"Rowerowy kręgosłup Warszawy". Obiecują wstawić brakujące "kręgi"

Autor:
mg/b
Źródło:
tvnwarszawa.pl
Wiceprezydent Olszewski o inwestycjach rowerowych
Wiceprezydent Olszewski o inwestycjach rowerowychMateusz Szmelter/tvnwarszawa.pl
wideo 2/4
Mateusz Szmelter/tvnwarszawa.plWiceprezydent Olszewski o inwestycjach rowerowych

Dobiegają końca prace przy budowie ścieżki rowerowej wzdłuż Marszałkowskiej od Królewskiej do alei "Solidarności". To widać gołym okiem, ale - jak obiecuje ratusz - rozpoczęły się przygotowania do budowy trasy dalej na północ - w ciągu Andersa. Na realizację całości prac wykonawca będzie miał jednak prawie dwa lata.

Ciąg ulic Mickiewicza-Andersa-Marszałkowska tworzy wielokilometrowy korytarz łączący Bielany i Żoliborz ze Śródmieściem. "W tym miejscu docelowo powinna powstać wysokiej jakości spójna trasa rowerowa łącząca dalsze dzielnice Warszawy z jej ścisłym centrum. W ostatnim czasie drogowcy skupili się na samej ulicy Marszałkowskiej" - podał ratusz w komunikacie, który zatytułował "Rowerowy kręgosłup Warszawy".

Prace na Marszałkowskiej dobiegają końca

W zeszłym roku powstał odcinek wzdłuż placu Defilad oraz przejazdy rowerowe w rejonie ronda Dmowskiego. Obecnie dobiega końca budowa drogi rowerowej od skrzyżowania z ulicą Królewską do alei "Solidarności", wraz z odcinkiem prowadzącym przez plac Bankowy. Jak poinformował ratusz, trwa też projektowanie przebudowy trasy na Marszałkowskiej między placem Konstytucji a rondem Dmowskiego.

O postępach w tworzeniu trasy rowerowej północ-południe przez centrum poinformował w komunikacie w mediach społecznościowych pełnomocnik prezydenta Warszawy ds. komunikacji rowerowej.

Nowa ścieżka rowerowa na MarszałkowskiejUM

Ścieżka na Andersa - przetarg na budowę

Zmiany czekają ulicę Andersa i jej okolice. Zarząd Dróg Miejskich właśnie ogłosił przetarg na budowę trasy rowerowej od Dworca Gdańskiego do skrzyżowania z ulicą Nowolipki. Powstanie tam dwukierunkowa droga dla rowerów, poprowadzona po zachodniej stronie ulicy.

"Ścieżka połączy się w spójną całość z istniejącymi trasami na ulicach: Bonifraterskiej, Świętojerskiej, Anielewicza i Dawidowskiego" - uściślił ratusz. W tym celu zostaną wyznaczone m.in. komplety przejazdów rowerowych na skrzyżowaniach z ulicą Stawki oraz z ulicą Anielewicza. Łącznie z licznymi elementami dodatkowymi, które zostały przewidziane już na tym etapie, w Śródmieściu przybędą dzięki temu ponad dwa kilometry infrastruktury rowerowej.

Przeczytaj także: Zbadali ruch w stolicy. Na jednym z mostów już co czwarty pojazd to rower >>>

Inwestycja ta swoim zasięgiem obejmie nie tylko ulicę Andersa. Na kolejnych odcinkach, oprócz samej trasy rowerowej, przybędzie zieleni. Drogowcy wymienią kilka sygnalizacji świetlnych na nowocześniejsze, przebudują lub wyremontują chodniki, w tym w szczególności stary i nierówny ciąg na odcinku Anielewicza-Nowolipki, czyli wzdłuż skweru Więźniów Politycznych Stalinizmu.

Połączone będą ze sobą również pasy rowerowe na ulicy Międzyparkowej i Miodowej, wyznaczając je na biegnącej między nimi ulicy Bonifraterskiej, równoległej do Andersa. Z ulicy Andersa będzie można dostać się w ten rejon nowym łącznikiem rowerowym biegnącym wzdłuż ulicy Muranowskiej właśnie między Andersa i Bonifraterską.

Prawie dwa lata na realizację inwestycji

Przetarg obejmuje również realizację projektu z budżetu obywatelskiego, jakim jest budowa drogi dla rowerów po wschodniej stronie ulicy Andersa na odcinku Świętojerska-Długa, czyli wzdłuż Ogrodu Krasińskich i na tyłach Skweru Sportów Miejskich, wraz z zapewnieniem dojazdu do stacji metra Ratusz-Arsenał.

