Tu produkują tlen dla chorych na COVID-19. Warszawskie pogotowie ma własną instalację

Autor:
dg/b
Źródło:
tvnwarszawa.pl
Stołeczne pogotowie ratunkowe uruchomiło produkcję tlenu
Stołeczne pogotowie ratunkowe uruchomiło produkcję tlenuWSPRiTS "Meditrans"
wideo 2/2
WSPRiTS "Meditrans"Stołeczne pogotowie ratunkowe uruchomiło produkcję tlenu

W stołecznym pogotowiu ratunkowym działa instalacja do produkcji tlenu medycznego. Meditrans przekonuje, że jest prosta w obsłudze i wydajna. Dzięki niej ratownicy są samowystarczalni, nie muszą zamawiać tlenu na zewnątrz.

Decyzja o tym, by uniezależnić się od zewnętrznych dostaw tlenu zapadła w pogotowiu po trzeciej fali COVID-19. Dziś ratownicy korzystają już z własnej instalacji. Środki na jej zakup i uruchomienie wyłożył samorząd województwa mazowieckiego w ramach programu unijnego związanego z przeciwdziałaniem COVID-19.

- To niezależna instalacja do produkcji tlenu medycznego. Pierwsza taka w Polsce, bo nie słyszałem, by inne stacje pogotowia miały takie przyzakładowe instalacje. To dla nas bardzo ważna inwestycja, bo tlen jest podstawowym lekiem dla pacjentów z COVID-19 - powiedział cytowany w komunikacie prasowym Karol Bielski, dyrektor Wojewódzkiej Stacji Pogotowia Ratunkowego i Transportu Sanitarnego "Meditrans" SP ZOZ w Warszawie.

50 butli w kilkanaście godzin

W procesie produkcji tlenu medycznego wykorzystywane jest zwykłe powietrze atmosferyczne. - Specjalna sprężarka zasysa sprężone powietrze atmosferyczne, które trafia do specjalnego filtra, czyli generatora tlenu. On odfiltrowuje azot i zostawia tlen w stężeniu między 90 a 96 procent. Instalacja wytwarza 4,2 metra sześciennego tlenu na godzinę - tłumaczy Marcin Susdorf, kierownik techniczny Hydro-Gaz-Med. SP.J., firmy, która odpowiadała za montaż instalacji.

W pogotowiu przekonują, że instalacja jest prosta w obsłudze, zajmuje niewiele miejsca i może być uruchomiona w każdym miejscu. - Jest to w pełni zautomatyzowany proces. Po załączeniu agregatu, który nabija tlen praktycznie nie trzeba wykonywać żadnych dodatkowych czynności. Po nabiciu butli tlenowych agregat wyłącza się automatycznie - wyjaśnia Marian Lehmann, specjalistka z działu administracyjno-technicznego "Meditrans". I dodaje, że proces nabicia 20 butli dwukilogramowych i 30 butli dziesięciokilogramowych trwa około 15-16 godzin.

Nie tylko dla chorych na COVID-19

Jedna większa butla jest w stanie zapewnić dostęp do tlenu nawet kilku pacjentom. Jak przypomina Klaudia Grażyńska, kierowniczka i ratowniczka ze stacji "Meditrans" w Pruszkowie, tlen jest nieodłącznym elementem leczenia nie tylko chorych na COVID-19, ale przydaje się także w leczeniu innych chorób, np. zapalenia krtani.

Warszawskie pogotowie uruchomiło produkcję tlenuWSPRiTS "Meditrans"

Autor:dg/b

Źródło: tvnwarszawa.pl

Źródło zdjęcia głównego: WSPRiTS "Meditrans"

Pozostałe wiadomości