Przygotuj się na:

WSZYSTKICH ŚWIĘTYCH - EKSPRESOWE AUTOBUSY

Ratusz poinformował, że w najbliższy weekend zostaną uruchomione trzy dodatkowe linie autobusowe. Będą dowoziły mieszkańców w okolice cmentarzy.

Protest kontrolerów ruchu lotniczego. Chcą zmiany kierownika wieży i powrotu do starego systemu pracy

Najnowsze

Autor:
ab/ec
Źródło:
PAP, tvnwarszawa.pl
Protest kontrolerów lotniczych TVN24
wideo 2/5
Protest kontrolerów lotniczych dzień 2

Trwa akcja protestacyjna kontrolerów ruchu lotniczego w Warszawie. - Zapewnione jest bezpieczeństwo ruchu w przestrzeni powietrznej wokół Lotniska Chopina – powiedział we wtorek rzecznik prasowy Polskiej Agencji Żeglugi Powietrznej Paweł Łukaszewicz.

Jedna z organizacji związkowych działających w PAŻP - Związek Zawodowy Kontrolerów Lotniska Warszawa - domaga się odwołania nowego kierownika wieży kontroli lotów na Lotnisku Chopina, odstąpienia od wprowadzenia nowego grafiku dyżurów na kolejne trzy miesiące i przywrócenia starego grafiku. Chodzi o to, że stary system 3+3 (trzy dni pracy i trzy odpoczynku) miał zostać zastąpiony modelem 3+2, który nie odpowiada pracownikom.

- Grafik, który wprowadził nowy kierownik, jest zgodny z prawem, procedurami w PAŻP, między innymi z regulaminem pracy podpisanym przez wszystkie związki zawodowe działające w PAŻP, z powodzeniem funkcjonuje w innych organach kontroli ruchu lotniczego, między innymi kontroli zbliżania i kontroli obszaru. Obecny system jest nieefektywny z punktu widzenia interesu PAŻP i państwa - poinformował Łukaszewicz.

Domagali się zwolnienia z części obowiązków

Pod koniec listopada 33 pracowników wieży lotniczej wystosowało oświadczenia, w których domagali się zwolnienia z części obowiązków. PAŻP, jak wyjaśnił rzecznik, po analizie tych pism dokonanej przez prawników wewnętrznych i kancelarii zewnętrznej potraktowała je jako wypowiedzenia umowy o pracę.

- Dwa z nich zostały przyjęte i uznane za skuteczne. Ich autorów zwolniono z obowiązku świadczenia pracy w okresie wypowiedzenia. Nikogo nie zwalniamy. W przypadku pozostałych 31 pracowników jesteśmy otwarci na rozmowy - powiedział. Jedną z osób, której oświadczenie zostało przyjęte, był prezes związku Marcin Jaracz.

Łukaszewicz poinformował ponadto, że w poniedziałek wieczorem doszło do spotkania przedstawicieli PAŻP z protestującymi pracownikami. Zakończyło się ono po północy, ale nie przyniosło porozumienia. Prezes PAŻP zaproponował kolejny termin spotkania - w czwartek 5 grudnia. Zapewnił też, że Agencja jest gotowa na rozmowy, dotyczące zmian personalnych. - Myślę, że jesteśmy w stanie wypracować wspólny kompromis - mówił.

"Są zestresowani i odwołują dyżury"

O nerwowej atmosferze wśród kontrolerów ruchu na Lotnisku Chopina poinformował w poniedziałek wieczorem Piotr Wujec, prawnik Związku Zawodowego Kontrolerów Lotniska Warszawa.

- W środę zaistniał spór zbiorowy. Nie nagłaśnialiśmy go, mimo że dotyczy bezpieczeństwa ruchu lotniczego. Od kilku miesięcy warszawską wieżą zarządza kierownik pochodzący z innego sektora, który generuje duży stres, a nerwowa atmosfera wśród kontrolerów z wieży przekłada się na ryzyko dla ruchu lotniczego. Wszyscy funkcyjni pracownicy złożyli oświadczenia woli, że nie chcą pracować pod tym kierownikiem - relacjonował prawnik. Przekonywał, że "kontrolerzy są zestresowani i odwołują dyżury".

Stwierdził też, że w sobotę nikt z kierownictwa Polskiej Agencji Żeglugi Powietrznej nie przyjechał na spotkanie z kontrolerami. W związku z tym o sprawie powiadomiono premiera oraz minister rodziny, pracy i polityki społecznej. Zapewniał przy tym, że pracownikom wieży "nie chodzi o pieniądze", ale o bezpieczeństwo ruchu lotniczego.

W piśmie do premiera związkowcy ostrzegają, że spór zbiorowy "może mieć wpływ na bezpieczeństwo ruchu lotniczego" i proszą o pomoc w rokowaniach z pracodawcą, czyli PAŻP.

33 pracowników warszawskiej wieży złożyło pisemne oświadczenia, w których wnioskowali o zwolnienie z części obowiązków. Reporter TVN24 Jan Piotrowski ustalił, że na Lotnisku Chopina pracuje 59 kontrolerów.

Na tvnwarszawa.pl pisaliśmy jak wygląda praca kontrolerów ruchu lotniczego:

Kontrolerzy ruchu lotniczego

"Dwa samoloty nie mogą się spotkać"Mateusz Szmelter / tvnwarszawa.pl
wideo 2/5

Źródło: PAP, tvnwarszawa.pl

Autor:ab/ec

Źródło zdjęcia głównego: Mateusz Szmelter / tvnwarszawa.pl