Przygotuj się na:

BUDOWA PĘTLI NA WOLI

Zarząd Dróg Miejskich rozpoczyna budowę nowej pętli autobusowej na Woli. W związku z tym, od wtorku kierowcy i pasażerowie komunikacji miejskiej muszą liczyć się z utrudnieniami. Jak informuje ratusz, stara pętla przy Płockiej jest za mała, by mogło się na niej jednocześnie zatrzymywać kilka autobusów przegubowych.

Dogoterapia, hipoterapia, alpakoterapia, muzykoterapia. Dwie dzielnice na pomoc dzieciom

Najnowsze

Autor:
katke/b
Źródło:
tvnwarszawa.pl
ShutterstockMiasto uruchamia ośrodek dziennej rehabilitacji neurologicznej "Przytulas" (zdj. ilustracyjne)

Na Białołęce miasto uruchamia ośrodek dziennej rehabilitacji neurologicznej "Przytulas", gdzie najmłodszym pacjentom będą pomagać specjaliści. Z kolei w Śródmieściu, na dzieci ze specjalnymi potrzebami rozwojowymi czekają zajęcia wyrównawcze: dogoterapia czy trening umiejętności społecznych.

Jak informuje ratusz, "Przytulas", czyli nowa placówka rehabilitacyjna dla dzieci, działa w Centrum Zdrowia Białołęka przy Przykoszarowej 16. To filia Warszawskiego Szpitala dla Dzieci, finansowana przez miasto. - Zdrowie najmłodszych mieszkańców Warszawy jest dla nas bezcenne. Ośrodek, na którego działalność władze miasta przekazały niemal 600 tysięcy złotych, to nowoczesna placówka, gdzie zespół najlepszych specjalistów kompleksowo rehabilituje dzieci z różnorodnymi zaburzeniami wieku rozwojowego – mówi cytowana w komunikacie prasowym wiceprezydentka Warszawy Renata Kaznowska, odpowiedzialna m.in. za politykę zdrowotną.

"Przytulas" oferuje dzieciom z różnymi potrzebami sesje indywidualne oraz autorski program grupowych zajęć terapeutycznych przygotowany przez specjalistów z Warszawskiego Szpitala dla Dzieci. Placówka prowadzi kompleksową rehabilitację dzieci z zaburzeniami wieku rozwojowego, takimi jak: wrodzone wady układu nerwowego, wielowodzie, choroby metaboliczne, opóźnienie rozwoju ruchowego, zaburzenia integracji sensorycznej oraz zmysłów wzroku, słuchu i mowy. - Oferujemy profesjonalną pomoc diagnostyczną i terapeutyczną w sytuacji, w której istnieją obawy o prawidłowy rozwój dziecka, gdy dziecko skręca główkę w jedną stronę lub odchyla ją do tyłu, zaciska rączki w piąstki, prostuje nóżki – wyjaśnia Izabela Marcewicz-Jendrysik, dyrektorka Warszawskiego Szpitala dla Dzieci.

900 świadczeń rehabilitacyjnych miesięcznie

Jak podkreśla ratusz, ośrodek zapewnia leczenie usprawniające, które obejmuje wsparcie fizjoterapeutów, neurologopedów, logopedów, psychologów, pedagogów specjalnych, tyflopedagogów, terapeuty zajęciowego, lekarzy specjalistów rehabilitacji medycznej oraz neurologii dziecięcej. Placówka będzie realizowała 900 świadczeń rehabilitacyjnych miesięczne. "Lekarz specjalista rehabilitacji medycznej lub neurologii dziecięcej oceni maleństwo i zleci niezbędne postępowanie diagnostyczne i terapeutyczne. Fizjoterapeuta nauczy ćwiczeń rehabilitacyjno-pielęgnacyjnych, a w razie potrzeby poprowadzi systematyczną terapię metodą NDT-Bobath. Neurologopeda zbada maluszka, pomoże w problemach ze ssaniem, krztuszeniem się pokarmem, wystającym językiem i często otwartą buzią. Psycholog zaproponuje zabawy wspierające rozwój dziecka i pomoże w problemach związanych z opieką nad maleństwem" - czytamy w komunikacie ratusza.

Wizyty w poradni są bezpłatne dla pacjentów - finansuje je Narodowy Fundusz Zdrowia. Umówienie konsultacji wymaga skierowania lekarskiego. Wizyty można umawiać telefonicznie pod numerem telefonu +48 519 448 610.

