Bezdomni mogą przejść kwarantannę w miejskim izolatorium. 32 miejsca, łazienki i wyżywienie

Najnowsze

Autor:
kk/b
Źródło:
PAP
Izolatorium na Bielanach

Izolatorium na Bielanach rozpoczęło przyjmowanie osób bezdomnych, które mogą poddać się tam dobrowolnej kwarantannie. Dotychczas trafiły do niego osoby ze schroniska Caritasu przy Żytniej, gdzie wykryte zostały przypadki zakażenia koronawirusem.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE NA TVN24 GO >>>

Osoby dotknięte kryzysem bezdomności w czasie epidemii muszą odbyć 14-dniową kwarantannę, jeśli starają się o przyjęcie do schroniska. Jak wyjaśnia ratusz, jest to warunek pozwalający zmniejszać ryzyko rozprzestrzeniania się SARS-CoV-2. Żeby ułatwić ten proces, miasto otworzyło placówkę buforową przy ulicy Wóycickiego na Bielanach.

Izolatorium jest dostępne dla kobiet i mężczyzn. Są tam łącznie 32 miejsca, w tym dla osób z niepełnosprawnością ruchową. Miejsce składa się z 11 kontenerów mieszkalnych: trzech ośmioosobowych modułów i ośmiu izolatek z łazienkami.

"Taka struktura usprawni działanie punktu: kwarantannę będzie można tu odbywać w małych grupach, a to pozwoli służbom na rekrutację kolejnych osób i elastyczną organizację opieki" - podkreśla ratusz.

W nowym punkcie są także osobne kontenery do dezynfekcji, ambulatorium, zaplecze magazynowe i socjalne, a także oddzielna, dwukabinowa łazienka dostępna z zewnątrz.

Bezdomni z Żytniej trafili na Bielany

"Dzięki natychmiastowym działaniom miasta, prace przy tworzeniu izolatorium zostały ukończone wcześniej niż zakładaliśmy. Dzięki temu mogliśmy przyjąć też osoby ze schroniska Caritasu przy Żytniej, gdzie stwierdzono przypadki COVID-19" - poinformował magistrat. Jak dodano w komunikacie, relokacja mieszkańców odbyła się przy współpracy z wojewodą mazowieckim.

O sytuacji w schronisku przy Żytniej informowaliśmy w weekend. Potwierdzono tam sześć przypadków zakażenia koronawirusem.

Po epidemii placówka może nadal działać

W opiece nad podopiecznymi nowego ośrodka pomoże miastu w ramach unijnego projektu "Akademia Streetworkingu" Towarzystwo Świętego Brata Alberta. "Zapewni ono poradnictwo i pomoc wykwalifikowanych ratowników medycznych. Dwa razy w tygodniu w nowym punkcie odbędą się również dyżury lekarskie połączone z udzielaniem porad. Osoby korzystające ze schronienia w punkcie buforowym będą miały zapewnioną zmianę bielizny, dostęp do środków higieny i sanitarnych oraz wyżywienie" - wyliczają urzędnicy.

Po zakończeniu pracy jako izolatorium punkt na Bielanach może nadal działać jako schronisko z usługami opiekuńczymi lub noclegownia.

KORONAWIRUS - NAJWAŻNIEJSZE INFORMACJE. RAPORT TVN24.PL >>>

Informowaliśmy też o pierwszym przypadku zakażenia koronawirusem w warszawskiej straży miejskiej:

Pierwszy przypadek zakażenia w straży miejskiejMateusz Szmelter, tvnwarszawa.pl

Autor:kk/b

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Urząd Miasta

Tagi:
Raporty: