Najnowsze

Wiadukt na Marywilskiej ma już ponad 50 lat. Zostanie przebudowany, czterech chętnych

Najnowsze

Autor:
kz/gp
Źródło:
PAP
Cztery oferty na przebudowę wiaduktu na Marywilskiej

Zarząd Dróg Miejskich otworzył koperty w przetargu na przebudowę wiaduktu na Marywilskiej. Jak poinformowali drogowcy, zainteresowane są cztery firmy.

Oferty nadesłały firmy Intop Warszawa (14 mln 699 tys. 850 zł brutto), Przedsiębiorstwo Robót Inżynieryjnych Wysowa (16 mln 998 tys. 170 zł brutto), Strabag (14 mln 231 tys. 100 zł brutto) i Warszawskie Przedsiębiorstwo Mostowe "Mosty" (12 mln 190 tys. 510 zł brutto).

"Propozycje są korzystne – aż trzy poniżej naszego kosztorysu, a jedna nieznacznie go przekracza" - zaznaczył ZDM. Rozstrzygnięcie przetargu, jak zaznaczył ZDM, powinno nastąpić w wakacje, a firma, która zostanie wybrana, na realizację powierzonego zadania będzie miała 45 tygodni od dnia zawarcia umowy.

Wybudowany ponad 50 lat temu

Wiadukt na ulicy Marywilskiej został wybudowany ponad 50 lat temu, kiedy to, jak zaznaczyli drogowcy, budowniczowie nie mieli jeszcze do dyspozycji wysokiej jakości materiałów. Inna była również technologia. Z tego powodu remont obiektu jest nieopłacalny, trzeba go wybudować od nowa.

Do tej pory z długiego na 60 i szerokiego na ponad 17 metrów obiektu korzystali kierowcy samochodów osobowych i ciężarowych, ale też rowerzyści i piesi. Pogarszający się stan techniczny doprowadził do konieczności zwężenia jezdni oraz ograniczenia w ruchu dla pojazdów przekraczających 15 ton.

Po planowanej przebudowie nowa konstrukcja uniesie nawet najcięższe pojazdy. Wykonane zostaną też wygodne chodniki o szerokości czterech metrów. Rowerzyści, tak jak do tej pory, będą mogli korzystać ze specjalnie wyznaczonego, szerokiego na ponad dwa metry pasa. Na przebudowie zyskają również kierowcy, bo każdy z pasów będzie miał 3,5 m szerokości. Odnowiona zostanie również infrastruktura towarzysząca i dojazdy.

Remont prowadzony będzie etapami. Najpierw zamknięta i zburzona zostanie jedna część wiaduktu, a ruch będzie się wtedy odbywał drugą stroną. Drogowcy zastosują wtedy podpory tymczasowe.

Informowaliśmy też o postępach w budowie kolejnych stacji warszawskiego metra:

Nocne testy nowego pociągu metra
Nocne testy nowego pociągu metraMetro Warszawskie

Autor:kz/gp

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: ZDM

Pozostałe wiadomości