Są pieniądze na remont zrujnowanego stadionu. Dzielnica zapewnia, że nie wyburzy trybun

Autor:
kk/b
Źródło:
tvnwarszawa.pl
Zamknięto trybunę stadionu Marymontu
Zamknięto trybunę stadionu Marymontu
wideo 2/3
Zamknięto trybunę stadionu Marymontu

Rada Warszawy przyznała ponad dwa miliony złotych na modernizację stadionu na Marymoncie. Żoliborscy urzędnicy zapowiadają, że w ciągu najbliższych dwóch lat w obiekcie przeprowadzone zostaną prace konserwatorskie i odtworzeniowe, a do budynków doprowadzone zostaną media. Wkrótce ogłoszone zostaną przetargi na koncepcję zagospodarowania terenu i dokumentację projektową.

O planach modernizacji stadionu na terenie OSiR przy Potockiej informowaliśmy w ostatnich dniach na tvnwarszawa.pl. Zarys planów inwestycyjnych pojawił się 10 marca podczas sesji rady dzielnicy Żoliborz i wzbudził obawy społeczników, którzy od lat zabiegali, by modernizację zrujnowanego obiektu poprzedziły szeroko zakrojone konsultacje społeczne i konkurs na koncepcję architektoniczną. Zaniepokoiły ich słowa o "pracach rozbiórkowych".

W czwartek Rada Warszawy zatwierdziła zmiany wprowadzone przez żoliborskich radnych do załącznika dzielnicowego do budżetu miasta oraz Wieloletniej Prognozy Finansowej. W sumie na modernizację zrujnowanego stadionu zabezpieczono 2 miliony 50 tysięcy złotych.

Działania zostały podzielone na etapy. Na rok 2021 zarezerwowano 263 tysiące złotych, w tym 113 tysięcy na koncepcję zagospodarowania terenu RKS Marymont i 150 tysięcy złotych na dokumentację projektową. W latach 2022-2023 planowane są prace przy modernizacji stadionu, trybun, szatni i pomieszczeń technicznych oraz doprowadzenie do nich mediów. Na ich przeprowadzenie zarezerwowano 1,9 miliona złotych.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE W TVN24 GO

"Nie planujemy wyburzania trybun"

- Planowane prace remontowe i odtworzeniowe stadionu RKS Marymont koncentrować się będą na konserwacji, modernizacji i ewentualnej odbudowie istniejących obiektów. Finalny zakres prac będzie uzależniony od koncepcji przygotowanej w oparciu o otrzymane specjalistyczne ekspertyzy. Nie planujemy wyburzania trybun, wpisanych do gminnej ewidencji zabytków. Rozważana jest jedynie likwidacja nasypu ziemnego, na którym znajduje się nieużywana od lat, zniszczona i bez widocznych już elementów murowanych, odkryta trybuna północna. Nie nadaje się ona do remontu i zagraża bezpieczeństwu - zaznacza rzeczniczka Żoliborza Donata Wancel.

Dodaje też, że planowane działania nie będą prowadziły do ingerencji w płytę głównego boiska. - Wykonany w latach 50. drenaż działa prawidłowo i nie ma potrzeby wprowadzania zmian - zapewnia Wancel.

- Zarówno trybuny, jak i stadion RKS Marymont wpisane są do gminnej ewidencji zabytków i jako obiekt będący miejską własnością podlegają opiece stołecznego konserwatora zabytków. Dlatego wszystkie prace będą obywały się pod jego nadzorem - podkreśla cytowany w komunikacie prasowym burmistrz Żoliborza Paweł Michalec.

Widok na stadion na MarymoncieGoogle Maps, oprac. Miasto Jest Nasze

Dwa lata temu zamknęli zabytkową trybunę

Pięć lat temu stadion został wpisany do ewidencji zabytków jako dziedzictwo powojennego modernizmu. W niedługim czasie okazało się, że ze względów bezpieczeństwa trzeba zamknąć zadaszoną trybunę.

Autorem projektu sportowej areny przy Potockiej jest Stanisław Barylski. Trybuny stadionu wybudowano w latach 1951-52. Nieco później powstał budynek szatni. Samo boisko uchodziło za jedno z lepszych w Warszawie. Funkcjonujący do dziś drenaż murawy jest dziełem greenkeepera sprowadzonego przez klub w latach 50. z Wielkiej Brytanii.

Przy Potockiej trenują grupy młodzieżowe, a swoje mecze rozgrywają głównie B- i A-klasowe zespoły z Marymontu.

Autor:kk/b

Źródło: tvnwarszawa.pl

Źródło zdjęcia głównego: UD Żoliborz

Pozostałe wiadomości