Radni dorabiają w spółkach samorządu. MJN: rekordzista 236 tysięcy rocznie

Źródło:
tvnwarszawa.pl
Beniamin Łuczyński o radnych i burmistrzach
Beniamin Łuczyński o radnych i burmistrzachtvnwarszawa.pl
wideo 2/2
Beniamin Łuczyński o radnych i burmistrzachtvnwarszawa.pl

Radni i burmistrzowie z Platformy Obywatelskiej dorabiają w spółkach i instytucjach związanych z miejskim oraz wojewódzkim samorządem - informuje Miasto Jest Nasze i przedstawia wyliczenia. Wynika z nich, że radni-rekordziści zarabiają w radach nadzorczych i zarządach ponad 200 tysięcy złotych rocznie.

- Przez ostatnie kilka miesięcy robiliśmy biały wywiad, wertowaliśmy różnego rodzaju dokumenty dostępne publicznie. Wielu burmistrzów i radnych jest zatrudnionych w różnego rodzaju spółkach i instytucjach komunalnych lub wojewódzkich - mówił podczas czwartkowej konferencji prasowej Beniamin Łuczyński ze stowarzyszenia Miasto Jest Nasze. - Możemy sobie zdać pytanie, czy są niezależni, czy są odpowiedzialni przed mieszkańcami czy przed partią, dzięki której dostają stanowiska w radach nadzorczych, zarządach spółek, za co zarabiają często niemało – dodał.

Ponad 200 tysięcy złotych rocznie

Rekordzistą na sporządzonej przez aktywistów liście jest radny Warszawy Mariusz Frankowski, który zarobił w 2018 roku (ten okres analizowali) 236 766 złotych.

- Pan Mariusz Frankowski łączy dwa kierownicze stanowiska. Jest pełniącym obowiązki dyrektora Mazowieckiej Jednostki Wdrażania Programów Unijnych, zarabia tam około 184 tysięcy złotych rocznie. Jednocześnie jest członkiem rady nadzorczej Warszawskiej Kolei Dojazdowej, tam zarabia około 50 tysięcy złotych rocznie – wyliczał Bartłomiej Gołąbek z MJN. Dodał, że na liście płac jednostki można znaleźć także radnych Targówka: Michała Jamińskiego i Krzysztof Miszewskiego (niedawno został wiceburmistrzem dzielnicy - red.). I przypomniał początki kariery tego pierwszego: – Jamiński był asystentem posła Marcina Kierwińskiego.

- W Centrum Administracyjnym Mazovia zatrudnienie znaleźli śródmiejski radny Marcin Rolnik, który zarabia tam około 120 tysięcy złotych rocznie na stanowisku członka zarządu. W radzie nadzorczej zatrudniony jest tam Paweł Lech, radny Warszawy – kontynuował Gołąbek. Z przygotowanej grafiki wynika, że Lech zarobił w centrum ponad 22 tysiące złotych.

- Czym się zajmuje Centrum Administracyjne Mazovia? Nie bardzo jesteśmy w stanie się dowiedzieć, na ich stronie internetowej jest tylko krótka informacja, że spółka zajmuje się obsługą nieruchomości i procesów inwestycyjnych - mówił działacz MJN. W materiałach prasowych aktywiści napisali wręcz, że "mamy do czynienia z wirtualnym przedsiębiorstwem".

"Ciepłe POsadki" - lista MJNMJN

Burmistrzowie też dorabiają

Bartłomiej Gołąbek zwrócił uwagę, że Ludwik Rakowski pracuje aż na czterech posadach. - Pan Ludwik Rakowski łączy cztery funkcje: jest burmistrzem Wilanowa, radnym Sejmiku Województwa Mazowieckiego, dodatkowo zasiada w dwóch radach nadzorczych: Miejskiego Przedsiębiorstwa Wodociągów i Kanalizacji i Veolii - poinformował. Tylko jako członek rad nadzorczych Rakowski miał - według wyliczeń MJN - zarobić w 2018 roku prawie 100 tysięcy złotych.

Aktywiści odnaleźli także burmistrzynię Bemowa Urszulę Kierzkowską w radzie nadzorczej Miejskich Zakładów Autobusowych, a wiceburmistrza Mokotowa Krzysztof Skolimowskiego – w Szybkiej Kolei Miejskiej.

Zwrócili uwagę, że stanowiska w kierownictwie i radach nadzorczych spółek są obsadzane "niekoniecznie w związku z posiadanymi kompetencjami, niejednokrotnie bez konkursu", ale zawsze wiążą się z "wysokimi wynagrodzeniami".

