdziła, że miejsce Sceny na Woli zajmie Teatr Żydowski, który nie ma swojej siedziby od 2016 roku. - Przed przeniesieniem przeprowadzona zostanie modernizacja budynku, zmienione zostanie także wejście do teatru, które po remoncie usytuowane będzie po drugiej stronie budynku od nowo nazwanej ulicy Tadeusza Łomnickiego – poinformowała Gałecka.

Jak wyjaśniła, budynek nigdy nie był remontowany, więc przebudowa jest konieczna z uwagi na przepisy przeciwpożarowe i obecność azbestu w dobudówce. Remont przeprowadzi Stołeczny Zarząd Rozbudowy Miasta.

Przenosiny do Pałacu Kultury

Według informacji przekazanych przez kierowniczkę ds. PR Teatru Dramatycznego Weronikę Doboszyńską, po zakupieniu przez stolicę budynku na Woli scena została zamknięta z powodów technicznych decyzją miejskich służb.

Rzeczniczka ratusza powołała się na porozumienie z dyrekcją zarówno Teatru Żydowskiego, jak i Teatru Dramatycznego. Jak zapowiedziała, Dramatyczny opuści Scenę na Woli do końca 2020 roku. Dodała również, że teatr wynajmie dodatkową przestrzeń w Pałacu Kultury i Nauki, gdzie przeniesione zostaną jego biura, a także repertuar wolskiej sceny. Do dyspozycji teatru w PKiN będą trzy sceny: im. Gustawa Holoubka, im. Haliny Mikołajskiej i Mała Scena.

Doboszyńska podała natomiast, że kwestie dotyczące zmiany lokalizacji i uzyskania nowych pomieszczeń dla teatru są nadal negocjowane z zarządem Pałacu Kultury i Nauki. - Mimo przychylnej decyzji prezydenta Rafała Trzaskowskiego proces ustalania szczegółowych warunków przedłuża się – podkreśliła.

- Mając na względzie program artystyczny, teatr podjął działania dotyczące przenosin spektakli ze Sceny na Woli, w miarę możliwości, na inne sceny teatru. We wrześniu na Scenie im. Gustawa Holoubka Teatru Dramatycznego został zagrany po raz pierwszy "Dziwny przypadek psa nocną porą" Simona Stephensa w reżyserii Jakuba Krofty, a w październiku planowane są tam spektakle jubileuszowe "Naszej klasy" Tadeusza Słobodzianka w reżyserii Ondreja Spišáka – wyjaśniła Doboszyńska.

Teatr Dramatyczny wynajmie przestrzeń w Pałacu Kultury i NaukiTVN24

Radni PiS przeciwko zmianom

Sytuację wokół Sceny na Woli komentowali na czwartkowym briefingu prasowym stołeczni samorządowcy Prawa i Sprawiedliwości. Radna dzielnicy Wola Aleksandra Prorok oceniła, że Teatr Dramatyczny w tej kwestii został postawiony przed faktem dokonanym. Podkreślała przy tym znaczenie wolskiego teatru dla dzielnicy, nazywając go "perełką Woli".

Prorok skierowała do prezydenta Warszawy Rafała Trzaskowskiego pytanie, dlaczego lokalizacji dla Teatru Żydowskiego szuka kosztem Sceny na Woli. - Dlaczego nie było środków na remont Sceny na Woli, a teraz znajdą się środki dla Teatru Żydowskiego? – pytała.

Radny PiS Tomasz Herbich krytykował z kolei obecne władze stolicy, jak i zarząd Hanny Gronkiewicz-Waltz za "indolencję" w sprawie siedziby Teatru Żydowskiego. Jego zdaniem nie ma gwarancji, że nawet po trzyletniej inwestycji jakikolwiek teatr będzie funkcjonował przy Kasprzaka 22. - Zostajemy w sytuacji radykalnej niepewności. W sytuacji, w której jedno jest pewne: ta instytucja kultury, jaką był Teatr na Woli, ulegnie faktycznej likwidacji, ponieważ nawet jej repertuar po zmianie będzie całkowicie scalony z repertuarem głównych scen Teatru Dramatycznego – ocenił Herbich.

W marcu na tvnwarszawa.pl relacjonowaliśmy, jak radzą sobie stołeczne teatry w dobie pandemii:

Teatr Żydowski wirtualnie
Teatr Żydowski wirtualnieTVN24

Autor:mp/ran

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: wikipedia.pl (CC BY-SA 3.0)

Pozostałe wiadomości