Rada Warszawy skontroluje procedury antykorupcyjne oraz działania byłego burmistrza Włoch

Najnowsze

Autor:
ab/pm
Źródło:
PAP, tvnwarszawa.pl
Urząd Dzielnicy WłochyBurmistrz Włoch zatrzymany przez CBA

Jak zdecydowali w czwartek warszawscy radni, komisja rewizyjna skontroluje procedury i systemy antykorupcyjne w Warszawie oraz działania byłego już burmistrza Włoch Artura W., związane między innymi z wydawaniem decyzji o warunkach zabudowy.

Projekt uchwały, zgodnie z którym rada miasta przeprowadzi za pomocą komisji rewizyjnej kontrolę procedur i zasad systemów antykorupcyjnych w mieście, złożył w czwartek szef klubu KO Jarosław Szostakowski.

Na wniosek radnego PiS Dariusza Lasockiego przyjęto poprawkę, która rozszerza działalność komisji rewizyjnej o zbadanie działań odwołanego burmistrza Włoch. Zgodnie z poprawką, komisja przeanalizuje działalność Artura W. jako członka zarządu poszczególnych dzielnic, w zakresie, w jakim uczestniczył on w procesie wydawania warunków zabudowy, a także inne jego działania.

"Jest to sytuacja bezprecedensowa"

Odnosząc się do zatrzymania Artura W., szef klubu radnych KO Jarosław Szostakowski podkreślił, że jest to sytuacja bezprecedensowa. - Mamy nadzieję, że taka sytuacja się nie powtórzy, ale ta nadzieja nie wystarczy, żeby przejść nad sprawą do porządku dziennego - powiedział Szostakowski, zapowiadając projekt uchwały.

Odpowiadając na zarzuty opozycji, Szostakowski przyznał, że W. był członkiem Platformy Obywatelskiej, w związku z czym odpowiedzialność polityczna za jego czyny spada na jego formację. - Ale nieprawdą jest, że w naszym środowisku jest przyzwolenie dla tego typu zachowań - powiedział, podkreślając, że W. został usunięty z partii.

Szostakowski zaznaczył też, że komisja rewizyjna składa się z radnych reprezentujących wszystkie kluby, co w jego opinii jest gwarancją rzetelności.

Rzecznik klubu radnych PiS Błażej Poboży powiedział, że docenia zmianę "narracji wyborczej" ze strony Koalicji Obywatelskiej. - Jak na standardy Platformy Obywatelskiej, tym razem zadziałaliście państwo stosunkowo szybko. I doktryna Neumanna nie obowiązuje. To dobrze, widać coś się przez te wybory zmieniło - zwrócił się do radnych KO. Wielu radnych PiS uznało jednak działania zaproponowane przez Szostakowskiego za niewystarczające.

Odwołanie Artura W.

We wtorek Rada Dzielnicy Włochy jednogłośnie podjęła uchwałę o odwołaniu dotychczasowego burmistrza Artura W., następnie powołała na to stanowisko zgłoszonego przez Koalicję Obywatelską Jarosława Karcza.

Podjęto również uchwałę o powołaniu specjalnej doraźnej komisji do spraw wyjaśnienia nieprawidłowości i przypadków korupcji w urzędzie dzielnicy Włochy, związanych z wydawaniem decyzji o warunkach zabudowy i zagospodarowania terenu w okresie pełnienia funkcji przez byłego burmistrza.

W ubiegłym tygodniu Centralne Biuro Antykorupcyjne poinformowało o zatrzymaniu w Warszawie dwóch osób, uwikłanych w korupcyjny proceder. Jedną z nich był Artur W. Burmistrz Włoch - jak wynika z informacji CBA - został zatrzymany na gorącym uczynku tuż po przyjęciu 200 tysięcy złotych.

Według CBA, Artur W. wziął pieniądze od przedsiębiorcy budowlanego Sabriego B. W zamian za łapówki miał wydawać korzystne dla dewelopera decyzje administracyjne.

W środę prokurator przedstawił Arturowi W. zarzut przyjęcia korzyści majątkowej w postaci pieniędzy w kwocie 200 tysięcy złotych, w związku z pełnieniem funkcji publicznej. Podejrzany nie przyznał się do zarzucanego mu czynu i odmówił złożenia wyjaśnień. W czwartek sąd uwzględnił wniosek prokuratury o trzymiesięczny areszt wobec Artura W.

Prezydent obiecał walkę z korupcją

Urząd miasta podkreśla, że w czerwcu wdrożono zasady systemu antykorupcyjnego, który oparty jest między innymi na "dobrych praktykach z Londynu". Było to jedna z obietnic wyborczych Rafała Trzaskowskiego.

W ramach systemu prezydent wydał cztery zarządzenia.

Pierwsze dotyczy powołania pełnomocnika do spraw etyki i polityki antykorupcyjnej. Został nim Sławomir Wilczyński. Jego zadaniem jest między innymi promowanie zasad etycznego postępowania oraz przeciwdziałanie nadużyciom w urzędzie.

Drugie zarządzenie to dokument określający szczegóły miejskiej polityki antykorupcyjnej. Dotyczy wszystkich pracowników urzędu ale też jego współpracowników i kontrahentów. Z kolei zarządzenie trzecie to kodeks etyki, który daje pracownikom oraz ich przełożonym szczegółowe wytyczne, jak postępować, by nie łamać zasad antykorupcyjnych.

Ostatnie, czwarte zarządzenie, to procedura reagowania w przypadku ujawnienia nadużyć.

Sesja rady dzielnicy Włochy. Artur W. odwołany

Radni Włoch jednomyślni w sprawie odwołania Artura W. ze stanowiska burmistrzaTVN24
wideo 2/3

Źródło: PAP, tvnwarszawa.pl

Autor:ab/pm

Źródło zdjęcia głównego: Urząd Dzielnicy Włochy