Warszawa straci 2 mln zł przez przecinek? Będzie odwołanie

Najnowsze

MZAJakie autobusy pojadą ulicami miasta?

Przetarg na 47 nowych autobusów przegubowych dla Miejskich Zakładów Autobusowych będzie zaskarżony. Tak zapowiada przedstawiciel firmy Lider Trading, która wyścig o kontrakt przegrała, bo w ofercie nie podała wielkości zużycia paliwa z dokładnością do jednego miejsca po przecinku.

- Planujemy odwołać się do Krajowej Izby Odwoławczej. Jest to kwestia interpretacji całej sytuacji - mówi w rozmowie z tvnwarszawa.pl Jakub Śliżak, przedstawiciel firmy Lider Trading.

Taniej, ale bez przecinka

O co dokładnie chodzi? MZA zdecydowały, że nowe pojazdy dostarczy firma SOLARIS Bus & Coach (oferta opiewa na ponad 64,6 mln zł).

EvoBus Polska oferowała mercedesy za blisko 66,9 mln zł, a Lider Trading oferowała autobusy Solbus za ponad 62,4 mln zł. Czyli o ponad dwa mln zł mniej niż zwycięzca.

Ostatnie oferta została jednak odrzucona ze względów formalnych. Wszystko rozbija się o przecinek.

W ofercie LT wielkość zużycia paliwa podano tak: 51 l/100 km. Według umowy stanowiącej załącznik do przetargu powinna być podana z dokładnością do jednego miejsca po przecinku.

- Powyższej omyłki nie można traktować jako „oczywistej omyłki pisarskiej”, ponieważ z żadnego innego dokumentu oferty nie można ustalić , jaka wielkość zużycia paliwa powinna być w tym przypadku przyjęta za prawidłową – czytamy w informacji o wyborze najkorzystniejszej oferty w dokumentach MZA.

Logika i matematyka

A tak sprawę na łamach "Gazety Stołecznej", która opisała ją pierwsza, komentował rzecznik MZA: - Wymagania przetargu nie zostały spełnione. Takie jest prawo zamówień publicznych - powiedział Adam Stawicki.

- Nam chodził o to, żeby dokładnie zadeklarować 51 litrów. W naszym zapisie nie było przecinka i 0, ale logika i matematyka wskazują, że to jest to samo. Uważamy, że spełniliśmy wymogi, dlatego zamierzamy w wyznaczonym terminie odwołać się od decyzji do KIO - odpowiada Śliżak. I zaznacza, że liczy na przyjęcie odwołania.

Jeżeli tak się stanie, to odrzucona oferta, wraz z pozostałymi, zostanie jeszcze raz oceniona i uwzględniona podczas ponownego wyboru dostawcy autobusów.

Rada Nadzorcza zapyta o przecinek

Jak napisała "Gazeta Stołeczna", sprawą ma się także zająć rada nadzorcza spółki na spotkaniu 5 sierpnia.

Miejskie Zakłady Autobusowe liczą, że 47 nowych autobusów pojawi się na przełomie roku. Mają być wyposażone w klimatyzację, elektroniczny system informacji wewnętrznej i zewnętrznej, monitoring wizyjny i udogodnienia dla osób niewidomych.

ran/par

Źródło zdjęcia głównego: MZA