Warszawa śle gratulacje

Najnowsze


Warszawa zdążyła już pogratulować Wrocławowi zwycięstwa w walce o tytuł Europejskiej Stolicy Kultury 2016. - Liczymy na współpracę i deklarujemy wsparcie. Dziękujemy wszystkim warszawiakom, którzy wspólnie z nami pracowali nad aplikacją i przygotowaniami - napisali urzędnicy.

"Szczególnie dziękujemy Radzie Programowej ESK i naszym ambasadorom. Państwa zaangażowanie nie poszło na marne. I tak wygraliśmy bo stajemy się miastem kultury. Warszawa wyrasta na jeden z najważniejszych ośrodków kulturalnych w tej części Europy. W trakcie przygotowań zbudowaliśmy bezprecedensowy dialog z mieszkańcami, powstały nowe i nowatorskie dokumenty oraz powołane zostało wiele wartościowych projektów" - czytamy w komunikacie prasowym.

Nie zrezygnują z projektów

Ratusz zapewnia jednocześnie, że przegrana w walce o tytuł ESK 2016 nie oznacza rezygnacji z inwestycji w stołeczną kulturę. "W trakcie naszych przygotowań powstały dwa spójne dokumenty. Obok aplikacji do konkursu ESK 2016 powstał Program Rozwoju Kultury, będący najważniejszym dokumentem strategicznym miasta w obszarze polityki kulturalnej. Program, który jest w procesie konsultacji społecznych, określa kierunki rozwoju kultury do 2020 roku".

"Starania w konkursie ESK były dla Warszawy ważnym procesem, który spowodował znaczącą zmianę. Po raz pierwszy przy tworzeniu strategicznych dla miasta dokumentów w obszarze kultury wspólnie z samorządem pracowali ludzie kultury i mieszkańcy" - podreśla Ratusz.

Wrocław najlepszy

Wrocław będzie promował polską kulturę w Europie w 2016 roku. Miasto otrzyma nagrodę pieniężną im. Meliny Mercouri w wysokości 1,5 mln euro. Decyzję o przyznaniu tytułu Europejskiej Stolicy Kultury ogłoszono we wtorek po południu. - Była to decyzja jednogłośnia - powiedział Manfred Gaulhofer z Komisji Europejskiej i przedstawiciel komisji ekspertów.

par