Przybędzie także zieleni przy ulicy Świętojerskiej. W wielu miejscach zbędna powierzchnia betonowa zostanie "rozpłytowana" i zastąpią ją ozdobne trawniki. Takie prace przewidziane są też w wielu miejscach na samej ulicy Andersa.

Przetarg w trybie "Projektuj i buduj" został ogłoszony 20 listopada. Miasto czeka na ofertę do 18 grudnia. Na budowę trasy rowerowej od Dworca Gdańskiego do skrzyżowania z ulicą Nowolipki wybrana firma będzie miała 20 miesięcy, licząc od momentu podpisania umowy. Oznacza to, że zgodnie z planem prace będą toczyły się w latach 2024-25.

Rowerem wzdłuż Mickiewicza i alei Solidarności. Kiedy?

Równocześnie trwa projektowanie wcześniejszego odcinka drogi dla rowerów na Andersa, czyli od placu Bankowego do ulicy Nowolipki, przez aleję "Solidarności".

Trwa też projektowanie dalszego odcinka tej trasy – na ulicy Mickiewicza, czyli od rejonu Dworca Gdańskiego do placu Wilsona. W przygotowaniu jest również trasa rowerowa w alei "Solidarności" i na ulicy Leszno. W pierwszej kolejności powstanie odcinek między aleją Jana Pawła II i ulicą Okopową.

Autor:mg/b

Źródło: tvnwarszawa.pl

Źródło zdjęcia głównego: UM Warszawa

Pozostałe wiadomości

Po zderzeniu z miejskim autobusem kierowca osobowego auta był reanimowany. W krytycznym stanie trafił do szpitala, gdzie zmarł. Kierowca taksówki miał 85 lat. Dla osób przewożących pasażerów nie ma limitu wieku.

85-letni taksówkarz zmarł po zderzeniu z autobusem

85-letni taksówkarz zmarł po zderzeniu z autobusem

Autor:
Dariusz
Łapiński,
katke
Źródło:
Fakty TVN, tvnwarszawa.pl

W piwnicy Urzędu Gminy w Baboszewie niedaleko Płońska znaleziono we wtorek ciało 43-letniego mężczyzny. To mieszkaniec gminy. Jego ciało znalazł pracownik urzędu. Okoliczności śmierci mężczyzny wyjaśni śledztwo.

Ciało mężczyzny w piwnicy urzędu

Ciało mężczyzny w piwnicy urzędu

Autor:
red.
Źródło:
PAP

Podczas prac na placu Defilad odkopano miedzy innymi posadzkę jednej z kamienic, które przed wojną stały w miejscu, gdzie dziś powstaje plac Centralny. Mimo niesprzyjających warunków pogodowych wciąż prowadzone są tam prace archeologiczne.

Odkopują Warszawę, której już nie ma. Trafili na posadzkę dawnej kamienicy

Odkopują Warszawę, której już nie ma. Trafili na posadzkę dawnej kamienicy

Autor:
katke/gp
Źródło:
tvnwarszawa.pl

'Dziś likwidujemy składowisko ok. 360 ton niebezpiecznych odpadów przy ul. Odrowąża na Targówku" - przekazał we wtorek w mediach społecznościowych prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski. Stołeczni urzędnicy od 2019 roku próbowali zmusić właściciela terenu do usunięcia chemikaliów. Bezskutecznie.

Tony niebezpiecznych odpadów od kilku lat zalegały na prywatnej działce. Miasto "wzięło sprawę w swoje ręce"

Tony niebezpiecznych odpadów od kilku lat zalegały na prywatnej działce. Miasto "wzięło sprawę w swoje ręce"

Autor:
katke/gp
Źródło:
tvnwarszawa.pl/PAP

Strażnicy miejscy zauważyli młodego mężczyznę, który nagle upadł na chodnik i przestał oddychać. Zaczęła się dramatyczna walka o jego życie.

"Zakasłał i upadł", rozpoczęła się dramatyczna walka o jego życie

"Zakasłał i upadł", rozpoczęła się dramatyczna walka o jego życie

Autor:
pop
Źródło:
tvnwarszawa.pl

W środę, 29 listopada, w Sulejówku otwarty zostanie tunel, który zastąpi niewygodny przejazd przez torowisko w ciągu ulicy Piłsudskiego. Inwestycję za ponad 80 milionów złotych zrealizowali kolejarze, samorząd województwa mazowieckiego oraz miasto.