- Nie chodzi nam o to, że radni mają inne dochody niż dieta radnego. Niepokój budzi fakt, że są zatrudniani w spółkach, które są nadzorowane przez ich partyjnych kolegów. Sprzeciw wobec partii skutkowałby utratą głównego, a czasem jedynego źródła dochodu. W takiej sytuacji niezależność radnego staje się fikcją – zastrzegł Gołąbek.

Tak zarabiają samorządowcyMJN

Chcą zmiany ustawy i oszczędności

Dopytywani przez dziennikarzy aktywiści nie wskazali jednak konkretnych przykładów - decyzji czy głosowań, w których dochodziłoby do jawnego konfliktu interesów. Zdefiniowali problem jako systemowy i zaproponowali rozwiązania.

- Przedstawiamy projekt zmiany ustawy o samorządzie gminnym, powiatowym i wojewódzkim. Ten projekt ma na celu wzmocnienie jawności wszystkich szczebli samorządu terytorialnego, wzmocnienie kontroli obywatelskiej i niezależności radnych. Jeśli istnieje możliwość łączenia stanowiska radnego z pracą w urzędzie zarządzanym przez jednostki samorządu terytorialnego, stawia to po znakiem zapytania jego (radnego - red.) bezstronność i niezależność – przekazała Justyna Kościńska z MJN.

Nowelizacja ustawy ma ograniczać możliwość pracy radnych w spółkach zarządzanych przez jednostki samorządowe i takich, w których te jednostki mają udziały. - Projekt przewiduje także zakaz krzyżowego łączenia stanowisk, przykładowo: radny sejmiku wojewódzkiego nie będzie mógł pracować w urzędzie gminy – stwierdziła. I dodała, że projekt w najbliższych dniach trafi do wszystkich klubów parlamentarnych.

Miasto Jest Nasze postuluje również, by w dobie problemów finansowych związanych z pandemią ograniczyć liczbę członków rad nadzorczych i ich zarobki. "Działaniem, które powinno zostać wdrożone natychmiast, jest ograniczenie wydatków na rady nadzorcze miejskich (ale i wojewódzkich) spółek. Można to zrobić poprzez zmniejszenie liczby osób zasiadających w radach - niezrozumiałym jest, dlaczego funkcjonują rady 5- czy 6-osobowe, których członkowie zarabiają w nich niejednokrotnie powyżej 50 tysięcy złotych rocznie. Kolejnym krokiem powinno być ograniczenie wysokości ich poborów z racji pełnionych funkcji" - domaga się stowarzyszenie.

O komentarz poprosiliśmy Biuro Prasowe urzędu miasta. Czekamy na odpowiedź.

Autorka/Autor:Piotr Bakalarski

Źródło: tvnwarszawa.pl

Źródło zdjęcia głównego: tvnwarszawa.pl

Pozostałe wiadomości

Warszawscy rolkarze i wrotkarze rozpoczynają kolejny sezon wieczornych przejazdów po stolicy. Pierwsza impreza z cyklu Nightskating Warszawa odbędzie się w sobotę, 20 kwietnia. Trasa biegnie przez cztery dzielnice: Śródmieście, Mokotów, Ochotę i Wolę.

Rolkarze zaczynają sezon, przejadą przez cztery dzielnice

Rolkarze zaczynają sezon, przejadą przez cztery dzielnice

Źródło:
tvnwarszawa.pl

19 kwietnia przypada 81. rocznica wybuchu powstania w getcie warszawskim. W piątek w stolicy oprócz oficjalnych uroczystości przed Pomnikiem Bohaterów Getta, odbędzie się szereg wydarzeń towarzyszących. Wystawy, pokazy filmy, czy tradycyjna już akcja "Żonkile". W południe zawyją także syreny.

"Byłem świadkiem wspaniałej heroicznej walki bojowców żydowskich"

"Byłem świadkiem wspaniałej heroicznej walki bojowców żydowskich"

Źródło:
PAP

Fentanyl to śmierć i to trzeba zapamiętać. Bo młodzi myślą, że to fajny "odlot". Tylko w niewielkim Żurominie na Mazowszu, tylko od początku roku przez fentanyl zmarło aż pięć osób. Wiadomo, kim są dilerzy. Policja prowadzi śledztwo, ale nic się nie zmienia. Materiał Dariusza Łapińskiego w Faktach TVN.

Tylko w niewielkim Żurominie na Mazowszu od początku roku przez fentanyl zmarło aż pięć osób

Tylko w niewielkim Żurominie na Mazowszu od początku roku przez fentanyl zmarło aż pięć osób

Źródło:
Fakty TVN, Uwaga!

