Przygotuj się na:

WOLA: ZMIANY TRAS AUTOBUSÓW

Wraz z planowanym na kwiecień 2020 roku otwarciem nowych stacji metra na Woli zmienić się muszą trasy wielu linii autobusowych. Zarząd Transportu Miejskiego pokazał plany, które będą podstawą konsultacji społecznych. Początek 10 grudnia.

Protest kontrolerów ruchu lotniczego. Chcą zmiany kierownika wieży i powrotu do starego systemu pracy

Warszawa | Najnowsze

Autor:
ab/ec
Źródło:
PAP, tvnwarszawa.pl
Protest kontrolerów lotniczych TVN24
wideo 2/5
Protest kontrolerów lotniczych dzień 2

Trwa akcja protestacyjna kontrolerów ruchu lotniczego w Warszawie. - Zapewnione jest bezpieczeństwo ruchu w przestrzeni powietrznej wokół Lotniska Chopina – powiedział we wtorek rzecznik prasowy Polskiej Agencji Żeglugi Powietrznej Paweł Łukaszewicz.

Jedna z organizacji związkowych działających w PAŻP - Związek Zawodowy Kontrolerów Lotniska Warszawa - domaga się odwołania nowego kierownika wieży kontroli lotów na Lotnisku Chopina, odstąpienia od wprowadzenia nowego grafiku dyżurów na kolejne trzy miesiące i przywrócenia starego grafiku. Chodzi o to, że stary system 3+3 (trzy dni pracy i trzy odpoczynku) miał zostać zastąpiony modelem 3+2, który nie odpowiada pracownikom.

- Grafik, który wprowadził nowy kierownik, jest zgodny z prawem, procedurami w PAŻP, między innymi z regulaminem pracy podpisanym przez wszystkie związki zawodowe działające w PAŻP, z powodzeniem funkcjonuje w innych organach kontroli ruchu lotniczego, między innymi kontroli zbliżania i kontroli obszaru. Obecny system jest nieefektywny z punktu widzenia interesu PAŻP i państwa - poinformował Łukaszewicz.

Domagali się zwolnienia z części obowiązków

Pod koniec listopada 33 pracowników wieży lotniczej wystosowało oświadczenia, w których domagali się zwolnienia z części obowiązków. PAŻP, jak wyjaśnił rzecznik, po analizie tych pism dokonanej przez prawników wewnętrznych i kancelarii zewnętrznej potraktowała je jako wypowiedzenia umowy o pracę.

- Dwa z nich zostały przyjęte i uznane za skuteczne. Ich autorów zwolniono z obowiązku świadczenia pracy w okresie wypowiedzenia. Nikogo nie zwalniamy. W przypadku pozostałych 31 pracowników jesteśmy otwarci na rozmowy - powiedział. Jedną z osób, której oświadczenie zostało przyjęte, był prezes związku Marcin Jaracz.

Łukaszewicz poinformował ponadto, że w poniedziałek wieczorem doszło do spotkania przedstawicieli PAŻP z protestującymi pracownikami. Zakończyło się ono po północy, ale nie przyniosło porozumienia. Prezes PAŻP zaproponował kolejny termin spotkania - w czwartek 5 grudnia. Zapewnił też, że Agencja jest gotowa na rozmowy, dotyczące zmian personalnych. - Myślę, że jesteśmy w stanie wypracować wspólny kompromis - mówił.

"Są zestresowani i odwołują dyżury"

O nerwowej atmosferze wśród kontrolerów ruchu na Lotnisku Chopina poinformował w poniedziałek wieczorem Piotr Wujec, prawnik Związku Zawodowego Kontrolerów Lotniska Warszawa.

- W środę zaistniał spór zbiorowy. Nie nagłaśnialiśmy go, mimo że dotyczy bezpieczeństwa ruchu lotniczego. Od kilku miesięcy warszawską wieżą zarządza kierownik pochodzący z innego sektora, który generuje duży stres, a nerwowa atmosfera wśród kontrolerów z wieży przekłada się na ryzyko dla ruchu lotniczego. Wszyscy funkcyjni pracownicy złożyli oświadczenia woli, że nie chcą pracować pod tym kierownikiem - relacjonował prawnik. Przekonywał, że "kontrolerzy są zestresowani i odwołują dyżury".

Stwierdził też, że w sobotę nikt z kierownictwa Polskiej Agencji Żeglugi Powietrznej nie przyjechał na spotkanie z kontrolerami. W związku z tym o sprawie powiadomiono premiera oraz minister rodziny, pracy i polityki społecznej. Zapewniał przy tym, że pracownikom wieży "nie chodzi o pieniądze", ale o bezpieczeństwo ruchu lotniczego.

W piśmie do premiera związkowcy ostrzegają, że spór zbiorowy "może mieć wpływ na bezpieczeństwo ruchu lotniczego" i proszą o pomoc w rokowaniach z pracodawcą, czyli PAŻP.

33 pracowników warszawskiej wieży złożyło pisemne oświadczenia, w których wnioskowali o zwolnienie z części obowiązków. Reporter TVN24 Jan Piotrowski ustalił, że na Lotnisku Chopina pracuje 59 kontrolerów.

Na tvnwarszawa.pl pisaliśmy jak wygląda praca kontrolerów ruchu lotniczego:

Kontrolerzy ruchu lotniczego

"Dwa samoloty nie mogą się spotkać"Mateusz Szmelter / tvnwarszawa.pl
wideo 2/5

Źródło: PAP, tvnwarszawa.pl

ab/ec