Byli bardzo brutalni, podawali się za policjantów. Auta i elektronikę kradli niemal od dekady

Autor:
kz//ec
Źródło:
tvnwarszawa.pl
Policja rozbiła grupę przestępczą zajmującą się kradzieżą aut
Policja rozbiła grupę przestępczą zajmującą się kradzieżą aut KSP
wideo 2/2
KSPPolicja rozbiła grupę przestępczą zajmującą się kradzieżą aut

Policjanci rozbili działającą niemal od dekady grupę przestępczą. Oprócz kradzieży samochodów jej członkowie zajmowali się również napadami na transporty towarów, głównie elektroniki, oraz rozbojami, "podczas których byli bardzo brutalni" - podał rzecznik stołecznej policji.

Policjanci Wydziału do walki z przestępczością samochodową Komendy Stołecznej Policji informują o rozpracowaniu działającej od 2014 roku grupy przestępczej, zajmującej się kradzieżami samochodów, napadami na bankomaty oraz transporty towarów. Przestępcy podawali się za policjantów.

Zsynchronizowane uderzenie kontrterrorystów

Pracę operacyjną policjanci rozpoczęli w lipcu ubiegłego roku. - W wyniku tych działań zebrali materiał dowodowy, jak również ustalili pełen skład grupy, której członkowie w swojej przestępczej działalności byli bardzo bezwzględni i agresywni. Oprócz kradzieży samochodów zajmowali się również napadami na transporty towarów, głównie elektronicznych i rozbojami, podczas których byli bardzo brutalni. Często pokrzywdzone przez nich osoby doznawały poważnego uszczerbku na zdrowiu – mówi Sylwester Marczak, rzecznik Komendy Stołecznej Policji.

Ostatecznie, na terenie garnizonu stołecznego, powiatu siedleckiego i Chorzowa zostało zatrzymanych dziewięciu członków grupy w wieku od 30 do 52 lat. - Z uwagi na to, że w skład grupy wchodzili przestępcy z wieloletnim stażem, znający metody działania policji, czynności wobec nich prowadzone były z dużą ostrożnością. Ponieważ figuranci często opuszczali swoje miejsca zamieszkania przed świtem, kontrterroryści jednocześnie wkroczyli do zajmowanych przez nich lokali w godzinach wczesnorannych. Synchronizacja działań miała uniemożliwić podejrzewanym i ich rodzinom kontakt w celu ostrzeżeni innych członków grupy - opisuje Marczak.

I dodaje, że pozostałych pięciu członków grupy zostało doprowadzonych z aresztów lub zakładów karnych, gdzie odbywali wcześniej zasądzone kary.

Prokurator przedstawił im 60 zarzutów

W trakcie policyjnej akcji funkcjonariusze przejęli siedem samochodów osobowych o łącznej wartości 724 tysięcy złotych, gotówkę w kwocie 47 tysięcy złotych, 11 granatów bojowych, 350 sztuk nielegalnej amunicji, a także silikonowe maski, kastety, podrobione legitymacje policyjne, przedmioty przypominające broń palną, kajdanki, kilkanaście urządzeń elektronicznych do kradzieży pojazdów, pochodzące z kradzieży części samochodowe oraz tablice rejestracyjne.

Prokurator przedstawił zatrzymanym członkom grupy 10 zarzutów udziału w zorganizowanej grupie przestępczej, 60 zarzutów kradzieży z włamaniem i usiłowania kradzieży z włamaniem samochodów, 15 zarzutów kradzieży z włamaniem do bankomatów. Ponadto zatrzymani będą odpowiadali za 19 paserek, pięć rozbojów i pozbawienia wolności podając się za funkcjonariuszy policji.

Sąd na wniosek prokuratury tymczasowo aresztował 12 zatrzymanych na trzy miesiące.

Autor:kz//ec

Źródło: tvnwarszawa.pl

Źródło zdjęcia głównego: KSP

Pozostałe wiadomości