Duże zainteresowanie "szkołą bez zadań domowych"

Źródło:
tvnwarszawa.pl
Duże zainteresowane "szkołą bez zadań domowych"archiwum TVN24

- To nie jest tak, że im więcej prac domowych, tym lepsze wyniki uczniów - twierdzi radna Dorota Łoboda i proponuje program pilotażowy "Szkoła bez zadań domowych". Zainteresowanych jest ponad 30 szkół.

- Te szkoły, które wezmą udział w pilotażu, przez cały rok będą wdrażały ten projekt przy wsparciu ekspertów. Mamy nadzieję, że pod koniec roku szkolnego wypracujemy gotową bazę rozwiązań – dodaje radna.

Siedem godzin tygodniowo

- Prace domowe zawsze budziły wiele kontrowersji i są zawsze powodem wielu konfliktów pomiędzy rodzicami i dziećmi, rodzicami i nauczycielami - kontynuuje Łoboda.

Badania OECD (Organizacja Współpracy Gospodarczej i Rozwoju) wykazują, że polscy uczniowie spędzają na odrabianiu prac domowych średnio około siedem godzin tygodniowo. W krajach z wyższym poziomem edukacji, takich jak Finlandia, ponad połowę mniej.

- To nie jest tak, że im więcej prac tym lepsze wyniki – komentuje radna i dodaje, że zainspirowana między innymi powyższymi badaniami, postanowiła sprawdzić, czy da się zmienić model nauczania w polskich szkołach.

Trzy założenia pilotażu

Jak wyjaśnia Łoboda, w nowym programie nie chodzi o to, żeby prac domowych nie było wcale. Radna mówi o trzech podstawowych założeniach, które ma on spełniać. Pierwsze, to mniejsza liczba zadań do zrobienia. - W klasach jeden - trzy maksymalnie 10 minut dziennie. Tyle absolutnie wystarczy, nie należy obciążać dzieci – mówi Łoboda.

Drugie to możliwość odrobienia lekcji samodzielnie przez dziecko. - Nie tak, że cała rodzina jest w to zaangażowana. Niektóre dzieci nie mają nikogo, kto im może pomoc, w związku z czym mają coraz gorsze wyniki w szkole – dodaje.

Ostatnim założeniem jest to, że zadania domowe powinny służyć uczniom i wspierać proces nauczania. – Dzieci powinny zdobywać wiedzę metodą projektową, a lekcje nie powinny być zadawane z dnia na dzień, ani na weekendy - podsumowuje radna.

Jak wyjaśnia, program dotyczy głównie prac pisemnych, lecz nie tylko. – Chodzi też o to, by nauczyciele konsultowali się ze sobą, żeby uczniowie nie mieli nauki z kilku przedmiotów naraz – dodaje.

Można dołączyć w każdym momencie

W środę odbyło się pierwsze spotkanie warsztatowe, na którym pojawili się przedstawiciele 37 placówek z dziewięciu dzielnic. - Zainteresowanie jest olbrzymie, zebrała się pełna sala nauczycieli, którzy chcą przystąpić do projektu – mówi radna i dodaje, że uczniowie "są nim niezwykle podekscytowani".

Przystąpienie do projektu rozważa obecnie 31 szkół podstawowych nr: 61, 65, 87, 92, 94, 98, 103, 107, 112, 118, 120, 138, 141, 143, 152, 154, 163, 203, 204, 215, 227, 257, 264, 267, 312, 314, 321, 323, 342, 344, 366 i Zespół Szkolno-Przedszkolny nr 9. Poza tym: VII Liceum Ogólnokształcące, CLX Liceum Ogólnokształcące, XIV Liceum Ogólnokształcące, XXXIV Liceum Ogólnokształcące z Oddziałami Dwujęzycznymi oraz Zespół Szkół Samochodowych i Licealnych nr 3.      

