Stołeczny ratusz nie zatrudni świeckich mistrzów ceremonii pogrzebowych

TVN Warszawa | Najnowsze

Autor:
dg/pm
Źródło:
tvnwarszawa.pl
ShutterstockMistrzowie ceremonii pogrzebowej mieliby pracować jako urzędnicy

Radna Agata Diduszko-Zyglewska zaapelowała do prezydenta Rafała Trzaskowskiego o utworzenie w urzędzie stanu cywilnego stanowiska świeckiego mistrza ceremonii pogrzebowych. Według stołecznego ratusza, przyznanie takich uprawnień urzędnikowi byłoby naruszeniem prawa.

O interpelacji radnej pisaliśmy na tvnwarszawa.pl we wtorek. Według niej, potrzebę utworzenia stanowiska mistrza ceremonii pogrzebowych w urzędzie zgłosili sami mieszkańcy. Odpowiedź z ratusza nadeszła w czwartek.

Świeckiego mistrza ceremonii nie będzie

Gdyby interpelacja radnej okazała się skuteczna, warszawski urząd byłby pierwszym w Polsce, który zatrudniłby taką osobę. Jednak nie będzie. Jak zaznacza stołeczny ratusz, takie rozwiązanie naruszyłoby kodeks postępowania administracyjnego. W odpowiedzi na interpelację czytamy:

"Do właściwości urzędów stanu cywilnego należy sporządzanie w Systemie Rejestrów Państwowych aktów urodzeń, małżeństw i zgonów oraz przyjmowanie oświadczeń woli, m.in. oświadczeń o wstąpieniu w związek małżeński (...). Zgodnie z wolą ustawodawcy zawarcie małżeństwa przed kierownikiem urzędu stanu cywilnego albo konsulem, następuje z zachowaniem uroczystej formy (...). Zadania zlecone dla urzędów stanu cywilnego nakładają na kierownika urzędu stanu cywilnego również sporządzanie aktów zgonu na podstawie karty zgonu wydanej przez lekarza (...). Wszelkie inne czynności kierownika urzędu stanu cywilnego wykraczające poza jego obowiązki ustawowe, naruszałyby zasadę legalizmu wynikającą z art. 6 Kodeksu postępowania administracyjnego".

"Bardziej intymne i mniej formalne"

Zdaniem radnej Agaty Diduszko-Zyglewskiej, zawód świeckiego mistrza ceremonii jest niszowy, a na usługi takich osób jest coraz większy popyt. Dlatego zaproponowała, aby do udzielania świeckich pogrzebów zatrudnić w urzędzie stanu cywilnego pracownika.

- Z tego, co relacjonowali mi mieszkańcy, wynika, że świeckie pogrzeby są bardziej intymne i mniej formalne, skupione na zmarłym, nie na formalnej ceremonii. Pozwalają na bardziej osobiste pożegnanie - mówiła w rozmowie z tvnwarszawa.pl radna.

Obecnie usługi świeckiego pochówku świadczą tylko podmioty prywatne. Kontakty do nich dostarcza podległe ratuszowi Miejskie Przedsiębiorstwo Usług Komunalnych.

Na tvnwarszawa.pl informowaliśmy również o pomyśle radnych, aby budowany most Południowy zyskał nazwę WOŚP:

Prezydent o moście WOŚP

Prezydent Trzaskowski o moście WOŚPTVN24
wideo 2/3

Autor:dg/pm

Źródło: tvnwarszawa.pl

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock