Przez roztopy wzrasta poziom Wisły. Prezydent Warszawy zwołał sztab kryzysowy

Najnowsze

Autor:
kk/b
Źródło:
tvnwarszawa.pl / tvnmeteo.pl
TVN MeteoPrognoza pogody na środę

Warszawa jest przygotowana na ewentualną fale wezbraniową na Wiśle – poinformował ratusz po środowym posiedzeniu Zespołu Zarządzania Kryzysowego. Służby monitorują poziom wody w rzece i uspokajają, że ryzyko wystąpienia podtopień w stolicy jest stosunkowo niskie. Z powodu odwilży i roztopów na Mazowszu obowiązuje alert hydrologiczny trzeciego stopnia.

Ostatnie ocieplenie spowodowało odwilż i topnienie pokrywy śnieżnej. Jej konsekwencją jest podniesienie poziomu wód, które może prowadzić do podtopień i powodzi. Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał ostrzeżenie hydrologiczne trzeciego stopnia dla województwa mazowieckiego. Dotyczy ono Wisły od ujścia Narwi po zbiornik Włocławek. Będzie ważne do godziny 19.30 w czwartek. Synoptycy przewidują dalsze wahania poziomu wody przy przekroczonych stanach alarmowych i ostrzegawczych związane z utrzymującym się na rzece zlodzeniem. Ostrzeżenie trzeciego stopnia oznacza, że "stany wody (obserwowane lub prognozowane) układają się w strefie powyżej stanów alarmowych".

Dodatkowo na Mazowszu obowiązuje też alert pierwszego stopnia w związku z roztopami dla powiatów: żuromińskiego, mławskiego, przasnyskiego, ostrołęckiego oraz Ostrołęki.

Służby w pełnej gotowości na wypadek podtopień

Prezydent stolicy Rafał Trzaskowski zwołał w środę posiedzenie Zespołu Zarządzania Kryzysowego, na którym odebrał raport od służb porządkowych i miejskich na temat przygotowania miasta do działań w razie wystąpienia zagrożenia powodziowego bądź lokalnych podtopień. Posiedzenie odbyło się w trybie zdalnym. Uczestniczyli w nim komendanci stołecznej policji, straży pożarnej oraz straży miejskiej, przedstawiciele IMGW, Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad, Zarządu Dróg Miejskich, Zarządu Miejskich Inwestycji Drogowych, Miejskiego Przedsiębiorstwa Wodociągów i Kanalizacji, Zarządu Zlewni oraz Zarządu Zieleni.

- Służby zapewniły o pełnej gotowości na wypadek wystąpienia zagrożeń. Natomiast w tym momencie sytuacja jest dobra, nie zidentyfikowaliśmy żadnych niebezpieczeństw. Jednak dmuchamy na zimne i na bieżąco monitorujemy sytuację w newralgicznych miejscach. Prognoza pogody na szczęście jest dla nas obiecująca, nie są zapowiadane opady. Śnieg topi się powoli. Ryzyko wystąpienia zagrożenia powodziowego lub miejscowych podtopień jest zdecydowanie niskie – informuje prezydent Trzaskowski, cytowany w komunikacie stołecznego ratusza.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE W TVN24 GO

Urząd miasta podaje, że przedstawiciel IMGW przekazał podczas posiedzenia sztabu długoterminową prognozę meteorologiczną. Wynika z niej, że nie należy spodziewać się nadmiernych wzrostów ilości wody roztopowej w Wiśle i lokalnych rzekach. Roztapiający się śnieg wsiąka w glebę, co według przewidywań będzie miało pozytywny wpływ na ograniczenie zjawiska suszy w okresie wiosenno-letnim.

Daleko do poziomu ostrzegawczego

Według danych z serwisu hydrologicznego IMGW poziom Wisły na wysokości Bulwarów Wiślanych zaliczany jest do "strefy stanów średnich". Z pomiarów przeprowadzonych o godzinie 16.40 wynika, że aktualny stan wody to 208 centymetrów. Przypomnijmy, że stan ostrzegawczy wynosi 600 centymetrów, a alarmowy – 650.

Służby monitorują poziom wody w WiśleTwitter / K_Galecka

Autor:kk/b

Źródło: tvnwarszawa.pl / tvnmeteo.pl

Źródło zdjęcia głównego: Twitter / K_Galecka