Kolejne szkoły w każdym momencie mogą przystąpić do programu, który trwać będzie do końca obecnego roku szkolnego. - Wystarczy zgłosić się do biura edukacji. Tam uzyska się wszystkie potrzebne informacje - informuje Łoboda. I dodaje, że miasto nie narzuca gotowych rozwiązań. - Każda szkoła wypracowuje własny model w porozumieniu z nauczycielami, uczniami i rodzicami, przy wsparciu ekspertów z miasta – wyjaśnia.

Najmniej zadań - najwyższa średnia

Radna miasta na koniec przytacza historię sprzed kilku lat.

– Doświadczyłam tego razem z moja córką, która jest pierwszym rocznikiem zreformowanej szkoły. Bardzo wiele godzin spędzała na lekcjach i pracach domowych – opowiada. I dodaje, że rodzice tej konkretnej klasy zbuntowali się i zwrócili z prośbą do nauczycieli, żeby prace zadawane były wyłącznie dla chętnych.

- Nie powiem, że zgodzili się bez oporów, ale dyrekcja stanęła po naszej stronie – dodaje. I mówi o efektach: - Klasa na koniec roku uzyskała najwyższą średnią, najlepsze wyniki i najwięcej nagród.

- To efektywniejsza nauka - lepiej chłonie się wiedzę, bo ma się czas na odpoczynek – podsumowuje.

Na tvnwarszawa.pl informowaliśmy tez, że w stolicy brakuje ponad czterech tysięcy nauczycieli.

Źródło: tvnwarszawa.pl

Autorka/Autor:ab/r

Źródło zdjęcia głównego: archiwum TVN24

Pozostałe wiadomości

Zarząd Dróg Miejskich ogłosił przetarg na włączenie do Systemu Informacji Parkingowej 18 parkingów. W ostatnim czasie dołączyły do niego też miejsca postojowe należącej do trzech prywatnych operatorów.

Przy 18 miejskich parkingach pojawi się informacja o wolnych miejscach. Dołączą też prywatne

Przy 18 miejskich parkingach pojawi się informacja o wolnych miejscach. Dołączą też prywatne

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Na trasie A2 zderzyły się dwa auta osobowe oraz tir. Jedna osoba trafiła do szpitala. Z ustaleń policji wynika, że do zderzenia doszło, gdy jeden z kierowców włączał się do ruchu. Są ogromne utrudnienia.

Zderzenie trzech samochodów na A2. Udrożnili jeden pas, ale "utrudnienia wciąż ogromne"

Zderzenie trzech samochodów na A2. Udrożnili jeden pas, ale "utrudnienia wciąż ogromne"

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W miejscowości Groszowice pod Radomiem pociąg osobowy relacji Lublin - Wrocław śmiertelnie potrącił pieszego. Wprowadzono zastępczą komunikację autobusową.

Śmiertelne potrącenie na torach. 100 osób z pociągu przesiadło się do autobusów

Śmiertelne potrącenie na torach. 100 osób z pociągu przesiadło się do autobusów

Źródło:
tvnwarszaawa.pl

Dwaj uczestnicy bójki na Nowym Świecie w centrum Warszawy zostali skazani na siedem lat więzienia. Sąd orzekł również nawiązkę po 10 tysięcy złotych. Wyrok usłyszał również kolega skazanych, który pomagał ukrywać się jednemu z nich - pięć miesięcy ograniczenia wolności. Głównego podejrzanego nie udało się sprowadzić z Turcji.

Zabójstwo na Nowym Świecie. Jest wyrok, ale główny podejrzany nie stanął przed sądem

Zabójstwo na Nowym Świecie. Jest wyrok, ale główny podejrzany nie stanął przed sądem

Źródło:
tvnwarszawa.pl
Koniec procesu w sprawie głośnego zabójstwa na Nowym Świecie. "Pozostaje się złapać za głowę"

Koniec procesu w sprawie głośnego zabójstwa na Nowym Świecie. "Pozostaje się złapać za głowę"

Źródło:
tvn24.pl
Premium

Funkcjonariusze Centralnego Biura Antykorupcyjnego w śledztwie dotyczącym korupcji zatrzymali 65-letniego adwokata Waldemara G., będącego jednocześnie rektorem jednej z warszawskich uczelni.

