Najnowsze

Chcą zamontować panele słoneczne na wszystkich miejskich budynkach. Radni przyznali 60 milionów złotych

Najnowsze

Autor:
kk/b
Źródło:
tvnwarszawa.pl
Prezydent zapowiada instalacje fotowoltaiczne na miejskich budynkach
Prezydent zapowiada instalacje fotowoltaiczne na miejskich budynkachTVN24
wideo 2/2
TVN24Prezydent zapowiada instalacje fotowoltaiczne na miejskich budynkach

Wszystkie miejskie budynki mają zostać do 2030 roku wyposażone w instalacje fotowoltaiczne - zapowiedział w piątek prezydent stolicy. Rafał Trzaskowski podkreślał, że decyzja ma nie tylko wymiar ekologiczny, ale także geopolityczny. Chodzi o to, by uniezależnić się od rosyjskich gazu i ropy.

Prezydent Warszawy mówił podczas piątkowego briefingu prasowego, że w kontekście pomocy Ukrainie ważne są nie tylko doraźne działania, ale potrzeba także długofalowej strategii. - Mamy przede wszystkim zastanowić się nad tym, w jaki sposób uniezależnić się od Rosji, w jaki sposób pokrzyżować plany Władimira Putina, jeśli chodzi o uzależnienie całej Europy od ropy i gazu. Musimy przyspieszyć inwestycje w odnawialne źródła energii - wskazał Rafał Trzaskowski.

I dodał, że w stolicy już 140 miejskich budynków ma panele fotowoltaiczne. - Właśnie postanowiliśmy wcielić w życie plan, który na celu ma zamontowanie fotowoltaiki na wszystkich miejskich budynkach do roku 2030 - zapowiedział. - Chcemy, żeby Warszawa była coraz bardziej niezależna od ropy i gazu. Chcemy oszczędzać energię, walczyć z ociepleniem klimatycznym, żeby w Warszawie było jak najczystsze powietrze. Tego typu decyzje mają również swój wymiar geopolityczny i dlatego ten program wprowadzamy - zaznaczył prezydent.

Poinformował, że Rada Warszawy przeznaczyła na ten cel 60 milionów złotych, co pozwoli na montaż instalacji w 200 lokalizacjach.

Jak przekonywał, takie rozwiązanie pozwoli ograniczyć pobór energii. Z szacunków miejskich urzędników wynika, że do roku 2030 będzie możliwe jego zredukowanie o 30 procent. Dodatkowo ma to spowodować zmniejszenie emisji dwutlenku węgla do atmosfery o 87 tysięcy ton. - Czyli o tyle, ile dla porównania pochłonęłoby 20 hektarów lasu - wyjaśnił prezydent.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE NA TVN24 GO

Panele fotowoltaiczne mają znaleźć się na wszystkich miejskich budynkach (zdj. ilustracyjne)Shutterstock

Co Warszawa robi dla klimatu?

Do tej pory Warszawa zobowiązała się do ograniczenia emisji gazów cieplarnianych o 40 procent do 2030 roku oraz do osiągnięcia neutralności klimatycznej najpóźniej w 2050 roku. "Dlatego stolica od kilku lat realizuje liczne inicjatywy w tym zakresie - to m.in. podłączanie kolejnych budynków do sieci ciepłowniczej, wymiana przestarzałych pieców na olej i paliwo stałe w lokalach komunalnych oraz wsparcie finansowe dla mieszkańców w realizacji takiej inwestycji w zasobie prywatnym" - informował w lutym ratusz.

Zapewniał też, że stolica wspiera i realizuje inwestycje w odnawialne źródła energii. Chodziło m.in. o wspomniane przez prezydenta panele fotowoltaiczne. "W trakcie realizacji jest też największa miejska inwestycja w OZE, wdrażana przez Miejskie Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji - powstaje siedem instalacji paneli fotowoltaicznych o łącznej mocy 6,7 MW" - wyliczali urzędnicy.

Warszawa angażuje się także w międzynarodowe inicjatywy związane z klimatem i ekologią, m.in. Porozumienie Burmistrzów, C40 Cities Climate Leadership Group czy Green Cities.

Bardzo dużo do zrobienia pozostaje w kwestii wymiany kopciuchów. Stołeczny ratusz przekazał w styczniu, że w 2021 roku udało się zlikwidować 1396 kotłów. Do wymiany pozostało jeszcze ponad 7,5 tysiąca. 

Czytaj też: "Czarna walentynka" dla władz miasta za nieskuteczną walkę ze smogiem.

Autor:kk/b

Źródło: tvnwarszawa.pl

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości