Przygotuj się na:

JAK DOJECHAĆ NA CMENTARZE?

Na cmentarze we Wszystkich Świętych w Warszawie najlepiej dojechać komunikacją miejską. Ratusz przedstawił, jak i kiedy będą kurować linie cmentarne. Równocześnie urzędnicy zachęcają, aby groby najbliższych odwiedzić wcześniej.

Najnowsze

Ruszył remont w Szpitalu Praskim. Szykują wnętrza pod ośrodek dla bezdomnych i uzależnionych

Najnowsze

Autor:
kk/ran
Źródło:
tvnwarszawa.pl
Remont w Szpitalu Praskim

Pod koniec ubiegłego roku ruszył remont budynku B Szpitala Praskiego. Docelowo ma tam powstać miejskie Centrum Redukcji Szkód dla osób uzależnionych od narkotyków oraz schronisko dla osób bezdomnych. Na modernizację wnętrz przeznaczono 30 milionów złotych. Prace toczą się pod nadzorem konserwatora zabytków.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE NA TVN24 GO

O planach stworzenia na terenie Szpitala Praskiego specjalistycznej placówki dla osób w kryzysie informowaliśmy jesienią na tvnwarszawa.pl, wówczas nie wszystkim spodobał się taki pomysł na zagospodarowanie budynku B. Ratusz zapowiadał, że powstanie w nim miejsce, gdzie osoby starsze, bezdomne czy z niepełnosprawnościami będą mogły otrzymać wsparcie w rozwiązywaniu trudności życiowych. Ma tam być prowadzona działalność zbliżona do hospicjum, więc potrzebujący będą mogli skorzystać z całodobowej opieki medycznej czy rehabilitacji.

Biuro Stołecznego Konserwatora Zabytków przekazało w środę, że pod koniec roku ruszyły prace remontowe. "Budynek od dłuższego czasu nie był użytkowany, a jego stan techniczny jest zły. Zakres prowadzonych obecnie prac nie obejmuje zmian w zewnętrznej bryle, jedynie we wnętrzach. Do tej pory wykonawca zdemontował instalację elektryczną i sanitarną, zerwał wykładziny podłogowe, wymontował stolarkę okienną i drzwiową oraz podwieszane sufity. Zakończono także rozbiórkę ścian działowych oraz skuto tynki ze ścian pierwszego piętra i parteru" – czytamy w komunikacie.

Mozaiki i dawne klatki schodowe

Obecny budynek B jest elementem zabudowań Szpitala Praskiego rozmieszczonych na początku XX wieku na działce pomiędzy ulicami: Sierakowskiego, Jasińskiego, Panieńską i Olszową. Został wzniesiony około 1900 roku tuż obok budynku głównego. Zaprojektował go architekt Artur Oraczewski. Początkowo funkcjonował jako jednopiętrowy pawilon chirurgiczno-wewnętrzny. Natomiast w dwudziestoleciu międzywojennym nadbudowane zostały dwa kolejne piętra wraz z tarasami od strony zachodniej, które zabudowano po 1945 roku.

Jak opisują urzędnicy, podczas prac toczących się w roku 2005 wnętrza budynku B uległy znacznemu przekształceniu. "Z dawnego wystroju pozostały jedynie trzy zabytkowe klatki schodowe z ciekawymi balustradami. Stopnie na klatkach wykonane są z lastryko, a spoczniki wyłożone płytkami z terakoty" – podaje ratusz.

Obecnie wykonawca remontu zabezpieczył mozaikę z płytek oktagonalnych o wymiarach 15 na 15 centymetrów w kolorze biało-bordowym oraz biało-niebieskim. Pod koniec prac zostaną one oczyszczone i zakonserwowane na miejscu. Te, które okażą się uszkodzone, mają być wymieniane. Stołeczny konserwator zabytków nie wyklucza też możliwości rozebrania i powtórnego ułożenia mozaiki.

Prace remontowe toczą się pod nadzorem konserwatora zabytków, ponieważ cały zespół Szpitala Praskiego został wpisany do rejestru zabytków. Ratusz podaje, że koszt wykonania dokumentacji, remontu budynku wraz z wyposażeniem oraz zagospodarowanie terenu to blisko 30 milionów złotych.

Informowaliśmy też o pierwszym etapie modernizacji Bazaru Różyckiego:

Remont Bazaru Różyckiego
Remont Bazaru Różyckiego Mateusz Szmelter / tvnwarszawa.pl

Autor:kk/ran

Źródło: tvnwarszawa.pl

Pozostałe wiadomości