Most pieszo-rowerowy łączący brzegi Wisły wciąż budzi wiele emocji. Przeszły nią już setki tysięcy osób. Drogowcy tłumaczą, dlaczego - mimo otwarcia - na przeprawie wciąż trwają prace wykończeniowe i można tam spotkać robotników.

"Żadna budowla oddana do użytku w ostatnich latach w Warszawie nie budziła takich emocji"

"Żadna budowla oddana do użytku w ostatnich latach w Warszawie nie budziła takich emocji"

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Odpady komunalne zalegają w Otwocku. Firma, która zajmowała się ich wywozem, nagle przestała świadczyć usługi miastu. Urzędnicy podstawiają kontenery i obiecują szybko rozwiązać problem.

Śmieciowy problem w Otwocku. Nikt nie odbiera odpadów, na ulicach postawiono kontenery

Śmieciowy problem w Otwocku. Nikt nie odbiera odpadów, na ulicach postawiono kontenery

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Na Kontakt 24 otrzymaliśmy informację o pożarze domu w zabudowie szeregowej na Mokotowie. Strażacy podali, że jedna osoba ewakuowała się przed ich przyjazdem.

Pożar szeregowca na Mokotowie

Pożar szeregowca na Mokotowie

Źródło:
Kontakt24, tvnwarszawa.pl

Dzielnicowy brał udział w lekcji w szkole podstawowej w Lutocinie pod Żurominem na Mazowszu. W pewnym momencie nauczycielka zaczęła dziwnie się zachowywać. Kobieta straciła zdolność mowy, a następnie zemdlała. Policjant początkowo przypuszczał, że dostała udaru. Symptomy i urządzenie do monitorowania parametrów wskazywały jednak na cukrzycę. Życie kobiety było zagrożone.

Policjant prowadził lekcję, nauczycielka nagle zemdlała

Policjant prowadził lekcję, nauczycielka nagle zemdlała

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Obecny rektor Uniwersytetu Warszawskiego profesor Alojzy Z. Nowak został w czwartek wybrany na to stanowisko na kolejną kadencję 2024-2028 - poinformowała uczelnia.

Rektor Uniwersytetu Warszawskiego wybrany na drugą kadencję

Rektor Uniwersytetu Warszawskiego wybrany na drugą kadencję

Źródło:
PAP

Pracownik, który na zlecenie administracji jednego z domów na Grochowie prowadził prace na terenie plenerowej siłowni i placu zabaw, zostawił otwartą skrzynkę elektryczną oraz niezabezpieczony dół z ostrymi krawędziami ciętego metalu.

Na placu zabaw zostawił groźną pułapkę

Na placu zabaw zostawił groźną pułapkę

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Lista zarzutów dla 37-latka, którego zatrzymali policjanci z Białołęki jest długa. Mężczyzna nie dość, że został przyłapany na kradzieży mebli ogrodowych, to pod sklep przyjechał autem, do którego się wcześniej włamał. Poza tym kierował w stanie nietrzeźwości i pomimo orzeczonych sądowych zakazów prowadzenia pojazdów.

Cudzym autem przyjechał ukraść meble z wystawy sklepowej, podał dane swojego brata

Cudzym autem przyjechał ukraść meble z wystawy sklepowej, podał dane swojego brata

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Drogowcy chwalą się pierwszymi widocznymi zmianami w Parku Skaryszewskim. Latarnie na betonowych słupach, które niemal nie dawały światła to już przeszłość. Zastąpiły je pastorały warszawskie - nowoczesne konstrukcje w historycznej stylistyce. Trwają przy nich prace wykończeniowe. Postępy widać też przy remoncie nawierzchni głównej alei parkowej.

Betonowych latarni w Parku Skaryszewskim już nie ma, zastąpiły je pastorały

Betonowych latarni w Parku Skaryszewskim już nie ma, zastąpiły je pastorały

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W piątek, 19 kwietnia, przypada 81. rocznica wybuchu powstania w getcie warszawskim - największego zbrojnego zrywu Żydów podczas II wojny światowej. Tego dnia wolontariusze będą wręczać mieszkańcom Warszawy symboliczne papierowe żonkile, by uczcić pamięć bohaterów tamtych wydarzeń. O 12 zostaną włączone syreny wojewódzkiego systemu ostrzegania i alarmowania.

