Technologia na cmentarzu. Dzięki aplikacji znajdziesz każdy grób na Starych Powązkach

Autor:
dg/b
Źródło:
tvnwarszawa.pl
Aplikacja będzie bezpłatna
Aplikacja będzie bezpłatnaTVN24
wideo 2/2
TVN24Aplikacja będzie bezpłatna

Przygotowana przez Fundację Stare Powązki bezpłatna aplikacja mobilna ma ułatwić poruszanie się po cmentarzu. Powstała w oparciu o przeprowadzoną przez Biuro Stołecznego Konserwatora Zabytków inwentaryzację grobów. Aplikacja będzie dostępna jeszcze przed świętem Wszystkich Świętych.

Podczas środowej konferencji prasowej poświęconej cmentarzowi Stare Powązki przedstawiciele miasta oraz fundacji opiekujących się nekropolią poinformowali o planowanym na przyszły tydzień starcie aplikacji wyszukującej groby na cmentarzu Stare Powązki.

10 lat inwentaryzacji nagrobków

Projekt inwentaryzacji wszystkich nagrobków na terenie Cmentarza Powązkowskiego, który stał się podstawą aplikacji, był prowadzony od ponad 10 lat przy współpracy stołecznego konserwatora oraz kurii Archidiecezji Warszawskiej.

- Inwentaryzacja polegała nie tylko na spisaniu, gdzie kto leży, ale także opisaniu miejsca grobowego i nagrobka, jego głównych założeń artystycznych i konserwatorskich. Przygotowano również dokumentację fotograficzną – tłumaczył podczas konferencji Michał Krasucki, stołeczny konserwator zabytków.

W oparciu o ten materiał powstała baza połączona z miejskim systemem GIS. - Dzięki tej bazie mogliśmy wprowadzić całą inwentaryzację Powązek do mapowego serwisu miejskiego - powiedział Krasucki.

Jak wyjaśnił, aby poznać lokalizację wyszukiwanego przez nas grobu, wystarczy wejść na stronę mapa.um.warszawa.pl i wybrać zakładkę "cmentarze". Tam zaznaczając Powązki można wyszukiwać po nazwisku, gdzie znajduje się dane pole grobowe. - W perspektywie najbliższego czasu będzie możliwe podczepienie zdjęć i opisów grobów - zaznaczył Krasucki. - Inwentaryzacja i stworzona baza stały się podstawą do wypracowania aplikacji, która ułatwi poruszanie się po cmentarzu - dodał.

"Chcemy opowiedzieć o historii Polski i Warszawy"

Jak przekazał Karol Gądzik z Fundacji Stare Powązki, aplikacja będzie dostępna z 28 na 29 października.

- Aplikacja będzie bezpłatna - powiedział. Geolokalizacja będzie nawigować użytkownika aplikacji prosto do szukanego nagrobka. - Aplikacja będzie zawierała również różne funkcjonalności edukacyjne. Przede wszystkim ma to być innowacyjne narzędzie do upowszechniania wiedzy na temat historii i historii sztuki. Chcielibyśmy opowiedzieć o historii Polski i Warszawy. Będzie to też element lekcji dla młodzieży - tłumaczył Gądzik. W przypadku grobów znanych osób aplikacja pokaże też krótki biogram.

- Podczas kwestowania na Powązkach byłam wielokrotnie pytania, jak dojść do jakiegoś grobu, dlatego bardzo się cieszę, że ta aplikacja powstała. To na prawdę świetne narzędzie - uzupełniła wiceprezydent stolicy Renata Kaznowska.

Miasto planuje wprowadzić na Powązkach jeszcze jedną innowację. - W przyszłości nie będzie to tylko aplikacja. Przy cmentarnych bramach pojawią dotykowe panele informacyjne dla osób, które nie ściągnęły aplikacji - zapowiedział Krasucki. Ekrany będą działały również w oparciu o wykonaną przez Biuro Stołecznego Konserwatora Zabytków inwentaryzację.

Spoczywa tu około miliona osób

Cmentarz na Powązkach ufundowano w 1790 roku. Początkowo zajmował zajmowała 2,6 hektara, obecnie ma 44 hektary. Na cmentarzu zostało pochowanych milion osób. Są tu groby wybitnych pisarzy, poetów, uczonych, artystów, lekarzy, prawników, polityków, sportowców, duchownych, przedsiębiorców i działaczy społecznych.

Autor:dg/b

Źródło: tvnwarszawa.pl

Pozostałe wiadomości