Dawna pijalnia wód mineralnych wystawiona na wynajem. Jej wnętrza zdobią unikatowe mozaiki

Autor:
dg
Źródło:
tvnwarszawa.pl
Lokal po dawnej pijalni wód na Mokotowie jest do wynajęcia

Dawna pijalnia wód mineralnych Uzdrowiska Konstancin przy Puławskiej została wystawiona do konkursu na wynajem. Zadaniem przyszłego najemcy będzie wyeksponowanie kompozycji mozaikowych, które od ponad 50 lat zdobią wnętrza lokalu.

Jak przypomina w komunikacie biuro Stołeczne Konserwatora Zabytków, pijalnia wód mineralnych Uzdrowiska Konstancin przy Puławskiej 51 powstała w latach 60. XX wieku. Budynek jest niezwykły ze względu na ozdobione kompozycjami mozaikowymi wnętrze. Wtedy takie dekoracje były dość powszechne. Obecnie stosuje się je rzadko. Tę wykonaną w budynku przy Puławskiej przypisuje się Krzysztofowi Heniszowi, żyjącemu w latach 1914-1978 malarzowi, rysownikowi, ilustratorowi książek, a także ceramikowi. Kompozycja w budynku pijalni wód została wykonana z płytek ceramicznych oraz surowych otoczaków.

"Abstrakcyjna kompozycja na ścianach lokalu kojarzyć się może z plażą i słońcem. Dodatkowo we wnętrzu lokalu stoi słup konstrukcyjny pokryty połyskującą mozaiką, który pierwotnie znajdował się na zewnątrz w podcieniu budynku. W wyniku dobudowania przeszklonej witryny wnętrze zostało powiększone, a masywny słup ozdobiony mozaiką, utrzymaną w tonacji błękitu, dzisiaj ożywia jego wnętrze" - opisuje biuro konserwatora.

Obecnie lokal jest pustostanem w zarządzie ZGN Mokotów i został wystawiony do konkursu na wynajem. Stołeczny Konserwator Zabytków wydał opinię w zakresie funkcji, prac konserwatorskich i remontowych w tym lokalu. Zadaniem przyszłego najemcy będzie stworzenie takiej aranżacji, aby mozaiki te były wyeksponowane i nadal stanowiły ozdobę wnętrza.

Informowaliśmy również o wpisaniu do rejestru zabytków willi Zborskich:

Willa Zborskich wpisana do rejestru zabytków
Willa Zborskich wpisana do rejestru zabytków MWKZ

Autor:dg

Źródło: tvnwarszawa.pl

Źródło zdjęcia głównego: Biuro Stołecznego Konserwatora Zabytków

Pozostałe wiadomości