Przygotuj się na:

WAKACYJNY ROZKŁAD JAZDY

Pasażerowie miejskich autobusów i tramwajów muszą nastawić się na wakacyjne zmiany w komunikacji. Zmieni się też rozkład jazdy metra.

  Naprawiają konstrukcję bloku przy Piaskowej. Wkrótce wyremontują pierwsze mieszkania

  TVN Warszawa | Najnowsze

  Autor:
  kk/r
  Źródło:
  tvnwarszawa.pl
  Materiał programu "Polska i Świat" TVN24
  wideo 2/3
  147 lokali do remontu

  Wolski Zarząd Gospodarowania Nieruchomościami ogłosił przetarg na remont pierwszych lokali w bloku komunalnym przy Piaskowej. Nadal trwają tam prace nad wzmocnieniem konstrukcji. Z pośród mieszkańców 147 wykwaterowanych lokali 75 rodzin zadeklarowało, że chce powrócić po zakończeniu napraw.

  OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE NA TVN24 GO >>>

  Nadzór budowlany nakazał wykwaterowanie mieszkańców bloku przy Piaskowej w 2018 roku, gdy ekspertyza stanu technicznego 10-letniego wówczas budynku wykazała błędy projektowe. Podjęcie takiej decyzji było konieczne, żeby przeprowadzić prace remontowe. Lokatorzy z drugiej, trzeciej i czwartej klatki trafili do mieszkań zastępczych. 

  Na początek wyremontują 19 lokali

  Wzmacnianie konstrukcji budynku wciąż trwa. Jak przekazał nam rzecznik wolskiego urzędu dzielnicy Mariusz Gruza, ekipa budowlana zakończyła już prace na dwóch najwyższych kondygnacjach, dzięki czemu możliwe będzie rozpoczęcie remontów mieszkań. Na początek odnowionych zostanie 19 lokali z siódmego i ósmego piętra. Wolski ZGN ogłosił właśnie przetarg, w którym wyłoni wykonawcę tych robót. - Zakres prac będzie obejmował roboty ogólnobudowlane, sanitarne i elektryczne. Oferty można składać do 10 czerwca bieżącego roku do godziny dziewiątej - informuje Mateusz Matejewski, dyrektor ZGN Wola, cytowany w komunikacie urzędu dzielnicy. 

  Następne przetargi będą sukcesywnie ogłaszane. Ich terminy są uzależnione od postępu prac przy konstrukcji bloku. - Kiedy ekipa od konstrukcji będzie schodziła na niższe piętra, będziemy rozpoczynać kolejne postępowania przetargowe - zaznacza Gruza. 

  Urząd dzielnicy zapewnia, że prace przy wzmacnianiu konstrukcji realizowane są zgodnie z harmonogramem i powinny potrwać do końca sierpnia. Przy ich prowadzeniu wykorzystywana jest "nowoczesna technologia taśm kompozytowych z włókna węglowego", dzięki której wytrzymałość konstrukcji ma być zwiększona pod względem jej rozciągania i zginania.

  Pękające ściany, uginające się stropy

  Budynek komunalny przy Piaskowej 9 został oddany do użytku w grudniu 2009 roku. Ekspertyza Powiatowego Inspektora Nadzoru Budowlanego z lipca 2018 roku mówiła o złym stanie technicznym bloku, wymieniając pęknięcia w ścianach, uginający się strop i zawilgocenie budynku. Inspektor zalecił przeprowadzenie kompleksowego remontu i wykwaterowanie mieszkańców 147 lokali. W sumie decyzja ta dotknęła ponad 350 osób. Jak podaje urząd dzielnicy, 75 rodzin deklarowało, że chce powrócić na Piaskową po zakończeniu prac. Pozostali zdecydowali się na pozostanie w lokalach zastępczych.

  Autor:kk/r

  Źródło: tvnwarszawa.pl

  Źródło zdjęcia głównego: Tomasz Zieliński / Tvnwarszawa.pl