Najnowsze

Radni zatwierdzili nazwy dla kolejnych stacji metra

Najnowsze

Autor:
dg/ran
Źródło:
tvnwarszawa.pl
Archeolodzy pracują na budowie przyszłej stacji metra
Archeolodzy pracują na budowie przyszłej stacji metraMateusz Szmelter / tvnwarszawa.pl
wideo 2/3
Mateusz Szmelter / tvnwarszawa.plArcheolodzy pracują na budowie przyszłej stacji metra

Ulrychów oraz Bemowo - tak będą nazywać się stacje drugiej linii metra powstające na granicy Woli i Bemowa.

W czwartek Rada Warszawy przyjęła nazwy, które zostały wcześniej zatwierdzone przez komisję nazewnictwa. Stacja C5, znajdująca się w pobliżu centrum handlowego Wola Park, będzie nosić nazwę Ulrychów. Natomiast stacja C4, położona przy skrzyżowaniu Górczewskiej z Powstańców Śląskich, będzie nazywać się Bemowo.

Stołecznie radni podjęli tę decyzję jednogłośnie.

W przypadku ostatniej stacji na terenie Woli nie było wątpliwości. Jak przypomina Krzysztof Strzałkowski, burmistrz Woli, nazwa stacji została zaproponowana przez Zarząd Transportu Miejskiego, następnie pozytywnie zaopiniowana przez Zespół Nazewnictwa Miejskiego, Komisję ds. Nazewnictwa Miejskiego i Radę Dzielnicy Wola.

"Historia dzielnicy jest ściśle związana z rodziną Ulrichów – założycielami, w pierwszej połowie XIX wieku, Ogrodów Ulrichów. Obecnie na wspomnianym terenie znajduje się Park Ulricha, zlokalizowany przy ul. Górczewskiej, przed centrum handlowym Wola Park. Na terenie parku można zobaczyć letni pałacyk Ulrichów, będący na początku XX wieku letnią siedzibą rodziny oraz Pomnik Jana Krystiana Ulricha - twórcy gospodarstwa na Ulrychowie" - napisał na Facebooku Strzałkowski.

Wizualizacja stacji Ulrychówurząd miasta

Dla stacji C5 radni Bemowa rekomendowali inną nazwę - Bemowo-Ratusz. Ostatecznie komisja nazewnictwa zatwierdziła jej krótszy wariant. Jak argumentowali urzędnicy, stacja Bemowo będzie pierwszą po wjeździe do tej dzielnicy. Tak samo postąpiono w przypadku stacji Ursynów na pierwszej linii.

Metro na Bemowo

Na budowie zachodniego odcinka metra w tym tygodniu rozpoczęły się prace związane z wydobyciem tarcz TBM Krystyny i Elisabetty na powierzchnię. Drążenie tuneli na odcinku łączącym Bemowo i Wolę zakończyło się pod koniec grudnia. Krystyna w dwóch etapach wydrążyła w sumie 1369 metrów tunelu, a Elisabetta 1367 metrów, dzięki czemu Bemowo zyskało podziemne połączenie z Wolą.

Zgodnie z nowym harmonogramem prace przy budowie stacji Ulrychów i Bemowo zostałyby przesunięte o osiem miesięcy, czyli zakończą się w lipcu 2022 roku.

Poza tym na Bemowie powstaną jeszcze trzy stacje: Lazurowa C3, Chrzanów C2 i Karolin C1 ze Stacją Techniczno-Postojową. Ale prace jeszcze nie wystartowały. Ostatni odcinek drugiej linii metra po zachodniej stronie Warszawy jest w trakcie przygotowania. W sierpniu uzyskał komplet decyzji lokalizacyjnych.

Rozbudowa drugiej linii metratvnwarszawa.pl

Autor:dg/ran

Źródło: tvnwarszawa.pl

Źródło zdjęcia głównego: urząd miasta

Pozostałe wiadomości