Najnowsze

Przeszli przez rondo, tańcząc poloneza. "Zupełnie niezwykły widok na ulicach Warszawy"

Najnowsze

Autor:
kk/r
Źródło:
tvnwarszawa.pl, PAP
Protestujący tańczą poloneza na rondzie Zawiszy
Protestujący tańczą poloneza na rondzie ZawiszyTVN24
wideo 2/3
TVN24Protestujący tańczą poloneza na rondzie Zawiszy

Protestujący zatańczyli poloneza z "Pana Tadeusza" Wajdy na placu Zawiszy. Przed pobliską siedzibę PiS dotarli tanecznym krokiem.

STRAJK KOBIET - RELACJA ZE ŚRODOWYCH MANIFESTACJI

- Część tego kilkutysięcznego tłumu, który protestował przed Sejmem, przyszła właśnie teraz na Nowogrodzką - relacjonował około 21.20 reporter TVN24 Jan Piotrowski. - Najpierw śpiewali "The Wall" Pink Floyd, później padło hasło "tańczymy poloneza!" - opisywał.

Uczestnicy manifestacji dotarli ulicą Koszykową przed siedzibę partii rządzącej. Na ujęciach zarejestrowanych przez naszą kamerę widać tłum sunący w stronę placu Zawiszy, który ma formę ronda. W tle rozbrzmiewają takty poloneza Wojciecha Kilara - utworu kojarzonego z filmową adaptacją "Pana Tadeusza".

- Muszę powiedzieć, że kreatywność uczestników tych protestów jest niewyczerpana. To jest zupełnie niezwykły widok na ulicach Warszawy. Ten tłum skandował też przed chwilą "dziękujemy" w stronę policjantów, którzy szczelnie otoczyli siedzibę Prawa i Sprawiedliwości - dodał Piotrowski.

Protestujący zatańczyli poloneza na rondzie ZawiszyTVN24

Sprzed siedziby PiS po godzinie 22 protestujący zaczęli się rozchodzić, ale część z nich wróciła pod Sejm, gdzie kończyły się obrady.

W pobliżu Sejmu demonstranci zebrali się przy Górnośląskiej i przy Wiejskiej. Przed północą na ul. Wiejskiej pozostało kilkadziesiąt protestujących osób. Dostępu do Sejmu bronił szpaler policjantów, rozstawiony wzdłuż Wiejskiej. Po północy większe siły policji można było spotkać również w okolicach placu Trzech Krzyży.

Strajk Kobiet

Środa jest siódmym dniem protestów po ubiegłotygodniowym orzeczeniu Trybunału Konstytucyjnego kierowanego przez Julię Przyłębską. Za niezgodny z konstytucją uznany został przepis pozwalający na terminację ciąży w przypadku ciężkiego i nieodwracalnego upośledzenia płodu.

Protestujący wyszli tego dnia na ulice wielu polskich miast i miasteczek. Przebieg tych manifestacji relacjonowaliśmy także na tvn24.pl.

Autor:kk/r

Źródło: tvnwarszawa.pl, PAP

Źródło zdjęcia głównego: TVN24

Pozostałe wiadomości