Przygotuj się na:

Utrudnienia na Ursynowie

W weekend na Płaskowickiej ciąg dalszy prac związanych z budową Południowej Obwodnicy Warszawy. Z utrudnieniami muszą liczyć się kierowcy i pasażerowie komunikacji miejskiej.

Problemy na Lotnisku Chopina. Kontrolerzy wciąż protestują

TVN Warszawa | Najnowsze

Autor:
kz/pm
Źródło:
tvnwarszawa.pl, PAP
"Sytuacja na Okęciu jest bardzo napięta"
wideo 2/3
Protest kontrolerów

Przez pół godziny samoloty nie startowały z Lotniska Chopina. Wszystko przez sytuację w wieży kontrolerów.

O problemach na Lotnisku Chopina poinformował nas zaniepokojony czytelnik. "Od godziny siedzę wraz z innymi pasażerami w samolocie" - napisał do nas przed godziną 9.

Piotr Rudzki rzecznik lotniska przyznał, że "w związku z sytuacją w wieży", start wszystkich samolotów został wstrzymany na pół godziny. - Samoloty nie startowały od godziny 8.30 do godziny 9.00, teraz już wszystko wróciło do normy - powiedział rzecznik w rozmowie z tvnwarszawa.pl.

"Nikt nie opuścił wieży"

Stanowisko w tej sprawie do redakcji tvnwarszawa.pl przysłała Joanna Pieczkowska, kontrolerka z wieży na Lotnisku Chopina.

"Żaden z kontrolerów nie opuścił warszawskiej wieży. Dzisiejsza przerwa w operacjach lotniczych wynikała jedynie z błędnie rozpisanego przez kierownictwo dziennego rozkładu pracy. W pewnym momencie nie było już kontrolera, który mógłby poprowadzić ruch bez łamania przepisów dotyczących maksymalnego czasu pracy na stanowisku" - napisała.

"Jesteśmy obecnie w trakcie rokowań z pracodawcą. Pierwsza tura rozmów zakończyła się dziś w nocy o 2.30. Kolejna rozpoczyna się o 14.00. Mamy szczerą nadzieję, iż dziś zakończymy ten niepotrzebny spór. Każdy dzień przedłużający obecną sytuację podnosi ryzyko wystąpienia podobnych zdarzeń na naszym lotnisku w kolejnych dniach" - dodała.

"W godzinach porannych zgłoszona została niedyspozycja jednego z kontrolerów ruchu lotniczego wieży kontroli lotniska w Warszawie. Zgodnie z obowiązującymi procedurami niedysponowany pracownik otrzymał stosowną pomoc, a stanowisko zostało niezwłocznie obsadzone innym pracownikiem operacyjnym. Według Eurocontrol opóźnienie dotyczyło czterech statków powietrznych, bez zakłóceń odbywały się operacje dolotowe" - podał z kolei dział komunikacji Polska Agencja Żeglugi Powietrznej.

Protest kontrolerów

O proteście kontrolerów pisaliśmy już na tvnwarszawa.pl. Jedna z organizacji związkowych działających w Polskiej Agencji Żeglugi Powietrznej - Związek Zawodowy Kontrolerów Lotniska Warszawa - domaga się odwołania nowego kierownika wieży kontroli lotów na Lotnisku Chopina, odstąpienia od wprowadzenia nowego grafiku dyżurów na kolejne trzy miesiące i przywrócenia starego grafiku.

33 kontrolerów wieżowych z Lotniska Chopina (spośród 570 kontrolerów wieżowych, zbliżania i obszarowych pracujących w Polsce) złożyło pisemne oświadczenia woli o rezygnacji z powierzonych funkcji.

W poniedziałek wieczorem doszło do spotkania przedstawicieli PAŻP z protestującymi pracownikami. Zakończyło się ono po północy, ale nie przyniosło porozumienia. Po raz kolejny strony spotkały się w czwartek wieczorem.

Źródło: tvnwarszawa.pl, PAP

kz/pm