Przygotuj się na:

WOLA: ZMIANY TRAS AUTOBUSÓW

Wraz z planowanym na kwiecień 2020 roku otwarciem nowych stacji metra na Woli zmienić się muszą trasy wielu linii autobusowych. Zarząd Transportu Miejskiego pokazał plany, które będą podstawą konsultacji społecznych. Początek 10 grudnia.

Warszawa szykuje się do reformy. "2000 nauczycieli może stracić pracę"

Warszawa

TVN24Reforma edukacji w Warszawie

Obyło się bez burzliwej dyskusji, a do treści wprowadzono tylko niewielkie poprawki. Rada Warszawy przyjęła projekty uchwał o sieci szkół. To początek przekształceń dostosowujących stołeczne podstawówki, gimnazja, licea oraz technika do rządowej reformy edukacji.

Chodzi o pakiet pięciu uchwał dotyczących dostosowania sieci publicznych szkół podstawowych i gimnazjów do rządowej reformy oraz określenia kryteriów rekrutacji.

- Dzisiaj rada przegłosowała projekt uchwały z nową siecią szkół w Warszawie. Teraz musimy go przekazać do kuratorium, by uzyskać zatwierdzenie tej sieci. Potem musi zostać przyjęta właściwa uchwała. Mamy na to czas do końca marca - mówi Katarzyna Pienkowska z wydziału prasowego ratusza.

Dodaje, że mazowiecki kurator oświaty na wyrażenie opinii ma 21 dni od daty dostarczenia uchwały. Może wprowadzić poprawki do projektu systemu szkół i te poprawki muszą być uwzględnione w ostatecznej uchwale. Na jej podjęcie rada ma czas do końca marca.

251 podstawówek, likwidacja gimnazjów

Jeśli kuratorium nie wprowadzi zmian do przyjętego w czwartek projektu, nowa sieć szkół podstawowych będzie obejmowała 251 placówek. Złoży się na nie 210 szkół dla dzieci i młodzieży, 3 dla dorosłych i 38 szkół specjalnych.

51 gimnazjów zostanie przekształconych w nowe szkoły podstawowe - 30 dla dzieci i młodzieży, 2 dla dorosłych i 19 szkół specjalnych. 8 gimnazjów zmieni się w szkoły ponadpodstawowe - 7 ogólnodostępnych i jedną szkołę specjalną. 64 gimnazja zostaną wyłączne do szkół podstawowych - 46 dla dzieci i młodzieży oraz 1 dla dorosłych i 17 specjalnych. Kolejne 30 gimnazjów zostanie włączonych do szkół ponadpodstawowych, w tym 28 dla dzieci i młodzieży, 1 dla dorosłych i 1 specjalne.

Zwolnienia nauczycieli

Autorka reformy edukacji, minister Anna Zalewska zapewnia, że nauczyciele nie będą tracić pracy w związku z likwidacją gimnazjów. Warszawscy urzędnicy są innego zdania.

- Szacujemy, że około 10 proc. nauczycieli - w Warszawie to 2 tysiące osób - może stracić pracę. Ale to są na razie szacunki. Myślę, że w wielu szkołach nauczyciele będą solidarnie zrzekali się kilku godzin, zmniejszali etaty, żeby utrzymać zatrudnienie swoich kolegów - powiedziała Joanna Gospodarczyk, dyrektor stołecznego Biura Edukacji. Dodała, że część tych nauczycieli być może przejdzie na emeryturę, ale nie wiadomo, co stanie się z pozostałymi.

Jak powiedziała reporterka TVN24 Małgorzata Telmińska, największe kłopoty mogą mieć nauczyciele przyrody.

Radni Prawa i Sprawiedliwości są wstrzemięźliwi. - Nie ma jeszcze pełnej wiedzy na ten temat. Mam informację częściowe, że na przykład w dzielnicy Bemowo nie będzie żadnych zwolnień - powiedział radny Dariusz Figura z PiS i dodał, że trzeba poczekać z komentarzami.

mś/b