Najnowsze

Prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski zaproszony przez Kongres USA

Najnowsze

Autor:
katke/b
Źródło:
tvnwarszawa.pl, PAP, Onet.pl
Ben Cardin i Heather Conley o erozji demokracji w Polsce i na Węgrzech
Ben Cardin i Heather Conley o erozji demokracji w Polsce i na WęgrzechTVN24
wideo 2/2
TVN24Ben Cardin i Heather Conley o erozji demokracji w Polsce i na Węgrzech

"Na zaproszenie Kongresu USA, wezmę udział w wysłuchaniu na temat stanu demokracji w Polsce i Europie Środkowej" - ogłosił w mediach społecznościowych prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski. 2 grudnia polityk ma zabrać głos podczas posiedzenia jednej z podkomisji Izby Reprezentantów.

"2.12, na zaproszenie Kongresu USA, wezmę udział w wysłuchaniu na temat stanu demokracji w Polsce i Europie Środkowej. To nie pierwszy raz, kiedy amerykańscy kongresmeni dyskutują o sytuacji w Polsce, ale pierwszy, kiedy do takiej rozmowy zostaje zaproszony prezydent @warszawa" - napisał na Twitterze Trzaskowski. I dodał, że przed wysłuchaniem zamierza spotkać się ekspertami, "by razem wypracować stanowisko, które będzie wspólnym i obiektywnym głosem wielu środowisk w kwestii kondycji polskiej demokracji". W pierwszej kolejności będzie rozmawiać z przedstawicielami Biura Instytucji Demokratycznych i Praw Człowieka, instytucji OBWE zajmującej się ochroną praw człowieka.

Kongresmeni zainteresowani kondycją demokracji

Jak podał Onet, polityk został zaproszony na posiedzenie Podkomisji Spraw Zagranicznych Izby Reprezentantów ds. Europy, Energetyki, Środowiska oraz Cybernetyki. Przemówienie Trzaskowskiego ma być poświęcone "ocenie kondycji demokracji i stanu praworządności oraz ochrony praw człowieka w Europie Środkowo-Wschodniej".

"Zaplanowana dyskusja ma objąć tematy praworządności, wolności słowa oraz sytuacji wymiaru sprawiedliwości w Polsce. Kongresmeni są zainteresowani także kwestiami budowy Nord Stream 2 i sytuacją na granicy polsko-białoruskiej" - napisał Onet. Wystąpienie Trzaskowskiego będzie połączone z pytaniami o sytuację w naszej części Europy.

Obok prezydenta stolicy wysłuchani mają zostać także włodarze Budapesztu, Pragi i Bratysławy, czyli twórcy Paktu Wolnych Miast.

Prezydent Warszawy Rafał TrzaskowskiRadek Pietruszka / PAP

Autor:katke/b

Źródło: tvnwarszawa.pl, PAP, Onet.pl

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock / Twitter

Pozostałe wiadomości