Najnowsze

Warszawa przyjęła drugi standard z Karty Praw Drzew. Będzie obowiązywał we wszystkich jednostkach miejskich

Najnowsze

Autor:
mp/gp
Źródło:
PAP
Prezydent Warszawy przedstawił nową dyrektorkę koordynatorkę ds. zielonej Warszawy Magdalenę Młochowską
Prezydent Warszawy przedstawił nową dyrektorkę koordynatorkę ds. zielonej Warszawy Magdalenę MłochowskąUM Warszawa
wideo 2/2
UM WarszawaPrezydent Warszawy przedstawił nową dyrektorkę koordynatorkę ds. zielonej Warszawy Magdalenę Młochowską

Zasady pielęgnacji i kontroli stanu zdrowotnego drzew, poprawa ich warunków życia oraz doprecyzowane warunki ochrony w trakcie realizacji inwestycji - to wszystko znalazło się w drugim z siedmiu standardów warszawskiej Karty Praw Drzew, którą właśnie przyjęła stolica. Od 2022 nowe standardy będą obowiązywać wszystkie jednostki miejskie. Zdaniem urzędników dzięki temu "drzewa będą miały zapewnioną należytą ochronę i opiekę".

- Warszawa stawia kolejne kroki w celu ochrony warszawskiej zieleni, co jest szczególnie ważne w dobie kryzysu klimatycznego - mówi cytowana w komunikacie dyrektorka koordynatorka ds. zielonej Warszawy, Magdalena Młochowska. Twierdzi też, że "Karta i towarzyszące jej standardy tworzą nową jakość zarządzania miejską zielenią".

Młochowska podkreśla, że "odpowiednie przeprowadzenie przeglądów i analiz drzew będzie wymagać wspólnego wysiłku miejskich jednostek i dzielnic". - Wszystko po to, aby chronić drzewa i zapewnić mieszkańcom zieloną, bezpieczną przestrzeń wysokiej jakości. To jeden z naszych priorytetów - deklaruje.

Standardy Karty Praw Drzew - jak podaje ratusz - mają za zadanie podkreślić istotną rolę drzew w przestrzeni miejskiej, a także potrzebę ich ochrony. Zawierają zasady pielęgnacji, poprawę warunków życia drzew oraz precyzują warunki ochrony w trakcie realizacji procesów inwestycyjnych. Dotyczą także kontroli stanu zdrowotnego drzew. Dokumenty obejmują zasady tworzenia i pielęgnacji zieleni niskiej, które są dostosowane do zmian klimatycznych.

We wrześniu 2021 roku Warszawa przyjęła pierwszy standard - informowania o wycinkach drzew. Drugi wejdzie w życie 1 stycznia 2022 roku. Ratusz zastrzega jednak, że w przypadku zarządów dzielnic, dyrektorów biur i kierowników pozostałych jednostek organizacyjnych, "z uwagi na potrzebę dostosowania struktury zatrudnienia jednostek do założeń wprowadzanego dokumentu", termin ten ulegnie wydłużeniu do 1 stycznia 2024 roku.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE NA TVN24 GO >>>

Zarząd Zieleni: drzewa będą cyklicznie przeglądane

Zastępczyni dyrektora stołecznego Zarządu Zieleni Kamila Nowocin podkreśla, że standardy ujednolicają zasady monitoringu i pielęgnacji drzew. Dokument został napisany "nie tylko w oparciu o wiedzę naukową, ale także na podstawie wieloletnich obserwacji natury i reakcji drzew na różne czynniki stresowe i zabiegi". - Dzięki odpowiednim standardom drzewa będą miały zapewnioną należytą ochronę i opiekę - zaznacza Nowocin.

W zarządzeniu opisano poszczególne etapy przeprowadzania przeglądów i analiz dendrologicznych w stolicy, z uwzględnieniem przeglądu terenu oraz oględzin drzew. - Ochronę warszawskiego drzewostanu trzeba rozpocząć od dokładnego poznania jego stanu i kondycji zdrowotnej. Opracowany przez nas standard zakłada, że wszystkie drzewa, z wyjątkiem młodych czy rosnących w naturalnych zbiorowiskach, będą cyklicznie przeglądane - zapowiada dendrolog i koordynator projektu ze strony Zarządu Zieleni, Tomasz Maksym. 

"Korelacja stanu drzewa oraz sposobu użytkowania otaczającej go przestrzeni wskazuje klasę ryzyka i związaną z nią częstotliwość przeglądów. Efektywne zarządzanie miejską zielenią i pracę ogrodników usprawnia aplikacja MoDrzew, która po wprowadzeniu danych drzew podaje kolejne terminy ich kontroli i wyświetla te najpilniejsze. Częstotliwość przeglądów mieści się w przedziale od sześciu miesięcy do siedmiu lat" - informuje stołeczny ratusz.

Autor:mp/gp

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: UM Warszawa

Pozostałe wiadomości