Pięć milionów złotych na dodatkowe patrole policji

TVN Warszawa | Najnowsze

Autor:
dg
Źródło:
PAP/tvnwarszawa.pl
ShutterstockDodatkowe pieniądze dla policji

5,8 miliona złotych - tyle wynosi dofinansowanie Komendy Stołecznej Policji, które funkcjonariusze otrzymają z ratusza między innymi na ponadnormatywne patrole.

Dodatkowe patrole będą kierowane w najbardziej niebezpieczne miejsca Warszawy, które zostaną wskazane przez mieszkańców w ramach programu "Bezpieczne osiedle".

Mieszkańcy podczas spotkań grup osiedlowych informują służby średnio w miesiącu o 130 takich miejscach. Są one obejmowane szczególnym nadzorem funkcjonariuszy Komendy Stołecznej Policji. Gdy w danym miejscu stan bezpieczeństwa ulegnie poprawie, patrole kierowane są w kolejne rejony miasta zgłoszone przez mieszkańców.

10-11 tysięcy dodatkowych patroli

W ubiegłym roku w ramach dodatkowych patroli zatrzymano 209 sprawców przestępstw i wykroczeń, wylegitymowano 49 641 i pouczono 24 529 osób, 15 094 sprawców wykroczeń ukarano mandatami karnymi.

Urzędnicy ratusza podkreślają, że od lat konsekwentnie realizowane są działania na rzecz poprawy bezpieczeństwa, w tym także w zakresie wsparcia finansowego policji.

Ratusz przekazał dane dotyczące finansowania dodatkowych patroli z ostatnich ośmiu lat. W 2013 i 2014 roku przeznaczono na ten cel 3,4 miliona złotych. Przez kolejnych pięć lat kwoty przeznaczane na ponadnormatywną służbę policjantów wynosiły od 4 do 4,6 milionów, co średnio przekładało się na 10-11 tysięcy dodatkowych patroli.

W 2020 roku dofinansowanie będzie jeszcze wyższe i wyniesie ponad 5,8 miliona zł, w tym na dodatkowe patrole – 5 milionów złotych, na wsparcie utrzymania koni służbowych, zakup wyposażenia dla jeźdźców i koni, a także dla psów służbowych - 500 tysięcy złotych oraz na nagrody pieniężne - 300 tysięcy złotych.

Według danych ostatniego "Barometru warszawskiego" 92 procent osób czuje się bezpiecznie, spacerując w swojej okolicy po zmroku, a 92 procent osób uważa, że w pobliżu miejsca ich zamieszkania jest bezpiecznie i spokojnie.

W ubiegłym roku informowaliśmy o nowy sprzęcie, który trafił do Komendy Stołecznej Policji:

Nowy sprzęt dla stołecznej policji
W Komendzie Stołecznej Policji odbyła się uroczystość przekazania sprzętu niezbędnego do badań laboratoryjnych. Zakup zaawansowanych technologicznie urządzeń specjalistycznych został sfinansowany ze środków Urzędu Miasta st. Warszawy. Dzięki zawartym porozumieniom w 2018 r. Komenda Stołeczna Policji pozyskała dofinansowanie z Urzędu m.st. Warszawy na kwotę blisko 8.500.000 zł.
stołeczna policja

dg

Źródło: PAP/tvnwarszawa.pl