"Przytulas" znajduje się na pierwszym piętrze w Centrum Zdrowia Białołęka przy Przykoszarowej 16. W placówce działają również poradnie podstawowej opieki zdrowotnej dla dzieci i dorosłych oraz stomatologia (parter). Na drugim piętrze znajduje się ośrodek środowiskowej opieki psychologicznej oraz psychoterapeutycznej dla dzieci i nastolatków - CenTrum ROzwoju TwojeGo POtencjału – TOGO również prowadzone przez Warszawski Szpital dla Dzieci.

Zajęcia wyrównawcze w Śródmieściu

Dla śródmiejskich przedszkolaków ze specjalnymi potrzebami rozwojowymi i edukacyjnymi od września ruszą zajęcia wyrównawcze - zakomunikował śródmiejski urząd. W grafiku znajdzie się m.in. dogoterapia, trening umiejętności społecznych, a dla nauczycieli kursy podnoszące kwalifikacje. Dzielnica zdobyła na to 420 tysięcy złotych dofinansowania unijnego.

- Każde przedszkole to miejsce, w którym nauka powinna przeplatać się z zabawą. Jednak wychowankowie placówek integracyjnych potrzebują czegoś więcej, by móc się rozwijać. Doskonale to rozumiemy. Choć nikt nie jest w stanie sprawić, że znikną problemy, z jakimi się zmagają, to dzięki naszym zajęciom damy im szansę na o wiele lepszą przyszłość. Unikalność tego projektu wysunie Śródmieście na pierwsze miejsce w rankingu stołecznej oferty integracyjnej. Będziemy warszawskim liderem również w tej dziedzinie oświaty - mówi cytowany w komunikacie burmistrz Śródmieścia Aleksander Ferens.

Projekt "Wsparcie na starcie" został przygotowany przez urzędników z dzielnicy. Skorzysta z niego 251 maluchów uczęszczających do przedszkoli numer 6, 20, 41 oraz 208. Są to placówki o charakterze przynajmniej częściowo integracyjnym. Jak wyjaśnia zastępca burmistrza Paweł Martofel, celem projektu jest zapewnienie dzieciom ze specjalnymi potrzebami rozwojowymi i edukacyjnymi terapii w takiej formie i w takim zakresie, na jakie nie miałyby szans w ramach standardowych działań. - Żaden z elementów projektu nie znalazł się w nim przypadkowo. Każdy wynika z faktycznych potrzeb placówek, zgłaszanych zarówno przez dyrektorów, jak i rodziców przedszkolaków. Właśnie dlatego stanowi doskonałe uzupełnienie zajęć organizowanych przez nas dotychczas - dodaje wiceburmistrz.

Na dzieci czeka m.in. dogoterapia (zdj. ilustracyjne)Shutterstock

Dogoterapia, hipoterapia, alpakoterapia, muzykoterapia

Program obejmie zajęcia rozwijające procesy poznawcze i intelektualne, dotknie też sfery emocjonalno-społecznej. "Pomoc dzieciom niesiona będzie m.in. poprzez: dogoterapię, hipoterapię, alpakoterapię, muzykoterapię, rehabilitację, trening umiejętności społecznych, warsztaty taneczno-rozwojowe, czy też wczesne wspomaganie rozwoju. Za kwotę 45 tys. zł Śródmieście kupi sprzęt do 3 przedszkolnych pracowni specjalistycznych, w tym: urządzenia do biofeedbacku, monitory interaktywne, drukarki i komputery. Szczególny nacisk zostanie też położony na podniesienie kwalifikacji kadry pedagogicznej" - wymienia urząd.

Jak informuje dalej dzielnica, 45 nauczycieli weźmie udział w aż 33 różnych szkoleniach. Poszerzą umiejętności m.in. w zakresie diagnozy neurologopedycznej, korekcie wad postawy ciała, zaburzeniach przetwarzania słuchowego, biofeedbacku, logosensoryki oraz autyzmu i zespołu Aspergera.

"Łączna wartość projektu "Wsparcie na starcie" to 534,5 tys. zł, z czego 78,7% stanowi dofinansowanie ze środków UE – w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Mazowieckiego 2014‐2020. Pozostała część zostanie pokryta przez Dzielnicę Śródmieście m.st. Warszawy, przy czym jedynie 1 665 zł w ramach wkładu finansowego" - podsumowuje dzielnica.

Informowaliśmy o labradorze, który pomaga pacjentom leczonym na COVID-19:

Między pacjentami głaszczą labradora. "Pies jest wybitnym lekiem na stres"03.01.TVN 24

Autor:katke/b

Źródło: tvnwarszawa.pl

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock