Orliki nad Warszawą. Przelot zespołu akrobacyjnego z okazji Święta Lotnictwa

Autor:
kk/gp
Źródło:
tvnwarszawa.pl / PAP
ppłk pil. Marek Stechni / 4 Skrzydło Lotnictwa Szkolnego / FacebookPrzelot Zespołu Akrobacyjnego Orlik nad Warszawą

Nad Warszawą przeleciały w piątek samoloty Zespołu Akrobacyjnego Orlik z 4. Skrzydła Lotnictwa Szkolnego. Ich pojawienie się na stołecznym niebie miało związek z obchodami Święta Lotnictwa. Życzenia z tej okazji złożył w mediach społecznościowych szef Ministerstwa Obrony Narodowej Mariusz Błaszczak.

- Dzisiejszy przelot samolotów Orlik odbywał się w ramach obchodów Święta Lotnictwa - przekazał naszej redakcji Wydział Prasowy Centrum Operacyjnego Ministra Obrony Narodowej.

Nad stolicą pojawiły się maszyny należące do Zespołu Akrobacyjnego z 4. Skrzydła Lotnictwa Szkolnego. W mediach społecznościowych pojawiły się zdjęcia z samego przelotu oraz chwil tuż przed startem.

Zespół istnieje już od 24 lat. "Od początku swojego funkcjonowania grupa lata na samolotach turbośmigłowych PZL-130 Orlik. Zespół na stałe stacjonuje w Radomiu, w tamtejszej 42 Bazie Lotnictwa Szkolnego. Ze względu na remont pasa startowego, Orliki przebazowane są do Dęblina, gdzie wykonują wszystkie treningi i szkolenie programowe" - czytamy na stronie 4. Skrzydła Lotnictwa Szkolnego.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE W TVN24 GO

Życzenia szefa MON z okazji Święta Lotnictwa

"Profesjonalizm polskich lotników, którzy strzegą polskiego i sojuszniczego nieba zna cały świat. Z okazji Święta Lotnictwa Polskiego dziękuję Wam za służbę" - napisał na Twitterze Mariusz Błaszczak, wicepremier i szef MON. "Realizacja tych zadań wymaga nowoczesnych samolotów i dlatego w przyszłym roku FA50 trafią do Mińska Mazowieckiego, bazą F35 będą Łask i Świdwin" - dodał.

W piątek rano obchody Święta Lotnictwa Polskiego zostały zainaugurowane mszą świętą w katedrze polowej Wojska Polskiego w Warszawie.

Święto Lotnictwa Polskiego to święto wojskowe, obchodzone corocznie 28 sierpnia. Jest to wspólne święto lotnictwa cywilnego, wojskowego oraz przemysłu lotniczego. Przypada ono w rocznicę zwycięstwa kapitana pilota Franciszka Żwirki i inżyniera pilota Stanisława Wigury w międzynarodowych zawodach samolotów turystycznych Challenge w 1932 roku.

Informowaliśmy też o defiladzie flagowej na Lotnisku Babice z okazji Święta Flagi:

Defilada flagowa na lotnisku Warszawa-Babice
Defilada flagowa na lotnisku Warszawa-BabiceTVN24

Autor:kk/gp

Źródło: tvnwarszawa.pl / PAP

Źródło zdjęcia głównego: ppłk pil. Marek Stechni / 4 Skrzydło Lotnictwa Szkolnego / Facebook

Pozostałe wiadomości