Warszawa przyjazna biznesowi? Awans o trzy miejsca

Warszawa

fot. Maciej Wężyk/tvnwarszawa.pl

Warszawa awansowała o trzy miejsca w rankingu miast europejskich najatrakcyjniejszych do lokowania działalności biznesowej. W tegorocznym rankingu zajęła 21. miejsce na 36 ocenianych miast, wyprzedzając m.in. Wiedeń i Pragę.

- Warszawa jest coraz bardziej atrakcyjnym miejscem do prowadzenia działalności gospodarczej. To potwierdza, że jest rynkiem dużym, otwartym i perspektywicznym - podkreślił Jarosław Kochaniak, wiceprezydent Warszawy.

Jak dodał, jesteśmy w regionie stolicą najatrakcyjniejszą biznesowo i wyprzedzamy m.in. Pragę, Wiedeń i Budapeszt, a sukcesem dla nas byłoby przemieszczenie się w ogólnym rankingu w okolice pierwszej dziesiątki.

- Ten ranking potwierdza słuszność prowadzonej przez nas działalności inwestycyjnej m.in. w zakresie drogownictwa, transportu publicznego, zadań związanych ochroną środowiska, a kontynuując taką działalność, mamy szanse przesuwać się w górę tej klasyfikacji - ocenił Kochaniak.

Lepsze powierzchnie biurowe

Oprócz głównego rankingu, czyli najlepszych miast do ulokowana działalności gospodarczej, przeprowadzono analizę 36 miast Europy pod względem 12 kryteriów takich jak: dostęp do rynków i klientów, transport wewnątrz miasta, zewnętrzne połączenia transportowe, jakość usług telekomunikacyjnych, dostępność wykwalifikowanych pracowników, wartość powierzchni biurowej w stosunku do jej standardu, jakość życia dla pracowników, dostępność biur, koszt zatrudnienia pracowników, różnorodność językowa, klimat tworzony przez rząd oraz czystość środowiska.

Warszawa zajęła pierwsze miejsce pod względem kosztu powierzchni biurowej w stosunku do jego standardu. Jakość powierzchni biurowej w Warszawie systematycznie się poprawia. - Ostatnie dwa lata mimo spowolnienia gospodarczego pokazują, że zainteresowanie rynkiem komercyjnych powierzchni było bardzo duże - ocenił Kochaniak.

Także Marek Noetzel z firmy Cushman&Wakefield, która przygotowała zestawienie, zwrócił uwagę, że pierwsze miejsce w tej kategorii to sukces Warszawy, ponieważ jest to jeden z czynników, na który zagraniczne firmy zwracają szczególni uwagę.

Warszawa w porównaniu do ubiegłorocznego rankingu poprawiła swój wynik m.in. w kategoriach: łatwy dostęp do rynków i klientów (19. miejsce - rok wcześniej 24. miejsce) i dostępność do wykwalifikowanych pracowników (14. miejsce - rok wcześniej 18. miejsce). Wysoko, ponieważ aż na piątym miejscu, oceniono klimat dla biznesu tworzony przez rząd.

Najgorzej z czystością środowiska

Najniższe pozycje miasto zajęło w kategoriach: jakość życia dla pracowników (32. miejsce) i czystość środowiska (34. miejsce). Według Noetzela, kategoria czystość środowiska nie jest priorytetem przy lokowaniu działalności biznesowej.

Z rankingu wynika, że najlepszym miastem do prowadzenia działalności biznesowej w Europie jest Londyn, drugie miejsce w rankingu zajął Paryż, a trzecie Frankfurt (niezmiennie od 1990 r.). W pierwszej piątce znalazł się Amsterdam i Berlin. Ostatnie - 36. miejsce w głównym rankingu - zajęły Ateny.

Ranking powstaje na podstawie wywiadów z kadrą menedżerską i członkami zarządów odpowiedzialnych za ekspansję 501 największych firm europejskich. Od 1990 r. co roku przeprowadza je niezależna firma badawcza TNS BMRB na zlecenie Cushman&Wakefield.

Klasyfikacja miast europejskich najlepszych dla biznesu, pierwsza dziesiątka:

1 - Londyn2 - Paryż3 - Frankfurt4 - Amsterdam5 - Berlin6 - Barcelona7 - Madryd8 - Bruksela9 - Monachium10 - Zurych

Pozycje Warszawy w rankingu w latach 1990-2011

PAP/bf/par