Rektor jednej z warszawskich uczelni usłyszał zarzuty. Dotyczą korupcji

Rektor jednej z warszawskich uczelni usłyszał zarzuty. Dotyczą korupcji

Źródło:
PAP

Już po raz dziesiąty wyłoniono laureatów corocznej Nagrody Architektonicznej Prezydenta Warszawy. Nagrody przyznano w pięciu głównych kategoriach: architektura użyteczności publicznej, architektura mieszkaniowa, nowe życie budynków, projektowanie przestrzeni publicznej oraz wydarzenie architektoniczne.

Park na kopcu, drewniana biblioteka, muzeum na Cytadeli. Nagrody architektoniczne prezydenta Warszawy przyznane

Park na kopcu, drewniana biblioteka, muzeum na Cytadeli. Nagrody architektoniczne prezydenta Warszawy przyznane

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Platforma Obywatelska decyduje o kandydatach do Parlamentu Europejskiego. Po południu kandydatury ma zatwierdzić Rada Krajowa. Reporterka "Faktów" TVN Arleta Zalewska ustaliła nieoficjalnie nazwiska wyborczych "jedynek" ze wszystkich okręgów.

Kto z KO do europarlamentu? Nieoficjalnie: znamy listę "jedynek"

Kto z KO do europarlamentu? Nieoficjalnie: znamy listę "jedynek"

Źródło:
TVN24

W miejscowości Polaki koło Siedlec kierowca białoruskiego autobusu stracił panowanie nad pojazdem i wpadł do przydrożnego rowu. Początkowo służby informowały o pięciu osobach zabranych do szpitala. Ostatecznie bilans rannych wzrósł do siedmiu.

Autokar wpadł do rowu, kilka osób rannych. "Centymetry dzieliły drzewo od miejsca kierowcy"

Autokar wpadł do rowu, kilka osób rannych. "Centymetry dzieliły drzewo od miejsca kierowcy"

Źródło:
tvnwarszawa.pl, PAP

We wtorek przy ulicy Koszykowej nieznani sprawcy okradli mężczyznę. Wyrwali mu torbę, w której mogło znajdować się nawet kilkaset tysięcy euro - ustalił nieoficjalnie reporter tvnwarszawa.pl Artur Węgrzynowicz. Policja nie ujawnia szczegółów, potwierdza jedynie, że "doszło do zdarzenia o charakterze kryminalnym".

Zuchwała kradzież w centrum Warszawy, w torbie mogło być nawet kilkaset tysięcy euro

Zuchwała kradzież w centrum Warszawy, w torbie mogło być nawet kilkaset tysięcy euro

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W jednym ze sklepów na warszawskim Bemowie doszło do awantury. 34-letni mężczyzna groził sprzedawcy, że go zabije, ponieważ ten miał mu sprzedać nieświeże jedzenie. Agresywny klient zdemolował sklep. Został zatrzymany i objęty policyjnym dozorem.

Groził sprzedawcy śmiercią i zdemolował sklep, bo "jedzenie było nieświeże"

Groził sprzedawcy śmiercią i zdemolował sklep, bo "jedzenie było nieświeże"

Źródło:
tvnwarszawa.pl

32-latka była poszukiwana do odbycia kary więzienia. W domu, gdzie miała przebywać, zatrzymano jej 23-letniego brata podejrzanego o posiadanie znacznych ilości narkotyków. Mężczyzna został aresztowany.

Siostra była poszukiwana, do aresztu trafił brat

Siostra była poszukiwana, do aresztu trafił brat

Źródło:
tvnwarszawa.pl

O ponad 50 milionów złotych przekroczyła zakładany budżet najtańsza oferta na budowę nowego gmachu Wydziału Dziennikarstwa, Informacji i Bibliologii Uniwersytetu Warszawskiego. Uczelnia musi znaleźć dodatkowe środki albo powtórzyć przetarg.

Uniwersytet Warszawski chce budować w pobliżu kładki. Ale oferty przekroczyły budżet

Uniwersytet Warszawski chce budować w pobliżu kładki. Ale oferty przekroczyły budżet

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Od piątku w Świątyni Opatrzności Bożej w warszawskim Wilanowie będzie można oglądać "Wiejskie chaty pośród drzew". Pod tą nazwa kryje się jedyny obraz Vincenta van Gogha znajdujący się w polskich zasobach. Jego autentyczność potwierdzili m.in. eksperci Muzeum van Gogha w Amsterdamie.

Latami leżał na strychu. To jedyny obraz van Gogha w polskich zbiorach. Trafił na wystawę

Latami leżał na strychu. To jedyny obraz van Gogha w polskich zbiorach. Trafił na wystawę

Źródło:
PAP

Na budowie bemowskiego odcinka drugiej linii metra dokonano archeologicznego odkrycia. Odnaleziono fragmenty wiejskiej chałupy z czasów Jagiellonów, ceramikę kuchenną i ekskluzwną czy kości zwierzęce. Znaleziska to ślady podwarszawskich osad, które funkcjonowały tu w XV wieku.

Na budowie metra odnaleźli pozostałości średniowiecznej chałupy

Na budowie metra odnaleźli pozostałości średniowiecznej chałupy

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Uczelniana Komisja Wyborcza Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego oświadczyła, że anulowanie kandydatury profesor Agnieszki Cudnoch-Jędrzejewskiej na rektora "jest przedwczesne". W piątek, kilka dni przed wyborami, rektor WUM prof. Zbigniew Gaciong nałożył na swoją kontrkandydatkę karę dyscyplinarną, która - w jego ocenie - uniemożliwiała jej start w wyborach. W sprawę zaangażowało się Ministerstwo Zdrowia.

Zaostrza się spór na Warszawskim Uniwersytecie Medycznym. Komisja broni kontrkandydatki rektora

Zaostrza się spór na Warszawskim Uniwersytecie Medycznym. Komisja broni kontrkandydatki rektora

Źródło:
PAP

Nowe zapisy w regulaminie parkingów Parkuj i Jedź zaczną obowiązywać w niedzielę, 28 kwietnia. Kierowcy będą mogli pozostawić samochody przez cały weekend, również w nocy. Zmienią się stawki za parkowanie bez biletu komunikacji miejskiej. Wiele zmian dotyczy także posiadaczy samochodów elektrycznych i hybrydowych.

Ważne zmiany w regulaminie parkingów P+R wchodzą w życie w niedzielę

Ważne zmiany w regulaminie parkingów P+R wchodzą w życie w niedzielę

Źródło:
PAP

Bulwary od Wybrzeża Kościuszkowskiego po Gdańskie są zabytkiem. Nie przejęło się tym trzech młodych mężczyzn, którzy postanowili pokryć sprayem aż dziewięć metrów muru. Na widok strażników miejskich zaczęli uciekać.

Graffiti na zabytkowych bulwarach. Trzy osoby zatrzymane

Graffiti na zabytkowych bulwarach. Trzy osoby zatrzymane

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Akademia Pedagogiki Specjalnej, która dzierżawi domki na Osiedlu Przyjaźń, nakazała studentom opuścić akademiki do 9 maja, czyli jeszcze w trakcje trwania semestru letniego. W sprawie interweniowali stołeczna radna i ratusz. Urzędnicy zapewnili, że studenci mogą podpisać trzymiesięczną umowę z miastem. To uratuje ich przed wyprowadzką tuż przed sesją egzaminacyjną.

Kazali się wyprowadzić studentom z osiedla, reaguje stołeczny ratusz. "Dziwi nas postępowanie uczelni"

Kazali się wyprowadzić studentom z osiedla, reaguje stołeczny ratusz. "Dziwi nas postępowanie uczelni"

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Miejscy ogrodnicy razem z mieszkańcami posadzili w Warszawie pierwszy mikrolas, wykorzystując metodę japońskiego botanika. Zieleniec powstał u podnóża Kopca Powstania Warszawskiego.

Pierwszy w Warszawie mikrolas według metody japońskiego botanika

Pierwszy w Warszawie mikrolas według metody japońskiego botanika

Źródło:
tvnwarszawa.pl