Przygotuj się na:

Protest, koncert i dwa biegi. Objazdy i zakazy parkowania

Weekendowe utrudnienia rozpoczną się od piątkowego protestu klimatycznego. Kierowcy powinni też przygotować się na zmiany w parkowaniu związane z sobotnim koncertem kolęd na placu Zamkowym. Na Bielanach odbędą się w niedzielę dwa biegi. Spowoduje to zamknięcie części ulic.

  Trzy koncerty z okazji setnych urodzin polsko-żydowskiego kompozytora

  TVN Warszawa | Najnowsze

  Autor:
  b
  Źródło:
  tvnwarszawa.pl / mat. prasowe
  Angie KremerGidon Kremer

  Występ wybitnego skrzypka Gidona Kremera i orkiestry Kremerata Baltica będzie największym wydarzeniem obchodów setnych urodzin Mieczysława Wajnberga. Świętowanie rocznicy niesłusznie zapomnianego kompozytora rozpisano na trzy wieczory. Wszystkie koncerty odbędą się w Muzeum Historii Żydów Polskich Polin.

  Minifestiwal twórczości urodzonego w Warszawie 8 grudnia 1919 roku kompozytora rozpoczną w sobotę: flecistka Ania Karpowicz, pianista Marek Bracha oraz Hashtag Strings, którzy wykonają program złożony z wczesnych kompozycji Mieczysława Wajnberga. Finałem wieczoru będzie "Koncert Podwójny na flet, fortepian i smyczki" - nowy utwór młodego warszawskiego kompozytora Mikołaja Majkusiaka, inspirowany XXI Symfonią "Kadisz", czyli jednym z bardziej znanych dzieł mistrza.

  Koncerty i wykład

  W niedzielę duet Mark Glanville (bas-baryton) oraz Marc Verter (fortepian) zaprezentuje materiał ze swojej nowej płyty "Citizen of Nowhere". Zabrzmią m.in. pieśni Wajnberga skomponowane do słów Tuwima i Pereca. Wcześniej brytyjski muzykolog dr Daniel Elphick z University of London opowie o polskich i żydowskich wątkach w twórczości kompozytora.

  W finale, w poniedziałkowy wieczór wystąpi najważniejszy ambasador twórczości polsko-żydowskiego kompozytora Gidon Kremer. Jak zapowiadają organizatorzy, wybitny łotewski skrzypek i dyrygent na scenie muzeum zaprezentuje polską premierę "Kroniki wydarzeń bieżących". Obok Kremera wystąpią orkiestra Kremerata Baltica oraz soliści: Maija Kovalevska (sopran) oraz Georgijs Osokins (fortepian).

  Gidon Kremer i Kremerata Baltica
  Angie Kremer

  Ogromny dorobek

  Mieczysław Wajnberg skończył przed wojną warszawskie konserwatorium muzyczne. Po wybuchu II wojny światowej wyemigrował do Związku Radzieckiego, mieszkał kolejno w: Mińsku, Taszkiencie i Moskwie. Do stolicy ZSRR przeniósł się dzięki wstawiennictwu przyjaciela Dmitrija Szostakowicza. Do rodzinnej Warszawy przyjechał ponownie dopiero w 1966 roku, jako uczestnik festiwalu Warszawska Jesień.

  Na dorobek Wajnberga składa się około 150 dzieł, w tym 26 symfonii, siedem koncertów, siedem oper (najbardziej znana to "Pasażerka") i 17 kwartetów smyczkowych. Polin przez cały 2019 rok przypomina jego twórczość w ramach cyklu Wajnberg@100.

  Informowaliśmy także o premierze albumu zdjęć Tadeusza Bukowskiego "Fotografie warszawskie 1935-1955 ":

  Album zdjęć Tadeusz Bukowskiego

  "Jest seria zdjęć wykonana na Polu Mokotowskim"Mateusz Szmelter, tvnwarszawa.pl
  wideo 2/6

  Źródło: tvnwarszawa.pl / mat. prasowe

  b