Najnowsze

Posłowie złożyli hołd pomordowanym podczas Rzezi Woli

Najnowsze

Autor:
dg/gp
Źródło:
PAP
Posłowie złożyli hołd ofiarom Rzezi Woli
TVN24Posłowie złożyli hołd ofiarom Rzezi Woli

Minutą ciszy posłowie uczcili pamięć ofiar Rzezi Woli. W piątek mija 78. rocznica rozpoczęcia masowych zbrodni dokonywanych na ludności cywilnej. Był to odwet hitlerowców za rozpoczęte Powstanie Warszawskie.

W piątek w Sejmie uczczono pamięć ofiar Rzezi Woli. Złożenie hołdu zamordowanej między 5 a 7 sierpnia 1944 r. ludności cywilnej zainicjowała wicemarszałek Małgorzata Gosiewska, która przypomniała o wydarzeniach z pierwszych dni Powstania Warszawskiego.

Posłowie uczcili pamięć ofiar Rzezi WoliPAP/Paweł Supernak

Rzeź mieszkańców Woli w sierpniu 1944 roku

Rzeź Woli stanowiła element akcji wyniszczania miasta i była odpowiedzią na wybuch Powstania Warszawskiego. 2 sierpnia podczas zorganizowanej w Poznaniu narady z udziałem szefa SS Heinricha Himmlera i miejscowego gauleitera Arthura Greisera podjęto decyzję o stworzeniu specjalnej grupy bojowej przeznaczonej do likwidacji sił powstańczych i pacyfikacji Warszawy. Dowodzenie nią Himmler powierzył Wyższemu Dowódcy SS i Policji w Kraju Warty, SS-Gruppenführerowi Heinzowi Reinefarthowi. Wysłane do Warszawy oddziały systematycznie mordowały mieszkańców dzielnicy. W konsekwencji zginęło od 25 do 60 tysięcy osób - była to niemal wyłącznie ludność cywilna.

Autor:dg/gp

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: PAP/Paweł Supernak

Pozostałe wiadomości