Przygotuj się na:

Protest, koncert i dwa biegi. Objazdy i zakazy parkowania

Weekendowe utrudnienia rozpoczną się od piątkowego protestu klimatycznego. Kierowcy powinni też przygotować się na zmiany w parkowaniu związane z sobotnim koncertem kolęd na placu Zamkowym. Na Bielanach odbędą się w niedzielę dwa biegi. Spowoduje to zamknięcie części ulic.

  Ratusz kupił dwa tysiące książek Olgi Tokarczuk

  TVN Warszawa | Najnowsze

  Autor:
  dg/ran
  Źródło:
  tvnwarszawa.pl
  Olga Tokarczuk: kiedy pojawia się słowo noblistka, przychodzi mi do głowy Wisława Szymborska, nie jaTVN24
  wideo 2/3
  Olga Tokarczuk z literacką Nagrodą Nobla

  Miejskie i szkolne biblioteki wzbogaciły swój księgozbiór o ponad dwa tysiące książek noblistki Olgi Tokarczuk.

  Do czytania książek noblistki zachęca prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski.

  - Kupiliśmy ponad 2 tysiące książek Olgi Tokarczuk. Do wyboru będzie aż 14 tytułów. Wśród nich znajdziecie zarówno starsze pozycje, jak i te najnowsze. Zarówno te, które można przeczytać jednego dnia, i na które trzeba poświęcić trochę więcej czasu. Cieszę się, że możemy w ten sposób uczcić Nobla znakomitej polskiej pisarki, której twórczość cenię osobiście. Niech będzie to okazja do stworzenia prawdziwego czytelniczego święta z Olgą Tokarczuk w roli głównej. Zapraszam do bibliotek, zachęcam do czytania noblistki – mówi.

  "Podróż ludzi księgi", "Prawiek i inne czasy", "E.E", "Dom dzienny, dom nocny", "Bieguni", "Opowiadania bizarne", "Księgi Jakubowe" – to tylko niektóre z tytułów zakupionych przez ratusz. Warszawiacy znajdą książki w bibliotekach w każdej dzielnicy, a uczniowie w 126 bibliotekach szkolnych.

  "Czuły narrator"

  W sobotę Olga Tokarczuk wygłosiła w Sali Giełdy Akademii Szwedzkiej swoją noblowską przemowę. Podczas wykładu odczytała w języku polskim esej "Czuły narrator". Medal oraz dyplom przyznany za całokształt twórczości Tokarczuk odbierze we wtorek z rąk króla Szwecji Karola XVI Gustawa.

  Nagroda Nobla w dziedzinie literatury trafiła do pisarza tworzącego w języku polskim po raz piąty. Olga Tokarczuk jest drugą kobietą i pierwszą polską prozaiczką, która została nagrodzona tym największym zaszczytem literackim na świecie. Wcześniej, w 1996 roku, Akademia Szwedzka doceniła poetkę Wisławę Szymborską.

  Ratusz kupił dwa tysiące książek Tokarczuk
  Urząd Miasta Warszawa

  Źródło: tvnwarszawa.pl

  dg/ran