Warszawa się wspina. Rusza największa ścianka w Polsce

Warszawa

tvnwarszawa.pl"Wspinaczka to styl życia"

- Adrenalina, pokonywanie barier i rzucanie wyzwań grawitacji - to właśnie sprawia, że ludzie często wręcz czują się uzależnieni od wspinania. W sobotę na Bielanach otwarte zostanie miejsce, które ma szansę stać się ich mekką. Przy ul. Palisadowej powstała największa w Polsce zadaszona ścianka wspinaczkowa, Makak Arena.

Już same jej wymiary są imponujące. Ścianka ma 19 metrów wysokości i zajmuje 1000 metrów kwadratowych. Wyznaczono na niej 130 różnych dróg, a ta najdłuższa ma 30 metrów. Każdy miłośnik wspinaczki - zarówno tak ten doświadczony, jak i nowicjusz - może spróbować tu swoich sił.

- Niektórzy moi znajomi mówią, że jest to najlepsza ścianka od Norymbergi do Moskwy - twierdzi Marcin, który bakcyla wspinaczki połknął 23 lata temu.

Przyznaje, że wspinanie po ściance nigdy nie dorówna wyprawom w góry, ale jest niezbędnym miejscem, by w czasie zimy utrzymać formę.

Ważne poczucie bezpieczeństwa

- Podoba mi się we wspinaniu pewne wyzwanie, które się rzuca nie tylko grawitacji, ale przede wszystkim samemu sobie. Taki rodzaj walki z własnym ciężkim odwłokiem - śmieje się Marcin.

Na Bielanach jednak będzie można spotkać nie tylko doświadczonych sportowców. Właściciele zapewniają, że bezpiecznie bawić na ściance mogą się tak emeryci, jak i przedszkolaki.

- Wspinaczka sportowa jest sportem ekstremalnym. Jeżeli będziemy ją wykonywać pod okiem instruktora, nauczymy się wszystkich rzeczy typu zakładanie uprzęży, wtedy ten sport jest bezpieczny - mówi instruktor Tomek Majchrzak.

Dodaje, że choć ze ścianką "walczy się" samemu, to jest asekuracja.

19 metrów nad ziemią
tvnwarszawa.pl

- Ważne jest to poczucie bezpieczeństwa, że jak coś, to ktoś cię asekuruje. Wspinaczka dla mnie jest przede wszystkim wyzwaniem. Są skale trudności, do których trzeba się przygotować - mówi Sebastian.

Przełamywanie barier

Dodaje, też że wspinaczka nie może stać się mordęgą, musi być przyjemnością.

- Mnie kręci taka satysfakcja, jak się wejdzie na górę, skończy się trasę. Lubię też pewne specyficzne ruchy, które się wykonuje, jak wychodzą, to cieszy, że coś takiego się udało. Takie przełamywanie własnych barier, pokonywanie ich i stawianie sobie nowych celów - opowiada Ola, która wspina się od kilku miesięcy.

29 listopada przy ul. Palisadowej 20/22 będzie dzień otwarty.

10.00 - 13.00 - Zawody i atrakcje dla dzieci;

13.00 - 17.00 – Warsztaty z dynamicznej asekuracji. Instruktorzy zaopiekują się tymi, którzy pierwszy raz spotkają się z uprzężami i linami;

od 17.00 - zawody wspinaczkowe z nagrodami.

29 listopada Makak Arena, ul. Palisadowa 20/22

Wejście i wspinanie się w sobotę jest darmowe.

lata/ec

Zdjęcie na stronie głównej: Filip Klimaszewski / mat. prasowe