Tajwan przekaże Warszawie milion dolarów na pomoc Ukrainie

Autor:
mg/r
Źródło:
tvnwarszawa.pl
Tajwański rząd zdecydował o przekazaniu miliona dolarów na rzecz Ukraińców (wideo z października)
Tajwański rząd zdecydował o przekazaniu miliona dolarów na rzecz Ukraińców (wideo z października)
TVN24
TVN24Tajwański rząd zdecydował o przekazaniu miliona dolarów na rzecz Ukraińców

Porozumienie o przekazaniu darowizny zawarto w środę w warszawskim Ratuszu. Podpisał je prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski oraz Bob Chen, dyrektor Biura Przedstawicielstwa Tajpej w Polsce. "To dla nas bardzo ważne, że w tak trudnej sytuacji możemy liczyć na naszych przyjaciół" - powiedział Trzaskowski.

Pieniądze z darowizny będą przeznaczone na wsparcie przybyłych do Warszawy Ukraińców oraz procesu ich integracji w stolicy. To już drugi raz, kiedy Tajpej w ten sposób wspiera działania Warszawy. - W ostatnich miesiącach mogliśmy liczyć na pomoc z Tajpej, gdy do Warszawy trafiło setki tysięcy Ukraińców. Już w maju otrzymaliśmy 300 tys. euro, a teraz trafi do nas kolejna darowizna, bo Tajwan zdecydował się przekazać jeszcze milion dolarów na pomoc naszym ukraińskim gościom. To dla nas bardzo ważne, że w tak trudnej sytuacji możemy liczyć na naszych przyjaciół, i że nasze kontakty międzynarodowe owocują konkretnym wsparciem. Bardzo dziękuję za tę pomoc! – mówił prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski.

Podczas podpisywania porozumienia głos zabrał również Bob Chen, dyrektor Biura Przedstawicielstwa Tajpej w Polsce. - Przede wszystkim chciałbym wyrazić głęboki szacunek i uznanie dla władz miasta Warszawy i mieszkańców za życzliwość i hojność okazaną mieszkańcom Ukrainy, którzy zostali zmuszeni do opuszczenia swojej ojczyzny z powodu nieuzasadnionej agresji Rosji. Chociaż Tajwan i Ukraina są od siebie odległe geograficznie, to mieszkańcy Tajwanu głęboko współczują i rozumieją to, czego doświadczają Ukraińcy – powiedział Chen.

Współpraca stolic trwa już blisko 27 lat

- Współpraca pomiędzy Warszawą a Tajpej zaczęła się już w 1995 roku i przybiera bardzo różną formę. Organizujemy wyjazdy dla polskiej młodzieży, studenci mogą korzystać ze stypendiów i uczyć się języka chińskiego - przypomniał na dzisiejszej uroczystości prezydent Rafał Trzaskowski. Warszawa i Tajpej współpracują na wielu płaszczyznach, od handlu, poprzez przemysł, kulturę, aż po wymianę doświadczeń w zakresie zarządzania. Od lat Biuro Przedstawicielskie Tajpej w Polsce, w ramach programu Youth Ambassador Exchange Program, organizuje dwutygodniowe wyjazdy warszawskiej młodzieży do Tajpej. Zakwaterowani są u tajwańskich rodzin, dzięki czemu poznają tamtejsze kulturę i obyczaje. W ramach programu organizowane są również rewizyty młodzieży z Tajpej w Warszawie.

Autor:mg/r

Źródło: tvnwarszawa.pl

Pozostałe wiadomości