81 lat temu chwycili za broń, by walczyć o godność

81 lat temu chwycili za broń, by walczyć o godność

Źródło:
tvnwarszawa.pl/PAP

W piątek przypada 81. rocznica powstania w getcie warszawskim. - Aby uczcić pamięć bohaterów, decyzją Wojewody Mazowieckiego Mariusza Frankowskiego, w piątek o godzinie 12:00 zostaną włączone syreny - poinformowały służby wojewody.

W piątek zawyją syreny. Rocznica powstania w getcie

W piątek zawyją syreny. Rocznica powstania w getcie

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W czwartek w Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN w Warszawie odbyła się uroczystość wręczenia medali "Powstanie w Getcie Warszawskim". Odznaczenie to przyznawane jest osobom zasłużonym dla historii Żydów w czasie II wojny światowej oraz zasłużonym dla dialogu polsko-żydowskiego. W tym roku uhonorowanych zostało dziesięć osób i instytucji.

Dziesięć osób i instytucji uhonorowano medalami "Powstanie w Getcie Warszawskim"

Dziesięć osób i instytucji uhonorowano medalami "Powstanie w Getcie Warszawskim"

Źródło:
PAP

Mazowiecki Zarząd Dróg Wojewódzkich poinformował o rozpoczęciu prac naprawczych tunelu w Sulejówku w ciągu drogi 638. - W miejsce uszkodzonego elementu zostaną wstawione dwie nowe belki stalowe. Ruch zostanie przywrócony na początku przyszłego tygodnia - obiecali urzędnicy.

Rozpoczęli naprawę tunelu w Sulejówku. Uszkodził go kierowca tira

Rozpoczęli naprawę tunelu w Sulejówku. Uszkodził go kierowca tira

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Królik błąkał się na jednym z osiedli na warszawskich Bielanach. Znalazł go jeden z mieszkańców, ale nie mógł zatrzymać. Zwierzaka przejął Ekopatrol stołecznej straży miejskiej. Do domu zabrała go jedna ze strażniczek miejskich. Zostanie tam na stałe, chyba że zgłosi się po niego prawowity właściciel.

Zagubiony Bugs "miał w oczach coś takiego", że zauroczył strażniczkę i zamieszkał w jej domu

Zagubiony Bugs "miał w oczach coś takiego", że zauroczył strażniczkę i zamieszkał w jej domu

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W tym tygodniu metropolita krakowski arcybiskup Marek Jędraszewski przyjechał z wizytą do Pałacu Prezydenckiego. Parze prezydenckiej wręczył dość niecodzienny prezent: relikwie świętego Floriana i świętej Jadwigi.

Kontrowersyjny duchowny z wizytą w Pałacu Prezydenckim. Przekazał niezwykły prezent

Kontrowersyjny duchowny z wizytą w Pałacu Prezydenckim. Przekazał niezwykły prezent

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W jednym z dużych sklepów w Piasecznie mężczyzna wziął z półki różne rodzaje cukierków. Przy kasie samoobsługowej słodkości zważył jako... marchewkę. I choć kwota, na którą 32-latek oszukał sklep, jest niewielka, kara za przestępstwo może być znacznie dotkliwsza. Mężczyźnie grozi nawet do ośmiu lat pozbawienia wolności.

Cukierki zważył jako marchewkę. Grozi mu nawet osiem lat więzienia

Cukierki zważył jako marchewkę. Grozi mu nawet osiem lat więzienia

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Zabezpieczono monitoring, przesłuchano pierwszych świadków. Prokuratura prowadzi dochodzenie w sprawie zatrucia w jednej z podwarszawskich szkół. Ucierpiało tam 41 osób.

Zatrucie w podwarszawskiej szkole, kilkadziesiąt osób ucierpiało. Prokuratura o pierwszych ustaleniach śledztwa

Zatrucie w podwarszawskiej szkole, kilkadziesiąt osób ucierpiało. Prokuratura o pierwszych ustaleniach śledztwa

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W piątek w 14 stołecznych kinach rozpocznie się Tydzień Warszawskich Kin Studyjnych. W programie są seanse filmowych klasyków, kronik, warsztaty i spotkania z artystami, a także spacer z reżyserem Dariuszem Gajewskim śladami lokacji do filmu "Warszawa".

Na otwarcie "Wilczyca", potem spacer śladami "Warszawy" Gajewskiego

Na otwarcie "Wilczyca", potem spacer śladami "Warszawy" Gajewskiego

Źródło:
PAP

W czwartek w godzinach porannego szczytu aktywiści z grupy Ostatnie Pokolenie zablokowali ulicę Modlińską. Interweniowali policjanci.

Aktywiści znów blokowali ważną arterię

Aktywiści znów blokowali ważną arterię

Źródło:
tvnwarszawa.pl