Mieszkańcy tej podwarszawskiej miejscowości odetchną z ulgą. Tunel pod torami gotowy do otwarcia

Mieszkańcy tej podwarszawskiej miejscowości odetchną z ulgą. Tunel pod torami gotowy do otwarcia

Autor:
dg/gp
Źródło:
tvnwarszawa.pl

Dwaj mężczyźni siedzieli na zewnątrz. Byli tak zziębnięci, że nie byli już w stanie się poruszać. Uratował ich telefon od świadka. Podobnie jak bezdomnego, który próbował przetrwać chłody w pustostanie czy mężczyznę, który leżał na śniegu. "Nie przechodźmy obojętnie, gdy widzimy niepokojącą sytuację. Pamiętajmy, że jeden telefon może uratować komuś życie" – apelują policjanci.

"Byli tak zziębnięci, że nie mogli się poruszać". "Jeden telefon może uratować życie"

"Byli tak zziębnięci, że nie mogli się poruszać". "Jeden telefon może uratować życie"

Autor:
pop
Źródło:
tvnwarszawa.pl

Miasto zachęca do prowadzenia profesjonalnej pieczy zastępczej dla dzieci, którymi nie mogą zająć się ich rodzice. Co roku nowego, bezpiecznego domu potrzebuje w Warszawie nawet pół tysiąca dzieci. Urzędnicy tłumaczą, jak pomóc.

"Co roku do warszawskiej pieczy zastępczej trafia około 500 dzieci"

"Co roku do warszawskiej pieczy zastępczej trafia około 500 dzieci"

Autor:
katke/gp
Źródło:
tvnwarzawa.pl

W rejonie skrzyżowania Marszałkowskiej i Świętokrzyskiej doszło do potrącenia pieszego przez tramwaj. Składy czterech linii skierowano na objazdy.

"Pieszy wybiegł zza tramwaju i został potrącony"

"Pieszy wybiegł zza tramwaju i został potrącony"

Aktualizacja:
Autor:
dg/gp
Źródło:
PAP

Policjanci zatrzymali 34-latka podejrzanego o stosowanie przemocy wobec swoich rodziców. Przekazali oni, że syn groził im pobiciem, spaleniem domu i zażądał pieniędzy na alkohol.

Rodzicom "groził pobiciem i spaleniem domu"

Rodzicom "groził pobiciem i spaleniem domu"

Autor:
pop
Źródło:
PAP/tvnwarszawa.pl

Maszyniści Warszawskiej Kolei Dojazdowej żądają podwyżek. Dwa tygodnie temu przeprowadzili protest ostrzegawczy. Teraz znów siadają do rozmów z zarządem. Jeśli nie dojdą do porozumienia, czeka nas strajk generalny.

Maszyniści WKD grożą strajkiem generalnym. Mediacje bez efektu, będą rozmowy "ostatniej szansy"

Maszyniści WKD grożą strajkiem generalnym. Mediacje bez efektu, będą rozmowy "ostatniej szansy"

Aktualizacja:
Autor:
dg/b
Źródło:
PAP

Krzysztof S., znany muzyk jazzowy, zasiądzie na ławie oskarżonych w Sądzie Rejonowym dla Warszawy Pragi-Południe. Śledczy zarzucają mu, że podczas warsztatów muzycznych wykorzystał seksualnie nieletnią. Proces rozpocznie się 30 stycznia.

Znany muzyk oskarżony o wykorzystywanie seksualne nieletniej. Sąd wyznaczył datę rozpoczęcia procesu

Znany muzyk oskarżony o wykorzystywanie seksualne nieletniej. Sąd wyznaczył datę rozpoczęcia procesu

Autor:
katke/gp
Źródło:
PAP

Scena z Bohdanem Łazuką z filmu "Nie lubię poniedziałku" wracającym z weekendowego biesiadowania z korbą wetkniętą w tory tramwajowe przeszła do historii polskiego kina. "Ponad 52 lata później, w tym samym miejscu przekonywaliśmy do zejścia z torów pana Marcina, który zapewniał, że jest we własnym pokoju" - przekazali stołeczni strażnicy miejscy.

Zataczał się na torowisku, ale zapewniał, że jest we własnym pokoju

Zataczał się na torowisku, ale zapewniał, że jest we własnym pokoju

Autor:
katke
Źródło:
tvnwarszawa.pl

IMGW ostrzega. Tej nocy, miejscami do samego rana, zagrożeniem będą intensywne opady śniegu. Synoptycy wydali alerty pierwszego stopnia dla kilku województw. Sprawdź, gdzie należy zachować ostrożność.

Intensywne opady śniegu. Gdzie ostrzega IMGW

Intensywne opady śniegu. Gdzie ostrzega IMGW

Aktualizacja:
Autor:
anw,ps,as/dd
Źródło:
IMGW

ARTYKUŁ SPONSOROWANY

Za każdym samochodem stoi prawdziwa historia

Za każdym samochodem stoi prawdziwa historia