Szczepienia medyków w miejskich szpitalach wstrzymane. Ratusz: brakuje dawek

Najnowsze

Autor:
kk/ran
Źródło:
PAP
Dworczyk: w poniedziałek do Polski przyleciało 176 tysięcy dawek szczepionki zamiast 360 tysięcyTVN24
wideo 2/5
TVN24Dworczyk: w poniedziałek do Polski przyleciało 176 tysięcy dawek szczepionki zamiast 360 tysięcy

Ratusz poinformował w poniedziałek po południu, że w podlegających miastu szpitalach brakuje szczepionek przeciw COVID-19. Spośród niemal 5400 zamówionych dawek, dotarło 810 – twierdzą urzędnicy. 

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE

Urząd miasta podał w komunikacie wysłanym do mediów, że "w miejskich szpitalach brakuje szczepionek przeciw COVID-19". Ratusz zaznacza, że dostarczone dawki są przeznaczone wyłącznie do szczepienia podopiecznych domów pomocy społecznej. Jak czytamy w komunikacie, szczepienia medyków w ramach etapu zero zostały wstrzymane.  

Zdaniem prezydenta Warszawy Rafała Trzaskowskiego, już na początku narodowego programu szczepień panuje chaos informacyjny. "Rząd uruchamia kolejne etapy szczepień mieszkańców przeciw COVID-19, a tymczasem dostawy szczepionki niezbędnej do szczepienia lekarzy, pielęgniarek i ratowników medycznych zostały wstrzymane. Dla przypomnienia, szacujemy, że w Warszawie mamy około 100 tysięcy mieszkańców, którzy mogą skorzystać ze szczepień w ramach etapu zero, w tym około 50 tysięcy medyków. Rząd dopisuje kolejne grupy objęte priorytetem szczepień, a przecież nadal część z personelu medycznego czeka na szczepionkę, a pozostali - na podanie drugiej dawki – podkreślił Trzaskowski, cytowany w komunikacie.

JAK I GDZIE ZAPISAĆ SIĘ NA SZCZEPIENIE? SPRAWDŹ

"W kolejce do szczepienia czeka blisko 14 tysięcy medyków"

Z kolei zastępca prezydenta Warszawy Renata Kaznowska - odpowiedzialna między innymi za obszar miejskiej ochrony zdrowia - zaznaczyła, że już w przyszłym tygodniu nastąpi "zderzenie" osób z grupy zero, które czekają na podanie pierwszej dawki szczepionki i osób z grupy zero, które czekają na drugą dawkę szczepionki, ze szczepieniami seniorów w wieku powyżej 70 lat.

Kaznowska wyliczyła również, że aktualnie w dziesięciu miejskich szpitalach oraz Stołecznym Centrum Opiekuńczo-Leczniczym udało się zaszczepić ponad 9,3 tysiąca pracowników medycznych i niemedycznych. "Decyzja Agencji Rezerw Materiałowych, że część placówek nie dostanie w tym tygodniu ani jednej szczepionki, wstrzymuje cały proces szczepień grupy zero. W kolejce na szczepienia i to tylko do miejskich szpitali nadal czeka blisko 14 tysięcy medyków, a przecież przed nami kolejne etapy narodowego programu szczepień, które obejmą kolejną bardzo liczną grupę mieszkańców Warszawy" – zauważyła Kaznowska.

Dodała, że zgodnie z zapowiedziami rządu od 25 stycznia ruszają szczepienia osób powyżej 70. i 80. roku życia, a w kolejce w etapie I czekają też między innymi seniorzy powyżej 60 lat, pracownicy sektora oświaty, przedszkoli, żłobków, pensjonariusze domów pomocy społecznej oraz służby mundurowe – wyliczyła wiceprezydent stolicy.

W miejskich placówkach medycznych w stolicy utworzone zostaną 43 punkty szczepień. Ratusz podaje, że docelowo w całej Warszawie ma powstać 260 punktów. Pełen wykaz znajduje się w rządowym serwisie pod adresem: www.gov.pl/web/szczepimysie/mapa-punktow-szczepien#/

Autor:kk/ran

Źródło: PAP

Tagi:
Raporty: