"Nie reagowała na zewnętrzne bodźce, nie oddychała"

Autor:
mg/gp
Źródło:
tvnwarszawa.pl
Akcja ratunkowa w autobusie miejskim na Targówku
Akcja ratunkowa w autobusie miejskim na TargówkuStraż Miejska Warszawa
wideo 2/5
Straż Miejska Warszawa Akcja ratunkowa w autobusie miejskim

Zjeżdżali już do bazy po zakończonej służbie, gdy zauważyli dwie osoby, które dawały im znaki, by się zatrzymali. Poinformowały, że na pobliskim skwerze jest osoba potrzebująca pomocy, a sami nie potrafią jej udzielić. 

Strażnicy miejscy z VII Oddziału Terenowego rozpoczęli interwencję. "Zauważyli kobietę, która nie reagowała na zewnętrzne bodźce. Nie oddychała, a jej puls był niewyczuwalny. Przystąpili do resuscytacji oraz wezwali pogotowie ratunkowe" - opisuje stołeczna straż miejska w komunikacie.

Trafiła do szpitala

Po chwili kobieta delikatnie się poruszyła, a czynności życiowe powróciły. W trakcie oczekiwania na przyjazd ratowników strażnicy ułożyli ją w pozycji bocznej bezpiecznej oraz okryli kocem termicznym i do czasu przejęcia przez załogę karetki, monitorowali jej stan. Ratownicy przetransportowali, już przytomną, 40-letnią kobietę do pobliskiego szpitala.

Strażnicy miejscy przekazali kobietę ratownikom, którzy zabrali ją do szpitalaStraż Miejska

PRZECZYTAJ: Ponad 40 minut walczyli o życie pasażera autobusu.

ZOBACZ TAKŻE: Człowiek stracił przytomność, defibrylator był w pociągu wjeżdżającym na stację. Akcja ratunkowa na peronie.

Pierwsza pomoc to obowiązek

Udzielenie pomocy człowiekowi znajdującemu się w sytuacji zagrażającej utracie życia lub zdrowia jest obowiązkowe. Za nieudzielenie pierwszej pomocy grozi kara do trzech lat pozbawienia wolności. 

Udzielenie pierwszej pomocy w zależności od sytuacji może obejmować też m.in. udrożnienie dróg oddechowych poszkodowanego, ułożenie go w pozycji bezpiecznej (bocznej), wykonanie masażu serca, tamowanie krwotoku.

Jeżeli na miejscu zdarzenia nie wiemy, jakiej pomocy powinniśmy udzielić, możemy prosić o instrukcje pod numerem 112 lub 999.

● Udzielenie pierwszej pomocy jest prawnym obowiązkiem każdego obywatela. ● Nieudzielenie pierwszej pomocy jest zagrożone karą do trzech lat pozbawienia wolności. ● Udzielający pierwszej pomocy podlega ochronie należnej funkcjonariuszom publicznym. ● Udzielający pierwszej pomocy nie podlega odpowiedzialności za nieumyślne błędy popełnione w trakcie tej pomocy.

Pierwsza pomoc - jak i kiedy trzeba jej udzielić? Jak chroniony jest udzielający pierwszej pomocy?

Autor:mg/gp

Źródło: tvnwarszawa.pl

Źródło zdjęcia głównego: Straż Miejska

Pozostałe wiadomości