Najnowsze

Miał być świąteczny prezent dla jednej osoby. Choinki dostało ponad 400 pacjentów oddziałów covidowych

Najnowsze

Autor:
kk/ran
Źródło:
tvnwarszawa.pl
Materiały własne / Paweł Sędek i Anna OjerŚwiąteczna akcja rozdawania choinek pacjentom covidowym

Dwoje społeczników rozwiozło tuż przed świętami małe świecące choinki do szpitali, w których leczeni są pacjenci chorzy na COVID-19. Podarowali łącznie 440 takich prezentów, choć na początku planowali sprawić jeden.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE

Anna Ojer to organizatorka pomocy dla rodziców, których dzieci trafiają do Centrum Zdrowia Dziecka. Działaczka społeczna od kilku lat prowadzi akcję "SOS - mieszkańcy Wawra rodzicom z CZD", a w 2018 roku została za nią uhonorowana tytułem Warszawianki Roku.

- Pomoc przejawia się wspomaganiem w prostych i bardziej skomplikowanych problemach rodziców małych pacjentów Centrum Zdrowia Dziecka. Z reguły są to prozaiczne sprawy, takie jak dostarczanie koców, pościeli, środków higienicznych i czystości, robienie zakupów czy przeprowadzanie akcji, dzięki którym dzieciaki zapominają na chwilę o tym, gdzie są. Kto nie trafił nagle z dzieckiem do szpitala, ten nie zdaje sobie sprawy z tego, jaki to wielki cios psychiczny, logistyczny i często finansowy - wyjaśnia Paweł Sędek, pomysłodawca zbiórki.

O panu Pawle pisaliśmy wiosną na tvnwarszawa.pl. Jest on twórcą oddolnej inicjatywy STOPcorona, w ramach której na początku pandemii wolontariusze gromadzili środki ochrony dla medyków.

Kupili ponad 400 minichoinek

Jak opisuje, by podziękować za bezinteresowną pomoc niesioną przez panią Annę, na grupie dedykowanej koordynowanej przez nią akcji ogłosił zrzutkę. Miała odbywać się pod hasłem świątecznego prezentu dla jej inicjatorki. - Ania oczywiście napisała mi, że najlepszym prezentem będzie to, że zakupimy choinki dla pacjentów leżących na oddziałach covidowych, którzy na święta zostaną w szpitalu. Chciała dać im chociaż namiastkę klimatu świąt w szpitalu. Oczywiście nie mogłem jej odmówić, bo to jej prezent i zbiórka - wyjaśnia pan Paweł.

W sumie znalazło się 53 darczyńców, którzy zrobili przelewy. - Udało nam się zebrać 1760 złotych, co pozwoliło na zakup ponad 440 sztuk 12-centymetrowych plastikowych świecących choinek na baterie - mówi mężczyzna.

Na kilka dni przed Wigilią choinki trafiły do kilku szpitali. Otrzymali je między innymi pacjenci leczeni w Międzyleskim Szpitalu Specjalistycznym, Powiatowym Centrum Zdrowia w Otwocku, Szpitalu św. Anny w Piasecznie czy Szpitalu Wolskim.

"Dziękuję, że mogłam się w taki sposób podzielić swoim prezentem"

"Dziękuję, że mogłam się w taki sposób podzielić swoim prezentem" - napisała w środę po południu Anna Ojer. Jak dodała, z jednego ze szpitali otrzymała wiadomość, że ten gest wywołał łzy wzruszenia pacjentów i personelu. "Choinki zostały zakupione przez Was. Zbieraliście na zrzutce zorganizowanej przez Pawła Sędka na prezent dla mnie. A tym prezentem są właśnie choinki dla pacjentów szpitali. Bardzo Wam dziękuję. Radość sprawiliście nie tylko mi, ale wielu osobom" - podkreśliła.

Informowaliśmy też o restauracji zatrudniającej niepełnosprawnych, która szuka sposobu na przetrwanie pandemii:

Restauracja Different szuka sposobu na przetrwanie pandemii
Restauracja Different szuka sposobu na przetrwanie pandemiiTVN24

Autor:kk/ran

Źródło: tvnwarszawa.pl

Źródło zdjęcia głównego: Materiały własne / Paweł Sędek i Anna Ojer

Pozostałe wiadomości